Status: Dostępny
LEK
Producent: Herbapol Poznań

LEK

Alax, 20 tabletek drażowanych

Tabletki z aloesem i korą kruszyny dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia.

Alax to tabletki z aloesem i korą kruszyny dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia. Do krótkotrwałego stosowania w sporadycznych zaparciach.

13,03 zł

Wysyłka w 1-2 dni robocze.

Informacje o produkcie

Opis

Alax tabletki z aloesem i korą kruszyny dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia

Alax to produkt leczniczy w formie tabletek drażowanych. Preparat zawiera wysuszony, sproszkowany sok z liści aloesu oraz wyciąg suchy z kory kruszyny. Zawarte w preparacie antrazwiązki wykazują działanie przeczyszczające. Przeznaczony jest do krótkotrwałego stosowania w sporadycznie występujących zaparciach u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12.roku życia.

Skład

Co zawiera Alax?

1 tabletka drażowana zawiera: wysuszony, sproszkowany sok z liści aloesu (Aloe capensis) 35 mg oraz wyciąg suchy z kory kruszyny (Frangulae corticis extractum siccum) 42 mg.
1 tabletka drażowana zawiera 10-15 mg antrazwiązków w przeliczeniu na aloinę.

Wskazania

Kiedy dtosować Alax?

Wskazany do krótkotrwałego stosowania w sporadycznie występujących zaparciach u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12.roku życia.

Działanie

Jak działa Alax?

Zawarte w preparacie antrazwiązki wykazują działanie przeczyszczające.
Mechanizm działania przeczyszczającego tłumaczy się stymulacją ruchów perystaltycznych jelita grubego (drażnienie zakończeń nerwowych) oraz zahamowaniem resorpcji zwrotnej wody z jelita.
W efekcie następuje przyspieszenie pasażu jelitowego oraz rozluźnienie stolca.
Efekt przeczyszczający może wystąpić po upływie 8 do 12 godzin po podaniu leku.

Dawkowanie

Jak stosować Alax?

Młodzież w wieku ponad 12 lat, dorośli, osoby w podeszłym wieku: 1-2 tabletki wieczorem popijając szklanką wody. Produkt należy przyjmować raz na dobę wieczorem. 
W normalnych warunkach wystarcza przyjmowanie preparatu nie więcej niż 2-3 razy w tygodniu.
Właściwa pojedyncza dawka to najmniejsza dawka powodująca nie wymagające wysiłku wypróżnienie w postaci miękkiego stolca.
Nie należy przekraczać dawki dobowej 30 mg antrazwiązków co odpowiada w przybliżeniu 2 tabletkom na dobę.
Stosowanie preparatu przez okres dłuższy niż 1-2 tygodnie wymaga konsultacji z lekarzem.
Jeśli w trakcie stosowania preparatu nadal utrzymują się objawy (zaparcia), wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.

Maksymalna dobowa dawka glikozydów hydroksyantracenowych (antrazwiązków) wynosi 30 mg.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować tabletek Alax?

Nie należy stosować preparatu w przypadku potwierdzonej nadwrażliwości (uczulenia) na substancje czynne lub uczulenia na którykolwiek składnik produktu.

Nie stosować w przypadku niedrożności jelit i zwężenia jelit, atonia jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego, choroby zapalne jelita grubego (np. choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego); ból brzucha nieznanego pochodzenia; ciężkie odwodnienie z niedoborem wody i elektrolitów. 

Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Przechowywanie

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze nie wyższej niż 25°C.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Kora kruszyny i alona przylądkowa mogą powodować skurczowe bóle brzucha, mogą też pojawić się płynne stolce, zwłaszcza u chorych cierpiących na zespół jelita drażliwego.
Objawy te mogą jednak wystąpić również wskutek przyjęcia nadmiernie wysokich dawek i w takich sytuacjac konieczne jest zmniejszenie podawanej dawki.
Przewlekłe stosowanie może prowadzić do zaburzeń wodno-elektrolitowych oraz do albuminurii i hematurii.
Przewlekle stosowanie może spowodować zmiany pigmentowe śluzówki jelita (pseudomelanosis coli), które zwykle ustępuje po zaprzestaniu przyjmowania preparatu.
W trakcie stosowania preparatu może pojawić się żółte lub czerwono-brązowe zabarwienie moczu (zależne od pH moczu), jednak objaw ten nie ma istotnego znaczenia klinicznego.
Zawarty w produkcie barwnik azowy czerwień koszenilowa może powodować wystąpienie alergii.
Więcej informacji w ulotce zamieszczonej powyżej.

Stosowanie innych leków

Długotrwałe stosowanie środków o działaniu przeczyszczającym może nasilać oraz zmienić działanie leków nasercowych. Jednoczesne stosowanie diuretyków, kortykosterydów lub preparatów z korzenia lukrecji może nasilić zaburzenia elektrolitowe.
Lek może zmniejszać wchłanianie innych stosowanych doustnie leków.

Ciąża i karmienie piersią

Nie stosować leku u kobiet w ciąży.
Nie stosować leku w okresie karmienia piersią. Niektóre metabolity mogą przechodzić do mleka matki.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie stosować u dzieci poniżej 12. roku życia.

Prowadzenie pojazdów i maszyn

Stosowanie preparatu nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługę maszyn.

Ostrzeżenia

To jest lek. Dla bezpieczeństwa, stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Osoby stosujące leki nasercowe, diuretyki, kortykosterydy lub preparaty z korzenia lukrecji powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania preparatu z kory kruszyny i alony.
Nie powinien być stosowany przez osoby, u których stwierdza się zaczopowanie jelita masami kałowymi lub niezdiagnozowane, ostre lub utrzymujące się dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak bóle brzucha, nudności i wymioty, chyba że lekarz dopuści stosowanie leku.
Należy unikać przewlekłego stosowania środków przeczyszczających. Stosowanie przez dłuższy okres niż 1-2 tygodni nie jest zalecane i może odbywać się jedynie ze wskazań lekarza.
Jeśli środki przeczyszczające o działaniu stymulującym zakończenia nerwowe są przyjmowane przez dłuższy okres, wówczas może dojść do upośledzenia funkcji jelit (atonii jelit) i wytworzenia się   uzależnienia od tych środków, powodującego konieczność zwiększenia dawki oraz nasilenia zaparć.
Preparaty zawierające korę kruszyny i alonę przylądkową powinny być stosowane jedynie wtedy, gdy efekt terapeutyczny nie może zostać osiągnięty przez zmianę diety lub podawanie środków zwiększających objętość mas kałowych.
W przypadku podawania preparatów z kory kruszyny i alony osobom nietrzymającym stolca konieczne jest częstsze zmienianie pieluch w celu uniknięcia odparzeń okolicy odbytu.
U chorych z zaburzeniami funkcji nerek stosowanie preparatów z kory kruszyny i alony może spowodować zaburzenia elektrolitowe.