Status: Dostępny
LEK
Producent: USP Zdrowie

LEK

APAP 500 mg, 100 tabletek powlekanych

Tabletki z paracetamolem, na ból różnego pochodzenia.

APAP to lek w postaci tabletek powlekanych zawierających 500 mg paracetamolu w 1 tabletce. Do stosowania na ból różnego pochodzenia. Od 12. roku życia.

40,89 zł

Wysyłka w 1-2 dni robocze.

Informacje o produkcie

Opis

APAP tabletki z paracetamolem na ból różnego pochodzenia

APAP to produkt leczniczy w postaci tabletek powlekanych. Zawiera paracetamol o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Lek na ból różnego pochodzenia, np.: ból głowy, zębów, mięśni, jak również bóle menstruacyjne, kostno-stawowe czy nerwobóle. Dla dorosłych i dzieci od 12 roku życia. 

Skład

Co zawierają tabletki APAP?

Substancją czynną leku jest paracetamol (Paracetamolum) 500 mg.
Pozostałe substancje pomocnicze to: wosk Carnauba, hypromeloza, makrogol, powidon, skrobia żelowana, kroskarmeloza sodowa, kwas stearynowy.

Wskazania

W jakim celu się go stosuje?

Wskazaniem do stosowania leku są bóle różnego pochodzenia: głowy (w tym napięciowe bóle głowy), menstruacyjne, zębów, mięśni, kostno-stawowe, gardła, nerwobóle oraz gorączka, np. w przeziębieniu i grypie. APAP jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.

Działanie

Tabletki na ból i gorączkę

APAP jako substancję czynną zawiera paracetamol i jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. 

Dawkowanie

Jak stosować lek APAP 500 mg?

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli: 1-2 tabletki powlekane (500-1000 mg paracetamolu), w razie konieczności 3-4 razy na dobę (maksymalnie 8 tabletek powlekanych w ciągu doby, czyli 4 g paracetamolu na dobę). Należy przestrzegać co najmniej 4 godzinnego odstępu między kolejnymi dawkami.
  • Młodzież w wieku powyżej 12 lat: 1 tabletka powlekana, czyli 500 mg paracetamolu, w razie konieczności 3 do 4 razy na dobę.

Należy przestrzegać co najmniej 4 godzinnego odstępu między kolejnymi dawkami. Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować leku, jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 5 dni, a gorączka dłużej niż 3 dni. Zaleca się stosowanie leku na czczo, gdyż pozwala to na przyspieszenie jego działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego.

Przeciwwskazania

Kiedy nie przyjmować leku APAP?

Jeśli u pacjenta:

  • stwierdzono uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
  • występuje ciężka niewydolność wątroby lub nerek,
  • występuje wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub reduktazy methemoglobinowej,
  • u dzieci w wieku poniżej 12 lat. 

Przechowywanie

Jak przechowywać lek APAP?

Lek przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać w miejscu niewidocznymi niedostępnym dla dzieci.

Działania niepożądane

Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Jeśli wystąpią następujące objawy, nie należy przyjmować leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem: obrzęk naczynioruchowy (obrzęk twarzy, warg, języka, gardła, trudności w oddychaniu), wstrząs anafilaktyczny (zawroty głowy, zaburzenia świadomości, przyspieszenie czynności serca, spadek ciśnienia krwi), ciężkie reakcje skórne.

Stosowanie innych leków

Lek APAP a inne leki

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Leku nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol, inhibitorami MAO (leki stosowane m.in. w depresji), oraz w okresie do 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania oraz z zydowudyną (lek przeciwwirusowy, stosowany w zakażeniu wirusem HIV). W przypadku jednoczesnego stosowania doustnych leków przeciwzakrzepowych (warfaryny, kumaryny), ryfampicyny i izoniazydu (leki stosowane w leczeniu gruźlicy), leków przeciwpadaczkowych, barbituranów (leki o działaniu uspokajającym i nasennym), diflunisalu (lek przeciwbólowy), sulfinpirazonu (lek stosowany w leczeniu dny moczanowej) lub innych leków indukujących enzymy mikrosomowe wątroby przed przyjęciem leku należy zasięgnąć opinii lekarza. Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. 
Lek APAP można podawać kobietom w ciąży, jeśli jest to konieczne. Należy stosować możliwie najmniejszą dawkę skutecznie łagodzącą ból lub obniżającą gorączkę i przyjmować lek przez możliwie jak najkrótszy czas.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat (ograniczenie wynika z postaci leku).

Prowadzenie pojazdów i maszyn

Przyjmowanie leku nie wpływa na sprawność psychomotoryczną.

Ostrzeżenia

  • To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
  • Ze względu na ryzyko przedawkowania należy upewnić się, że inne przyjmowane leki nie zawierają paracetamolu. W razie zastosowania dawki większej niż zalecana pacjent powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli nie wystąpiły żadne objawy, ponieważ może dojść do zagrażającego życiu uszkodzenia wątroby.
  • Przed rozpoczęciem stosowania leku APAP należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą u osób z niewydolnością wątroby lub nerek oraz astmą oskrzelową.
  • Stosowanie leku przez osoby z niewydolnością wątroby, nadużywające alkoholu oraz niedożywione stwarza ryzyko uszkodzenia wątroby.
  • W czasie przyjmowania leku nie wolno pić alkoholu ze względu na ryzyko toksycznego uszkodzenia wątroby.