Nadmiar złego cholesterolu, podwyższone ciśnienie krwi i długotrwały stres rekompensowany używkami mogą prowadzić do miażdżycy. Leki na miażdżycę bez recepty znajdziesz w Aptece Centralnej.

02.09.2024

Miażdżyca - objawy, przyczyny, leczenie

Miażdżyca to przewlekła choroba naczyń krwionośnych, charakteryzująca się odkładaniem się blaszek miażdżycowych w ścianach tętnic, co prowadzi do ich zwężenia i utraty elastyczności. Proces ten może dotyczyć zarówno tętnic wieńcowych, szyjnych, mózgowych jak i i obwodowych. Miażdżyca rozwija się stopniowo i przez długi czas może przebiegać bezobjawowo, jednak w miarę postępu choroby, zmniejszenie przepływu krwi do ważnych narządów może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak zawał serca, udar mózgu czy niedokrwienie kończyn. Leczenie miażdżycy może obejmować zarówno stosowanie farmaceutyków, jak i interwencyjne zabiegi medyczne, takie jak angioplastyka bypassy czy endarterektomia.

Objawy miażdżycy

Objawy miażdżycy mogą się różnić w zależności od lokalizacji i stopnia zaawansowania choroby. Pierwsze symptomy mogą być niezauważalne, dopóki tętnice nie ulegną znacznemu zwężeniu lub zablokowaniu.

  • Ból w klatce piersiowej (dławica piersiowa): zwykle odczuwany jako ucisk, ciężar lub pieczenie w klatce piersiowej. Może promieniować do ramion, szyi, szczęki lub pleców.
  • Duszność: może występować podczas wysiłku lub w spoczynku, gdy serce nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu.
  • Zawał serca: ostry ból w klatce piersiowej, któremu mogą towarzyszyć nudności, zimne poty, zawroty głowy.
  • Przemijające ataki niedokrwienne mózgu (TIA): tymczasowe objawy podobne do udaru, takie jak nagłe osłabienie, drętwienie twarzy lub kończyn, problemy z mówieniem lub widzeniem.
  • Udar mózgu: może wystąpić, gdy przepływ krwi do mózgu zostanie przerwany, co prowadzi do trwałego uszkodzenia mózgu.
  • Chromanie przestankowe: ból, skurcze lub uczucie ciężkości w nogach podczas chodzenia lub ćwiczeń, który ustępuje w spoczynku.
  • Zimne nogi lub stopy: szczególnie w porównaniu z innymi częściami ciała.
  • Rany lub owrzodzenia na stopach lub palcach, które goją się powoli lub nie goją się wcale.
  • Niewydolność nerek: zwężenie tętnic nerkowych objawiające się zmęczeniem, obrzękami czy zmianami w ilości wydalanego moczu.

Wszelkie niepokojące objawy sygnalizujące obecność miażdżycy należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem, ponieważ jej wczesne wykrycie i leczenie mogą zapobiec poważnym powikłaniom zdrowotnym.

Miażdżyca przyczyny

Miażdżyca rozwija się w wyniku skomplikowanego procesu, który zaczyna się od uszkodzenia wewnętrznej wyściółki tętnic, zwanej śródbłonkiem. Najczęstsze przyczyny i czynniki ryzyka, które przyczyniają się do rozwoju miażdżycy to: podwyższony cholesterol, nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, cukrzyca, niewłaściwy styl życia (stres, zła dieta, brak aktywności fizycznej, a w efekcie nadwaga lub otyłość), a także starzenie się i predyspozycje genetyczne.

  • Dieta — spożywanie dużych ilości tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans, cukrów oraz soli może prowadzić do wzrostu poziomu złego cholesterolu i ciśnienia krwi. Nadmiar „złego cholestrerolu” LDL odkłada się w ścianach tętnic, tworząc płytki miażdżycowe, podwyższone ciśnienie krwi natomiast może uszkadzać ściany tętnic, co sprzyja odkładaniu się cholesterolu i innych substancji.
  • Hiperglikemia — wysoki poziom glukozy we krwi może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych i przyspieszać procesy miażdżycowe.
  • Nadwaga i otyłość — nadmierna masa ciała jest związana z podwyższonym poziomem cholesterolu, nadciśnieniem i cukrzycą, co zwiększa ryzyko miażdżycy.
  • Palenie papierosów — chemikalia zawarte w dymie papierosowym uszkadzają śródbłonek tętnic, co przyspiesza proces miażdżycowy.
  • Długotrwały stres — stres może wpływać negatywnie na zdrowie serca i naczyń krwionośnych.
  • Genetyka — historia miażdżycy w rodzinie może zwiększać ryzyko wystąpienia choroby.
  • Wiek — z wiekiem ryzyko miażdżycy wzrasta, ponieważ ściany tętnic stają się mniej elastyczne i bardziej podatne na uszkodzenia.

Jak leczyć miażdżycę?

Leczenie miażdżycy koncentruje się na poprawie przepływu krwi przez tętnice w celu spowolnienia lub zatrzymaniu postępu choroby i obejmuje: zmiany w stylu życia, farmakoterapię oraz specjalistyczne zabiegi medyczne.

Zdrowy styl życia

Podstawą skutecznego leczenia miażdżycy jest zmiana stylu życia, czyli zdrowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna oraz unikanie używek. 

  • Bogata w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude białka i zdrowe tłuszcze dieta antycholesterolowa pomoże w obniżeniu złego cholesterolu LDL.
  • Regularna aktywność fizyczna (ćwiczenia aerobowe, bieganie, pływanie lub jazda na rowerze) zwiększa poziom „dobrego” cholesterolu HDL, który chroni naczynia krwionośne przed rozwojem miażdżycy.
  • Rzucenie palenia oraz ograniczenie spożycia alkoholu wpłynie pozytywnie na poprawę zdrowia naczyń krwionośnych.

Leki na miażdżycę

Statyny to grupa leków powszechnie stosowanych w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu we krwi i w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych, takich jak miażdżyca. Ich głównym mechanizmem działania jest hamowanie aktywności enzymu zwanego reduktazą HMG-CoA, który odgrywa kluczową rolę w syntezie cholesterolu w wątrobie. Poprzez blokowanie enzymu reduktazy HMG-CoA, statyny zmniejszają produkcję cholesterolu w wątrobie. Prowadzi to do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, szczególnie frakcji LDL. Statyny mają również właściwości przeciwzapalne i mogą stabilizować blaszki miażdżycowe w naczyniach krwionośnych, co zmniejsza ryzyko ich pęknięcia i powstawania zakrzepów; wpływają również korzystnie na funkcję śródbłonka naczyń krwionośnych, co jest istotne w zapobieganiu rozwojowi miażdżycy.

Leki przeciwpłytkowe są istotnym elementem profilaktyki i leczenia miażdżycy, zwłaszcza w kontekście zapobiegania zakrzepicy, która jest częstym powikłaniem miażdżycy. Poprzez zmniejszenie skłonności płytek krwi do agregacji, leki te pomagają w zmniejszeniu ryzyka poważnych komplikacji sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Leki przeciwpłytkowe odgrywają kluczową rolę w prewencji powikłań miażdżycy, szczególnie u pacjentów z chorobą wieńcową, przebytym udarem niedokrwiennym, przewlekłą chorobą niedokrwienną kończyn dolnych. W przypadku choroby wieńcowej, szczególnie po zawale serca lub angioplastyce wieńcowej, leki przeciwpłytkowe zmniejszają ryzyko ponownych epizodów sercowych. U pacjentów po udarze niedokrwiennym leki przeciwpłytkowe zmniejszają ryzyko nawrotu udaru. U osób z przewlekłą chorobą niedokrwienną kończyn dolnych pomagają w zapobieganiu dalszej progresji choroby i potencjalnym powikłaniom zakrzepowym.

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju miażdżycy, ponieważ wysokie ciśnienie krwi uszkadza ściany naczyń krwionośnych, sprzyja odkładaniu się cholesterolu i innych lipidów, oraz przyspiesza rozwój blaszek miażdżycowych. Leki na nadciśnienie odgrywają zatem ważną rolę w zapobieganiu miażdżycy oraz jej powikłaniom. U pacjentów z chorobą wieńcową leki na nadciśnienie pomagają zmniejszyć ciśnienie krwi i obciążenie serca, co poprawia perfuzję serca i zmniejsza ryzyko powikłań. Wsparcie ciśnienia krwi jest jednym z najważniejszych sposobów zapobiegania udarom mózgu, które mogą być wynikiem pęknięcia blaszek miażdżycowych lub zakrzepicy. Nadciśnienie tętnicze może prowadzić również do uszkodzenia naczyń nerkowych i przewlekłej choroby nerek. Leki na nadciśnienie chronią nerki przed dalszym uszkodzeniem i spowalniają progresję choroby.

Leki zmniejszające wchłaniania cholesterolu stanowią istotny element terapii mającej na celu obniżenie poziomu cholesterolu LDL, co jest kluczowe w prewencji i leczeniu miażdżycy. Dzięki mechanizmowi działania polegającemu na hamowaniu wchłaniania cholesterolu w jelitach, a w efekcie na obniżeniu jego stężenia w wątrobie, są skuteczne zarówno jako monoterapia, jak i w połączeniu ze statynami. Leki te pomagają zmniejszyć ryzyko rozwoju miażdżycy i jej powikłań, a przy tym charakteryzują się dobrą tolerancją i stosunkowo niewielkim ryzykiem działań niepożądanych.

Miażdżyca – zabiegi

Angioplastyka - angioplastyka tętnic to zabieg medyczny, który ma na celu poszerzenie tętnic zwężonych lub zablokowanych na skutek odkładania się blaszek miażdżycowych. Zabieg angioplastyki poprawia przepływ krwi do serca lub innych części ciała. Wykonuje się ją najczęściej w znieczuleniu miejscowym, wprowadzając do zwężonej lub zablokowanej tętnicy (najczęściej przez tętnicę udową w pachwinie lub promieniową w nadgarstku) cewnik zakończony balonikiem. Balonik jest napełniany płynem, co powoduje jego rozszerzenie i mechaniczne rozpychanie blaszek miażdżycowych na ścianie tętnicy. Dzięki temu światło tętnicy zostaje powiększone, a przepływ krwi poprawiony.

Często po angioplastyce balonikowej w miejscu zwężenia umieszcza się stent — metalową siateczkę, która utrzymuje tętnicę otwartą i zapobiega ponownemu zwężeniu. Stenty mogą być powlekane lekami (stenty uwalniające leki), które zapobiegają nadmiernemu wzrostowi tkanki wewnątrz stentu.

Bajpasy czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe tętnic to operacja chirurgiczna, której celem jest poprawa przepływu krwi do mięśnia sercowego. Zabieg ten jest stosowany głównie u pacjentów z zaawansowaną chorobą wieńcową, kiedy tętnice wieńcowe są znacznie zwężone lub zablokowane przez blaszki miażdżycowe, a angioplastyka tętnic lub inne mniej inwazyjne metody leczenia nie są odpowiednie lub skuteczne. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Podczas operacji chirurg pobiera fragment zdrowej żyły lub tętnicy z innej części ciała pacjenta — najczęściej wykorzystuje się żyłę odpiszczelową z nogi lub tętnicę promieniową z ręki. Inną często wykorzystywaną tętnicą jest tętnica piersiowa wewnętrzna, która naturalnie biegnie w pobliżu serca. Chirurg wykonuje nacięcie na klatce piersiowej, aby uzyskać dostęp do serca. Operację bajpasów można przeprowadzić zarówno na bijącym sercu, jak i na sercu zatrzymanym (z użyciem krążenia pozaustrojowego). W przypadku serca zatrzymanego maszyna do krążenia pozaustrojowego (płuco-serce) przejmuje funkcje serca i płuc, zapewniając krążenie krwi i utlenowanie podczas operacji. Chirurg przyszywa jeden koniec przeszczepu do aorty (głównej tętnicy wychodzącej z serca) lub innego dużego naczynia krwionośnego, a drugi koniec poniżej miejsca zwężenia lub zablokowania w tętnicy wieńcowej. Dzięki temu krew omija zwężony lub zablokowany odcinek tętnicy, co poprawia przepływ krwi do serca.

Endarterektomia to zabieg chirurgiczny mający na celu usunięcie blaszek miażdżycowych lub skrzepów z wnętrza tętnicy, aby przywrócić prawidłowy przepływ krwi. Jest to metoda stosowana szczególnie wtedy, gdy inne metody, takie jak farmakoterapia, angioplastyka czy bajpasy nie są wystarczająco skuteczne. Endarterektomia tętnicy szyjnej to najczęściej wykonywana forma endarterektomii. Zabieg ten ma na celu usunięcie blaszek miażdżycowych z tętnicy szyjnej wewnętrznej lub wspólnej, które dostarczają krew do mózgu. Zwężenie tych tętnic może prowadzić do niedokrwienia mózgu, powodując objawy takie jak przejściowe ataki niedokrwienne (TIA) lub udar mózgu. Endarterektomia tętnicy udowej to zabieg wykonywany na tętnicy, która biegnie wzdłuż nogi. Zwężenie tej tętnicy może powodować ból kończyny dolnej, trudności w chodzeniu, a w skrajnych przypadkach prowadzić do martwicy tkanek i konieczności amputacji. Usunięcie blaszek miażdżycowych z tętnicy poprawia przepływ krwi i usprawnia dostarczanie tlenu do narządów i tkanek, co może złagodzić objawy, takie jak ból kończyn czy zawroty głowy.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Pajączki na nogach – przyczyny, sposoby leczenia i profilaktyka
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Pajączki na nogach – przyczyny, sposoby leczenia i profilaktyka

Pękające naczynka na nogach, choć z pozoru to jedynie zmiany kosmetyczne, nieleczone mogą prowadzić do rozwoju poważniejszych schorzeń naczyniowych, takich jak przewlekła niewydolność żylna. Pojawianie się pajączków może być spowodowane różnorodnymi czynnikami – od uwarunkowań genetycznych i hormonalnych, przez długotrwałe stanie lub siedzenie, po wpływ stylu życia. Zmiany te często nasilają się u osób otyłych, kobiet w ciąży, oraz pań stosujących antykoncepcję hormonalną. Leczenie pękających naczynek obejmuje szeroką gamę metod — od farmakologicznych opcji, takich jak leki, suplementy i maści wspierające naczynia krwionośne, przez kompresjoterapię, po zabiegi laserowe, które skutecznie zamykają naczynka, eliminując ich widoczność. Oprócz profesjonalnych metod leczenia istnieją również domowe sposoby na redukcję pajączków — masaże nóg, zimne okłady, kąpiele ziołowe oraz zdrowa dieta pomogą skutecznie dbać o zdrowie nóg, oraz zapobiegać powstawaniu nowych zmian naczyniowych.

czytaj
Zapalenie dziąseł objawy i leczenie
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Zapalenie dziąseł objawy i leczenie

Zapalenie dziąseł to problem stomatologiczny, który objawia się zazwyczaj bólem, swędzeniem zaczerwienieniem i obrzękiem, a także zwiększoną wrażliwością i krwawieniem dziąseł, szczególnie podczas szczotkowania zębów czy spożywania twardych pokarmów. Przyczyną stanu zapalnego w obrębie jamy ustnej jest najczęściej nagromadzenie płytki bakteryjnej, która – jeśli nie jest regularnie usuwana – przekształca się w kamień nazębny, prowadząc do rozwoju stanu zapalnego. Leczenie chorób przyzębia obejmuje zarówno profesjonalne zabiegi, takie jak usuwanie kamienia nazębnego czy piaskowanie, stosowanie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych oraz domowe metody wspierające regenerację dziąseł. Nie bez znaczenia jest również profilaktyka zdrowia dziąseł obejmująca właściwą higienę jamy ustnej, czyli systematyczne szczotkowanie, nitkowanie zębów oraz stosowanie odpowiednich płynów do płukania ust, które zapobiegną odkładaniu się płytki nazębnej, zapobiegając powstawaniu zapaleń i chroniąc przed poważniejszymi chorobami przyzębia. Bolące dziąsła — przyczyny Ból dziąseł to częsta dolegliwość, która może wynikać ze złych nawyków higienicznych, być następstwem urazów mechanicznych lub poważniejszych schorzeń jamy ustnej.  Niewłaściwa higiena zębów prowadzi do  gromadzenia się płytki bakteryjnej, powodującej stan zapalny dziąseł. Ból dziąseł może być spowodowany urazami mechanicznymi na skutek zbyt intensywnego szczotkowania zębów, używania szczoteczek o zbyt twardym włosiu, lub noszenia protez czy aparatów ortodontycznych. Paradontoza to wymagająca specjalistycznego leczenia choroba przyzębia, która powoduje ból oraz opuchnięcie i tkliwość dziąseł. Powodujący nadmierne napięcie mięśni bruksizm może prowadzić do bolesności dziąseł, a także uszkodzeń zębów.  Ból dziąseł w ciąży Wzrost poziomu estrogenów i progesteronu w czasie ciąży sprawia, że dziąsła stają się bardziej wrażliwe na bakterie i mogą łatwiej ulegać stanom zapalnym. Te zmiany hormonalne zwiększają przepływ krwi do tkanek dziąseł, co powoduje ich obrzęk, zaczerwienienie i bolesność – jest to tzw. ciążowe zapalenie dziąseł. Dodatkowo, w ciąży może wystąpić osłabienie układu odpornościowego, co sprzyja rozwojowi płytki bakteryjnej i infekcjom w jamie ustnej. Ropień na dziąśle Ropień na dziąśle to stan zapalny, który występuje w wyniku nagromadzenia ropy w tkankach dziąsła, zazwyczaj związany z infekcją bakteryjną. Może objawiać się bólem, obrzękiem, zaczerwienieniem oraz obecnością twardego guzka na dziąśle. Często towarzyszy mu także nieprzyjemny zapach z ust oraz ogólne uczucie dyskomfortu. Ropień może powstać w wyniku niezdiagnozowanej próchnicy, urazów, a także chorób przyzębia, takich jak paradontoza.

czytaj
Naturalne antybiotyki. Domowe sposoby na przeziębienie
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Naturalne antybiotyki. Domowe sposoby na przeziębienie

Cebula, czosnek i miód to naturalne antybiotyki będące skuteczną alternatywą dla leków syntetycznych. Syrop z cebuli, drobno siekany surowy czosnek czy herbata z cytryną i miodem lipowym pomagają w walce z przeziębieniem i infekcjami, wspierają odporność, ale także działają przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo.  Syrop z cebuli – jak to działa? Syrop z cebuli to naturalny, stosowany od pokoleń, domowy sposób na łagodzenie kaszlu i objawów przeziębienia. Działa dzięki prozdrowotnym właściwościom cebuli, która zawiera między innymi związki siarki, flawonoidy, witaminę C i olejki eteryczne. Siarka ma działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne wspomagające zwalczanie infekcji, szczególnie infekcji dróg oddechowych.  Flawonoidy, w tym kwercetyna to silne przeciwutleniacze, które wspierają układ odpornościowy oraz działają przeciwzapalnie. Zawarta w cebuli witamina C pomaga wzmocnić odporność i wspiera walkę organizmu z infekcjami. Olejek eteryczny działa wykrztuśnie, co ułatwia usuwanie flegmy i złagodzenie kaszlu.  Przepis na syrop z cebuli Do przygotowania syropu z cebuli potrzeba jedynie cebuli, cukru, lub miodu. Cebulę wystarczy obrać i pokroić w plastry, a następnie ułożyć w słoiku naprzemiennie przesypując każdą warstwę cukrem lub zalewając miodem. Słoik należy zakręcić i odstawić w ciepłe miejsce na kilka godzin (4–6 godzin lub na noc). Po tym czasie cebula wypuści sok, który staje się syropem. Syrop można spożywać kilka razy dziennie po  łyżce, jako naturalny sposób na wspomaganie leczenia, zwłaszcza w początkowych stadiach przeziębienia.

czytaj
Nawał mleka, brak pokarmu i bolące sutki. Wszystko co należy wiedzieć o laktacji
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Nawał mleka, brak pokarmu i bolące sutki. Wszystko co należy wiedzieć o laktacji

Karmienie piersią to szczególny czas, który niesie ze sobą wiele nowych wyzwań. Nawał mleczny lub brak pokarmu, zastoje w piersiach czy bolące sutki to tylko niektóre problemy, które mogą zaskoczyć młode mamy. Jak radzić sobie z nadmiarem mleka, a co zrobić, gdy brakuje pokarmu? Jak dbać o piersi, aby uniknąć bólu i dyskomfortu? Sprawdzone techniki karmienia, metody wspomagania laktacji i produkty do pielęgnacji i ochrony brodawek sutkowych pomogą wejść w proces karmienia, by móc skupić się wyłącznie na budowaniu więzi z maleństwem. Hiperlaktacja — ile trwa nawał pokarmu? Nawał pokarmu to naturalny proces będący częścią regulacji laktacji; pojawia się zazwyczaj między 2. a 6. dobą po porodzie, gdy nagle wzrasta produkcja mleka i może trwać od kilku dni do nawet tygodnia. Podczas hiperlaktacji piersi stają się bardzo pełne, twarde i nabrzmiałe, co przy niedostatecznym lub nieumiejętnym opróżnianiu piersi przez dziecko może powodować ból, dyskomfort i zastoje. Jak łagodzić objawy nawału?  Aby złagodzić uczucie nabrzmienia i dyskomfortu, można stosować: częste karmienie, masaż piersi oraz okłady. Karmienie na żądanie zapewni regularne opróżnianie piersi. Jeśli dziecko nie zjada wystarczająco dużo mleka podczas karmienia, a piersi nadal są pełne, ulgę może przynieść laktator; nie należy jednak odciągać mleka zbyt często, aby nie stymulować nadmiernej produkcji. Delikatne masowanie piersi przed i w trakcie karmienia – masaż piersi przed przystawieniem dziecka może pomóc w zmiękczeniu obrzmienia i ułatwić wypływ mleka, a delikatne masowanie wzdłuż linii przewodów mlecznych podczas karmienia poprawić przepływ mleka. Ciepłe okłady przed karmieniem pomogą w rozluźnieniu piersi. Chłodne kompresy po karmieniu, aby złagodzą obrzęk i zmniejszą ból. Zastoje w piersiach – objawy i przyczyny Kiedy produkcja mleka przewyższa potrzeby dziecka, może dojść do przepełnienia piersi, a nawet do zastoju pokarmu. Zastój mleka w piersiach objawia się uczuciem twardości piersi, utrudniającą karmienie bolesnością i tkliwością, a nawet powstawaniem twardych grudek i miejscowego zaczerwienienia skóry w obszarze zastoju. Do zastoju pokarmu, poza hiperlaktacją, przyczynia się przede wszystkim nieregularne i nieefektywne opróżnianie piersi, ale także nieprawidłowa pozycja podczas karmienia, noszenie zbyt ciasnej bielizny, stres i zmęczenie młodej mamy, zbyt częste dokarmianie dziecka butelką czy nagłe odstawienie dziecka od piersi.  Nieregularne karmienie, zbyt długie przerwy między karmieniami (np. w nocy) lub rzadsze opróżnianie piersi powoduje, że co mleko gromadzi się w piersiach. Nieskuteczne ssanie dziecka — niemowlę może niewystarczająco opróżniać pierś, np. z powodu nieprawidłowego przystawienia do piersi, słabego odruchu ssania lub krótkiego wędzidełka języka. Stres i zmęczenie matki — emocjonalne i fizyczne obciążenie może hamować wypływ mleka, co powoduje, że piersi nie są opróżniane w pełni. Nieprawidłowa pozycja karmienia lub noszenie zbyt ciasnej bielizny może blokować przepływ mleka. Częste korzystanie ze smoczka lub dokarmianie butelką może powodować, że dziecko rzadziej ssie pierś, co prowadzi do zastoju. Gwałtowne zmniejszenie częstotliwości karmień może spowodować, że mleko nie będzie skutecznie usuwane. Zastój pokarmu, choć to częsty problemem w okresie karmienia piersią, jeśli nie zostanie odpowiednio rozwiązany, może prowadzić do dalszych komplikacji, takich jak zapalenie piersi.

czytaj