07.03.2025
Troska o skórę dziecka jest nieodłączną częścią rodzicielskiej przygody. Kąpiel czy zmiana pieluszki to nie tylko higieniczne zabiegi, ale także budujące bliskość rytuały, podczas których każdy gest ma znaczenie. Pełen wskazówek przewodnik po pielęgnacji skóry noworodków i niemowląt nie tylko podpowie czym kierować się podczas kąpieli i przewijania, jakich produktów używać, ale także wskaże skuteczne strategie w walce z takimi wyzwaniami jak AZS, ciemieniucha czy trądzik niemowlęcy.
Kąpiel noworodka to nie tylko rutynowe zadanie, ale również wyjątkowy moment, podczas którego buduje się więzi z maleństwem. Aby zagwarantować dziecku komfort i odpowiednią pielęgnację warto trzymać się kilku kluczowych zasadach, na których czele stoją delikatność i bezpieczeństwo. Kąpiel dzieci należy rozpocząć od doboru wody, której temperatura powinna wynosić około 37 stopni Celsjusza. Temperaturę wody najłatwiej zmierzyć specjalnym, wodoodpornym termometrem. Do wody warto dodać emulsję lub specjalny, dostosowany do potrzeb delikatnej skóry płyn do kąpieli dla niemowląt zawierający natłuszczające emolienty. Zaleca się, by kąpiel rozpocząć od łagodnego umycia główki dziecka, a następnie reszty ciała schodząc od szyi w dół. Po kąpieli otulamy niemowlę ręcznikiem, a następnie delikatnie osuszamy skórę, skupiając się na miejscach, gdzie skóra jest podatna na otarcia, takich jak fałdki. Jeśli podczas kąpieli zamoczeniu ulegnie pępek noworodka, kikut pępowinowy zaleca się delikatnie osuszyć bawełnianym gazikiem.
Umytą i osuszoną skórę można dodatkowo zabezpieczyć, stosując dobry balsam nawilżający lub oliwkę dla niemowląt.
Zmiana pieluszki to najbardziej powtarzalna czynność podczas pielęgnacji noworodków i niemowląt. Dostosowane do indywidualnych potrzeb pieluchy, łagodne mokre chusteczki dla dzieci oraz preparaty na odparzenie pupy nie tylko zapewniają komfort, ale także dbają o delikatną skórę malucha.
Jednorazowe pieluchy dla dzieci nie tylko gwarantują wygodę i niezawodną ochronę przed przeciekami, ale także zapewniają delikatnej skórze malucha komfort i delikatność. Dostępne w różnych rozmiarach „pampersy” doskonale dopasowują się do rosnącego ciała, zapewniając mu pełną swobodę ruchów. Innowacyjne technologie chłonne sprawiają, że skóra pozostaje sucha, a dziecko czuje się komfortowo przez długi czas. Dodatkowo elastyczne i delikatne zapięcia zapewniają łatwe i wygodne przewijanie, umożliwiając szybką i efektywną zmianę pieluszki. Różnorodność pieluszek pozwala dopasować je do indywidualnych potrzeb niemowlęcia i sprawiają, że codzienna pielęgnacja jest nie tylko łatwiejsza dla opiekunów, ale przede wszystkim przyjemna i bezpieczna dla maleństwa. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne, dlatego przy wyborze pieluch jednorazowych zawsze warto testować różne marki i rodzaje, aby znaleźć te, które najlepiej spełniają oczekiwania i potrzeby dziecka oraz rodziców.
Wśród akcesoriów niezbędnych w codziennej opiece nad niemowlętami mokre chusteczki dla dzieci zajmują szczególne miejsce, oferując nie tylko skuteczne oczyszczenie, ale także delikatną pielęgnację. Chusteczki nawilżane to prawdziwy must-have dla każdego rodzica. Ich bezpieczna formuła sprawia, że są odpowiednie nawet dla najwrażliwszej skóry, eliminując ryzyko podrażnień i alergii. Chusteczki dla niemowląt są zazwyczaj wykonane z miękkiego i chłonnego materiału — celulozy lub włókien roślinnych, zawierają substancje nawilżające, takie jak aloes czy witamina E, a dla zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony przed podrażnieniami są pozbawione dodatków takich jak alkohol czy parabeny. Chusteczki są łatwe w użyciu, co sprawia, że są praktyczne zarówno w domu, jak i w podróży. Choć są wykorzystywane głównie przy przewijaniu malucha, pomagają także zachować czystość podczas posiłku, zabawy czy spaceru.
Odparzenie pupy to częsty problem skórny noworodków i niemowląt, wynikający zazwyczaj z braku właściwej wentylacji i długotrwałego kontaktu z mokrą pieluchą, ale czerwona pupa u dziecka może być też efektem reakcji alergicznej (zarówno uczulenia na substancje zawarte w pieluszkach czy kosmetykach jak i alergii pokarmowej) czy nadmiernej kwasowości kału. Aby zapewnić maluchowi szybką ulgę poza systematyczną higieną, dokładnym osuszaniem skóry i regularnym wietrzeniem pupy, warto sięgnąć po produkty opracowane specjalnie do pielęgnacji tego delikatnego obszaru. Podstawą pielęgnacji odparzonej pupy jest odpowiednie oczyszczenie i nawilżenie. Stosowane do kąpieli emolienty zapewnią skórze dziecka właściwą higienę, a zawierający tlenek cynku krem na odparzenia dla niemowląt zapewni barierę ochronną przed wilgocią i drażniącymi substancjami. Jeśli pomimo właściwej pielęgnacji i ochrony skóry objawy odparzenia utrzymują się bądź się nasilają, niezbędna jest konsultacja z pediatrą, który zaleci leki, kremy lub inne środki łagodzące.
Noworodki i niemowlęta poza delikatnością i wrażliwością skóry mogą borykać się z różnymi problemami dermatologicznymi, takimi jak atopowe zapalenie skóry (AZS), ciemieniucha czy trądzik niemowlęcy.
Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) to przewlekła choroba skóry, która może pojawić się już w wieku niemowlęcym. Do jej rozwoju mogą przyczynić się zarówno czynniki genetyczne, środowiskowe jak i alergie, a objawia się głównie suchością skóry, zaczerwienieniem, swędzeniem i miejscowymi wysypkami. Leczenie AZS u dziecka opiera się przede wszystkim na unikaniu substancji drażniących (produktów do pielęgnacji, które zawierają substancje chemiczne, barwniki czy perfumy, środków piorących z dodatkami zapachowymi czy ubrań z materiałów syntetycznych lub materiałów wywołujących swędzenie, takich jak wełna) oraz przegrzewania (nadmierne przegrzewanie może prowadzić do nasilenia objawów AZS). Do higieny i pielęgnacji zaleca się używanie łagodzących dermokosmetyków do skóry atopowej — emulsji, szamponów i kremów nawilżających.
Ciemieniucha to łagodny stan skóry, który często występuje u najmłodszych. Objawia się obecnością grubych łusek na skórze głowy dziecka. Ciemieniucha u niemowląt może wynikać z nadprodukcji sebum przez gruczoły łojowe na skórze głowy, a w niektórych przypadkach może być związana z obecnością grzybów. Jak usunąć ciemieniuchę? Co stosować na ciemieniuchę u noworodków i niemowląt? Ciemieniucha jest nieszkodliwa, zazwyczaj zanika samoistnie bez potrzeby stosowania farmakoterapii, ale aby wspomóc usuwanie łusek, warto zastosować kilka sprawdzonych sposobów
Sposoby na ciemieniuchę:
Trądzik u noworodka lub niemowlaka to łagodna forma wyprysku, która zazwyczaj pojawia się w pierwszych miesiącach życia. Objawia się drobnymi, czerwonymi krostkami, najczęściej na twarzy, szczególnie na policzkach, czole i brodzie. Uważa się, że występowanie trądziku niemowlęcego może być związane z wpływem hormonów matki, które przechodzą przez organizm dziecka podczas ciąży. Trądzik niemowlęcy to zazwyczaj łagodne schorzenie, które ustępuje samoistnie, ale wymaga właściwej pielęgnacji. Dotknięta trądzikiem skóra dziecka powinna być przede wszystkim regularnie oczyszczana poprzez delikatne mycie środkami pozbawionymi olejów mineralnych i składników silnie natłuszczających. Domowe sposoby na trądzik noworodkowy i niemowlęcy to między innymi kąpiel w krochmalu czy przemywanie skóry delikatnym roztworem nadmanganianu potasu.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Ewa Rutkowska-Król
Redaktor naczelna
Choć wypadanie włosów i łysienie może być postrzegane jako naturalna konsekwencja starzenia się, dla wielu mężczyzn stanowi to istotny problem emocjonalny, prowadzący do utraty pewności siebie i zakłócenia postrzegania własnej atrakcyjności. Znajomość przyczyn problemu oraz umiejętność rozpoznania rodzaju łysienia może pomóc w doborze odpowiedniej kuracji, która zahamuje proces utraty włosów, wzmocni cebulki i będzie stymulować porost nowych kosmyków. Dlaczego wypadają włosy? Przyczyny łysienia u mężczyzn Do najczęściej wymienianych powodów utraty włosów u mężczyzn wymienia się geny, hormony, starzenie, stres, a także choroby dermatologiczne, nieprawidłowe nawyki pielęgnacyjne i niehigieniczny tryb życia. Najczęstszą przyczyną łysienia u mężczyzn jest dziedziczność. Hormony, zwłaszcza dihydrotestosteron (DHT), odgrywają istotną rolę w łysieniu u mężczyzn. DHT może powodować, że włosy stają się cieńsze i słabsze, a w rezultacie prowadzić do wypadania włosów. Wraz z wiekiem u wielu mężczyzn obserwuje się naturalne przerzedzenie włosów. Proces ten może być przyspieszony przez inne czynniki, takie jak genetyka czy zmiany hormonalne. Silny stres może wpływać na funkcjonowanie organizmu, w tym również na zdrowie włosów. Stres może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów u mężczyzn. Dieta uboga między innymi w żelazo, cynk czy witaminy z grupy B, może prowadzić do osłabienia włosów. Niektóre choroby skóry głowy, takie jak łupież, łuszczyca czy zapalenie mieszków włosowych, mogą powodować wypadanie włosów u mężczyzn. Palenie papierosów może wpływać na krążenie krwi w skórze głowy i prowadzić do osłabienia włosów oraz ich wypadania. Częste stosowanie preparatów do stylizacji włosów, takich jak żele czy lakiery, może przyczynić się do uszkodzenia kosmyków.
czytajEwa Rutkowska-Król
Redaktor naczelna
Infekcje intymne dotykają kobiet w różnym wieku. Mogą być spowodowane przez różne czynniki, w tym przez drożdżaki, bakterie, wirusy oraz inne mikroorganizmy. Każdy rodzaj infekcji charakteryzuje się unikalnymi objawami i wymaga specyficznego podejścia terapeutycznego. Znajomość przyczyn infekcji pochwy może uchronić przed ich nawrotami, a umiejętność szybkiego rozpoznawania objawów pozwoli niezwłocznie wdrożyć odpowiednie postępowanie i skuteczne leczenie. Rodzaje i objawy kobiecych infekcji intymnych Infekcje intymne u kobiet mogą być spowodowane różnymi czynnikami, w tym drożdżakami, bakteriami lub wirusami. Grzybica pochwy Grzybica pochwy, znana również jako kandydoza lub drożdżyca pochwy, jest bardzo częstym schorzeniem spowodowanym nadmiernym wzrostem grzybów z rodzaju Candida, najczęściej Candida albicans. Objawy grzybicy pochwy obejmują białe, gęste, serowate upławy, świąd i pieczenie w okolicy pochwy, łechtaczki oraz warg sromowych, a także zaczerwienienie i bolesny obrzęk wokół narządów płciowych. Bakteryjne zapalenie pochwy – waginoza bakteryjna Bakteryjne zapalenie pochwy to stan zapalny spowodowany zaburzeniem naturalnej równowagi bakteryjnej w pochwie. W przypadku waginozy bakteryjnej dochodzi do wzrostu liczby szkodliwych bakterii względem korzystnych bakterii głównie Lactobacillus, co prowadzi do infekcji. Objawy bakteryjnego zapalenia pochwy mogą obejmować obfite, rzadkie upławy o szarej, białawej lub zielonkawej barwie, często o charakterystycznym rybim zapachu, świąd i pieczenie, szczególnie także podczas oddawania moczu, a także zaczerwienienie i obrzęk okolic narządów płciowych. Wirusowe infekcje pochwy Wirusowe infekcje pochwy to rodzaj infekcji przenoszonych drogą płciową, do których należą między innymi opryszczka genitalna (herpes genitalis) i wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Objawami opryszczki genitalnej są najczęściej pęcherzyki i owrzodzenia w okolicy genitaliów, ból, świąd, pieczenie lub mrowienie w obszarze zainfekowanym. Mogą wystąpić także objawy ogólne, takie jak gorączka, bóle mięśniowe i zmęczenie. Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) natomiast objawia się występowaniem małych, miękkich grudek lub narośli w okolicy genitaliów lub odbytu, czasami mogą pojawić się krwawienia podczas stosunku płciowego. Wirusowe infekcje pochwy mogą prowadzić do poważnych komplikacji, dlatego ważne jest stosowanie odpowiednich metod zapobiegania, takich jak unikanie przypadkowych kontaktów seksualnych, korzystanie z prezerwatyw podczas stosunku płciowego i regularne badania kontrolne.
czytajEwa Rutkowska-Król
Redaktor naczelna
Rezygnacja z palenia papierosów to krok w stronę zdrowia, lepszego samopoczucia, poprawy kondycji fizycznej i relacji międzyludzkich. Choć trudności związane ze zrywaniem z nałogiem mogą pozornie przewyższać potencjalne korzyści, warto znaleźć w sobie siłę i determinację, a w chwilach zwątpienia sięgnąć po wsparcie sprawdzonych metod, takich jak np. plastry i gumy z nikotyną czy tabletki na rzucanie palenia. Nikotynizm – uzależnienie od nikotyny Nikotyna stymuluje wydzielanie dopaminy, co daje uczucie przyjemności. Pobudza przy tym receptory nikotynowe, które z czasem stają się nadreaktywne i wymagają kolejnych dawek substancji, prowadząc do uzależnienia. Nikotynizm jest jednym z najsilniejszych uzależnień chemicznych, co wynika z szybkiego działania nikotyny i jej wpływu na kluczowe mechanizmy neurochemiczne. Objawy uzależnienia od papierosów Uzależnienie od papierosów objawia się nie tylko chęcią sięgania po papierosa, ale także szeregiem fizycznych i psychicznych symptomów, które pojawiają się w miarę rozwoju nałogu. Do najczęstszych objawów należy silna potrzeba palenia, rozdrażnienie, lęk, a także trudności w koncentracji, zwłaszcza w chwilach stresu. W miarę jak nikotyna staje się coraz bardziej niezbędna, organizm zaczyna domagać się jej coraz częściej i w coraz większych ilościach, co prowadzi do pojawienia się głodu nikotynowego. Silna potrzeba palenia. Problemy z koncentracją. Lęk i napięcie nerwowe. Problemy z relaksacją. Wahania nastroju.
czytajEwa Rutkowska-Król
Redaktor naczelna
Trądzik młodzieńczy to powszechny problem dermatologiczny, który dotyka szczególnie młodych ludzi w okresie dojrzewania. Choć często uważany jest za przejściową dolegliwość, może stanowić poważne wyzwanie zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i emocjonalnego. Trądzik wpływa bowiem nie tylko na wygląd skóry, ale także może mieć znaczący wpływ na samoocenę i relacje społeczne osoby borykającej się z tym problemem. Zrozumienie przyczyn oraz poznanie różnorodnych metod leczenia i pielęgnacji skóry skłonnej do powstawania niedoskonałości zwiększy świadomość na temat trądziku, oraz pomoże zapobiec powstawaniu szpecących skórę wykwitów. Jak wygląda trądzik? Trądzik młodzieńczy występuje najczęściej na twarzy, plecach, klatce piersiowej i ramionach, ale może również dotyczyć innych obszarów ciała. Objawia się różnymi rodzajami wykwitów skórnych, takimi jak pryszcze, zaskórniki otwarte (czarne kropki), zaskórniki zamknięte (białe grudki), krostki, guzki i torbiele. Trądzikowi towarzyszyć może również tłusta, intensywnie błyszcząca skóra oraz blizny potrądzikowe, szczególnie jeśli wykwity były intensywnie zapalne, duże lub nieprawidłowo leczone.
czytaj