Impotencja – co to, jakie są jej objawy i sposoby zapobiegania. Lek na problemy z erekcją znajdziesz w internetowej Aptece Centralnej.

12.03.2025

Problemy z erekcją – przyczyny, leki na potencję i sposoby na utrzymanie wzwodu

Zaburzenia erekcji to delikatny, często traktowany ze wstydem problem wpływający negatywnie na satysfakcję z życia seksualnego mężczyzn w różnym wieku. Znajomość objawów oraz czynników powodujących problemy ze wzwodem pomoże w dobraniu odpowiednich sposobów leczenia, oraz metod zapobiegania impotencji. 

Co to jest erekcja?

Erekcja jest wynikiem zwiększonego przepływu krwi do obszarów gąbczastych ciała jamistego penisa. Podczas pobudzenia seksualnego układ nerwowy uwalnia substancje chemiczne, takie jak tlenek azotu, które powodują rozkurczanie naczyń krwionośnych, to z kolei prowadzi do zwiększonego przepływu krwi do tkanek gąbczastych, co powoduje wzwód. To fizjologiczny proces, w którym penis staje się twardy, powiększa się i unosi. Erekcja jest istotnym elementem procesu seksualnego i umożliwia współżycie. 

Objawy impotencji

Impotencja to trudność w utrzymaniu lub osiągnięciu erekcji wystarczającej do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego. Objawy impotencji mogą różnić się w zależności od przyczyn, które leżą u jej podstaw. 

  • Trudności w osiągnięciu erekcji — mężczyzna może mieć problemy z uzyskaniem wzwodu pozwalającego na rozpoczęcie stosunku seksualnego.
  • Trudności w utrzymaniu erekcji — impotent może osiągnąć erekcję, ale może mieć problem z utrzymaniem wzwodu na tyle długo, aby zakończyć akt seksualny.
  • Zmniejszony popęd seksualny — impotencja może objawiać się obniżonym libido lub utratą zainteresowania seksem.
  • Problemy z wytryskiem — zaburzenia erekcji mogą wpływać na zdolność kontrolowania ejakulacji, co może prowadzić do przedwczesnego wytrysku.
  • Zmiany w twardości penisa, zarówno podczas wzwodu, jak i w trakcie stosunku, mogą być objawem impotencji.

Impotencja przyczyny

Istnieje wiele czynników, zarówno fizycznych, jak i psychologicznych, które mogą przyczyniać się do występowania zaburzeń erekcji. Psychologiczne przyczyny impotencji to między innymi stres, lęk, depresja czy problemy emocjonalne, natomiast wśród czynników fizycznych wymienia się między innymi choroby serca, nadciśnienie, cukrzycę i otyłość, a także zaburzenia hormonalne, urazy, stosowane leki czy używki.

  • Problemy w pracy, relacjach, czy inne życiowe trudności mogą prowadzić do stresu i lęku, co wpływa na zdolność osiągania erekcji.
  • Depresja może wpływać na funkcje seksualne, w tym na zdolność utrzymania wzwodu.
  • Złe samopoczucie, zmęczenie, brak pewności siebie, niskie poczucie własnej wartości mogą również wpływać na sprawność seksualną.
  • Problemy z krążeniem mogą utrudniać przepływ krwi do penisa, co wpływa na erekcję.
  • Cukrzyca może prowadzić do uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych, co wpływa na funkcję seksualną.
  • Wysokie ciśnienie krwi może wpływać na zdolność osiągania erekcji.
  • Nadwaga lub otyłość są powiązane z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym z zaburzeniami erekcji.
  • Uszkodzenia nerwów w wyniku urazów, operacji, czy chorób neurologicznych mogą wpływać na przekazywanie impulsów nerwowych odpowiedzialnych za erekcję.
  • Zaburzenia hormonalne, takie jak niski poziom testosteronu, mogą wpływać na zdolność utrzymania wzwodu.
  • Niektóre leki, zwłaszcza te stosowane w leczeniu nadciśnienia, depresji, czy chorób serca, mogą mieć wpływ na funkcję seksualną.
  • Nadużywanie substancji, takich jak alkohol czy używki, może również wpływać negatywnie na erekcję.

Jak leczyć impotencję?

Problemy z erekcją należy skonsultować z lekarzem, który może pomóc zidentyfikować przyczyny i zasugerować odpowiednie leczenie. Leczenie impotencji może obejmować zmianę stylu życia, terapię psychologiczną lub zastosowanie tabletek na wzwód.

Leki na erekcję

Leki na potencję, takie jak syldenafil, tadalafil, wardenafil czy avanafil działają poprzez zwiększenie przepływu krwi do penisa w odpowiedzi na stymulację seksualną, dlatego należy je stosować na krótko przed planowanym stosunkiem. Środki na potencję mogą mieć pewne przeciwwskazania, dlatego ważne jest, aby lekarz przepisał odpowiednią dawkę dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Suplementy diety na problemy ze wzwodem

Brak erekcji czy problem z utrzymaniem wzwodu może być wynikiem niedoborów ważnych dla sprawności seksualnej składników odżywczych. Jeśli sposób odżywiania nie jest w stanie zaspokoić potrzeb organizmu na te składniki, warto rozważyć uzupełnienie niedoborów suplementami diety zawierającymi między innymi l-argininę, kwas foliowy, cynk czy zdrowe kwasy tłuszczowe omega. 

  • L-arginina to aminokwas, który pełni rolę prekursora tlenku azotu, substancji wpływającej na rozszerzenie naczyń krwionośnych. Ma to potencjalnie pozytywny wpływ na przepływ krwi do penisa.
  • Niedobór kwasu foliowego może wiązać się z problemami z erekcją. Suplementacja może być pomocna, szczególnie u mężczyzn z niskim poziomem kwasu foliowego.
  • Cynk jest minerałem istotnym dla zdrowego funkcjonowania układu hormonalnego, w tym produkcji testosteronu. Niedobór cynku może wpływać na zdolność erekcji.
  • DHEA (dehydroepiandrosteron) to hormon steroidowy, który może być przekształcony w testosteron. Suplementacja DHEA zwanego tez hormonem młodości może mieć korzystny wpływ w zakresie poprawy funkcji seksualnych.
  • Kwasy tłuszczowe omega-3 mogą wpływać na zdrowie naczyń krwionośnych i mieć pozytywny wpływ na przepływ krwi.
  • Maca to korzeń rośliny peruwiańskiej, który jest czasami stosowany w suplementach na poprawę libido i funkcji seksualnych.
  • Imbir może wpływać na zdrowie układu krążenia. Ponieważ zdrowy układ krążenia jest kluczowy dla prawidłowego przepływu krwi do narządów płciowych, stosowanie suplementów diety zawierających imbir może być korzystne dla poprawy erekcji.

Domowe sposoby na potencje

Dla zachowania prawidłowych funkcji seksualnych warto stosować zrównoważoną dietę, pamiętać o wystarczającej ilości snu i regularnej aktywności fizycznej oraz zrezygnować z używek. 

  • Zdrowa dieta bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty, orzechy, nasiona, ryby i niskotłuszczowe produkty mleczne może korzystnie wpływać na ogólne zdrowie, w tym na funkcje seksualne.
  • Regularna aktywność fizyczna może poprawić krążenie krwi, co może być korzystne dla utrzymania wzwodu.
  • Stres może negatywnie wpływać na zdolność seksualną. Techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, głębokie oddychanie czy joga, mogą pomóc w radzeniu sobie ze stresem.
  • Niewystarczająca ilość snu może wpływać na poziom energii i ogólną sprawność organizmu, w tym na funkcję seksualną, dlatego należy zadbać o zdrowy sen.
  • Nadmierne spożycie alkoholu i palenie papierosów mogą negatywnie wpływać na zdrowie seksualne. Odstawienie używek może być pomocne w radzeniu sobie z impotencją.
  • Suplementy diety zawierające między innymi cynk, witaminy z grupy B, czy kwas foliowy mogą wspierać zdolność seksualną.
  • Otyłość może prowadzić do problemów z krążeniem i być związana z zaburzeniami erekcji, zatem utrzymywanie zdrowej masy ciała może mieć pozytywny wpływ na potencję.
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Ewa Rutkowska-Król – redaktor naczelna z ponad 10-letnim doświadczeniem, specjalizująca się w tworzeniu treści produktowych oraz artykułów o tematyce medycznej. Przez lata miała okazję współpracować z różnymi firmami z branży zdrowia i farmacji, dostarczając merytoryczne i angażujące teksty. Jej pasją jest przekształcanie skomplikowanych zagadnień medycznych w przystępne treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć świat zdrowia i dbania o siebie.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Wypadanie włosów u mężczyzn – przyczyny łysiny, rodzaje łysienia i sposoby leczenia
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Wypadanie włosów u mężczyzn – przyczyny łysiny, rodzaje łysienia i sposoby leczenia

Choć wypadanie włosów i łysienie może być postrzegane jako naturalna konsekwencja starzenia się, dla wielu mężczyzn stanowi to istotny problem emocjonalny, prowadzący do utraty pewności siebie i zakłócenia postrzegania własnej atrakcyjności. Znajomość przyczyn problemu oraz umiejętność rozpoznania rodzaju łysienia może pomóc w doborze odpowiedniej kuracji, która zahamuje proces utraty włosów, wzmocni cebulki i będzie stymulować porost nowych kosmyków. Dlaczego wypadają włosy? Przyczyny łysienia u mężczyzn Do najczęściej wymienianych powodów utraty włosów u mężczyzn wymienia się geny, hormony, starzenie, stres, a także choroby dermatologiczne, nieprawidłowe nawyki pielęgnacyjne i niehigieniczny tryb życia.  Najczęstszą przyczyną łysienia u mężczyzn jest dziedziczność. Hormony, zwłaszcza dihydrotestosteron (DHT), odgrywają istotną rolę w łysieniu u mężczyzn. DHT może powodować, że włosy stają się cieńsze i słabsze, a w rezultacie prowadzić do wypadania włosów. Wraz z wiekiem u wielu mężczyzn obserwuje się naturalne przerzedzenie włosów. Proces ten może być przyspieszony przez inne czynniki, takie jak genetyka czy zmiany hormonalne. Silny stres może wpływać na funkcjonowanie organizmu, w tym również na zdrowie włosów. Stres może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów u mężczyzn. Dieta uboga między innymi w żelazo, cynk czy witaminy z grupy B, może prowadzić do osłabienia włosów. Niektóre choroby skóry głowy, takie jak łupież, łuszczyca czy zapalenie mieszków włosowych, mogą powodować wypadanie włosów u mężczyzn. Palenie papierosów może wpływać na krążenie krwi w skórze głowy i prowadzić do osłabienia włosów oraz ich wypadania. Częste stosowanie preparatów do stylizacji włosów, takich jak żele czy lakiery, może przyczynić się do uszkodzenia kosmyków.

czytaj
Infekcje pochwy – rodzaje, diagnostyka i leczenie
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Infekcje pochwy – rodzaje, diagnostyka i leczenie

Infekcje intymne dotykają kobiet w różnym wieku. Mogą być spowodowane przez różne czynniki, w tym przez drożdżaki, bakterie, wirusy oraz inne mikroorganizmy. Każdy rodzaj infekcji charakteryzuje się unikalnymi objawami i wymaga specyficznego podejścia terapeutycznego. Znajomość przyczyn infekcji pochwy może uchronić przed ich nawrotami, a umiejętność szybkiego rozpoznawania objawów pozwoli niezwłocznie wdrożyć odpowiednie postępowanie i skuteczne leczenie. Rodzaje i objawy kobiecych infekcji intymnych Infekcje intymne u kobiet mogą być spowodowane różnymi czynnikami, w tym drożdżakami, bakteriami lub wirusami.  Grzybica pochwy Grzybica pochwy, znana również jako kandydoza lub drożdżyca pochwy, jest bardzo częstym schorzeniem spowodowanym nadmiernym wzrostem grzybów z rodzaju Candida, najczęściej Candida albicans. Objawy grzybicy pochwy obejmują białe, gęste, serowate upławy, świąd i pieczenie w okolicy pochwy, łechtaczki oraz warg sromowych, a także zaczerwienienie i bolesny obrzęk wokół narządów płciowych. Bakteryjne zapalenie pochwy – waginoza bakteryjna Bakteryjne zapalenie pochwy to stan zapalny spowodowany zaburzeniem naturalnej równowagi bakteryjnej w pochwie. W przypadku waginozy bakteryjnej dochodzi do wzrostu liczby szkodliwych bakterii względem korzystnych bakterii głównie Lactobacillus, co prowadzi do infekcji.  Objawy bakteryjnego zapalenia pochwy mogą obejmować obfite, rzadkie upławy o szarej, białawej lub zielonkawej barwie, często o charakterystycznym rybim zapachu, świąd i pieczenie, szczególnie także podczas oddawania moczu, a także zaczerwienienie i obrzęk okolic narządów płciowych. Wirusowe infekcje pochwy Wirusowe infekcje pochwy to rodzaj infekcji przenoszonych drogą płciową, do których należą między innymi opryszczka genitalna (herpes genitalis) i wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Objawami opryszczki genitalnej są najczęściej pęcherzyki i owrzodzenia w okolicy genitaliów, ból, świąd, pieczenie lub mrowienie w obszarze zainfekowanym. Mogą wystąpić także objawy ogólne, takie jak gorączka, bóle mięśniowe i zmęczenie. Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) natomiast objawia się występowaniem małych, miękkich grudek lub narośli w okolicy genitaliów lub odbytu, czasami mogą pojawić się krwawienia podczas stosunku płciowego.  Wirusowe infekcje pochwy mogą prowadzić do poważnych komplikacji, dlatego ważne jest stosowanie odpowiednich metod zapobiegania, takich jak unikanie przypadkowych kontaktów seksualnych, korzystanie z prezerwatyw podczas stosunku płciowego i regularne badania kontrolne.

czytaj
Rzucanie palenia – dobry krok w stronę zdrowia
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Rzucanie palenia – dobry krok w stronę zdrowia

Rezygnacja z palenia papierosów to krok w stronę zdrowia, lepszego samopoczucia, poprawy kondycji fizycznej i relacji międzyludzkich. Choć trudności związane ze zrywaniem z nałogiem mogą pozornie przewyższać potencjalne korzyści, warto znaleźć w sobie siłę i determinację, a w chwilach zwątpienia sięgnąć po wsparcie sprawdzonych metod, takich jak np. plastry i gumy z nikotyną czy tabletki na rzucanie palenia. Nikotynizm – uzależnienie od nikotyny Nikotyna stymuluje wydzielanie dopaminy, co daje uczucie przyjemności. Pobudza przy tym receptory nikotynowe, które z czasem stają się nadreaktywne i wymagają kolejnych dawek substancji, prowadząc do uzależnienia. Nikotynizm jest jednym z najsilniejszych uzależnień chemicznych, co wynika z szybkiego działania nikotyny i jej wpływu na kluczowe mechanizmy neurochemiczne.  Objawy uzależnienia od papierosów Uzależnienie od papierosów objawia się nie tylko chęcią sięgania po papierosa, ale także szeregiem fizycznych i psychicznych symptomów, które pojawiają się w miarę rozwoju nałogu. Do najczęstszych objawów należy silna potrzeba palenia, rozdrażnienie, lęk, a także trudności w koncentracji, zwłaszcza w chwilach stresu. W miarę jak nikotyna staje się coraz bardziej niezbędna, organizm zaczyna domagać się jej coraz częściej i w coraz większych ilościach, co prowadzi do pojawienia się głodu nikotynowego.  Silna potrzeba palenia. Problemy z koncentracją. Lęk i napięcie nerwowe. Problemy z relaksacją. Wahania nastroju.

czytaj
Trądzik młodzieńczy – przyczyny, sposoby leczenia i domowe metody łagodzenia objawów
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Trądzik młodzieńczy – przyczyny, sposoby leczenia i domowe metody łagodzenia objawów

Trądzik młodzieńczy to powszechny problem dermatologiczny, który dotyka szczególnie młodych ludzi w okresie dojrzewania. Choć często uważany jest za przejściową dolegliwość, może stanowić poważne wyzwanie zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i emocjonalnego. Trądzik wpływa bowiem nie tylko na wygląd skóry, ale także może mieć znaczący wpływ na samoocenę i relacje społeczne osoby borykającej się z tym problemem. Zrozumienie przyczyn  oraz poznanie różnorodnych metod leczenia i pielęgnacji skóry skłonnej do powstawania niedoskonałości zwiększy świadomość na temat trądziku, oraz pomoże zapobiec powstawaniu szpecących skórę wykwitów. Jak wygląda trądzik? Trądzik młodzieńczy występuje najczęściej na twarzy, plecach, klatce piersiowej i ramionach, ale może również dotyczyć innych obszarów ciała. Objawia się różnymi rodzajami wykwitów skórnych, takimi jak pryszcze, zaskórniki otwarte (czarne kropki), zaskórniki zamknięte (białe grudki), krostki, guzki i torbiele. Trądzikowi towarzyszyć może również tłusta, intensywnie błyszcząca skóra oraz blizny potrądzikowe, szczególnie jeśli wykwity były intensywnie zapalne, duże lub nieprawidłowo leczone.

czytaj