Jak radzić sobie z uciążliwymi wzdęciami? Jak pozbyć się powodujących wzdęcia gazów? Pomocne preparaty znajdziesz internetowej Aptece Centralnej.

01.04.2025

Wzdęcia brzucha – objaw przejedzenia, nietolerancji pokarmowej, a może groźnego dla zdrowia schorzenia? Jakie są domowe sposoby i dostępne bez recepty leki na wzdęcia?

Wzdęcia brzucha to powszechny problem, który choć zazwyczaj nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia, może znacząco wpływać na komfort życia. Wzdęcia wynikają z nadmiaru gazów w jelitach, co najczęściej wiąże się z uczuciem rozdęcia, pełności i bólem brzucha. Aby móc skutecznie radzić sobie nadmiarem gazów warto poznać przyczyny, metody leczenia oraz domowe sposoby na wzdęcia.

Wzdęty brzuch przyczyny

Wzdęty brzuch to nieprzyjemny objaw będący wynikiem między innymi nadmiernej ilości gazów w jelitach, nietolerancji pokarmowych, problemów z trawieniem, zatrucia czy infekcji oraz zaparć. Wzdęcia mogą towarzyszyć także chorobom układu pokarmowego, a w przypadku kobiet – problemów ginekologicznych.

Wzdęty brzuch po jedzeniu

Nieprawidłowa, ciężkostrawna dieta bogata w gazotwórcze bądź tłuste produkty oraz spożywanie posiłków w pośpiechu to czynniki, które mogą prowadzić do wzdęć po jedzeniu

  • Połykanie powietrza podczas jedzenia, picia, żucia gumy lub rozmawiania może prowadzić do wzdęć.
  • Niektóre produkty spożywcze mogą powodować nadprodukcję gazów w przewodzie pokarmowym. Do produktów gazotwórczych należą między innymi fasola, kapusta, brukselka, cebula, brokuły, gazowane napoje i produkty mleczne.
  • Wzdęcia po jedzeniu mogą wywoływać także nietolerancje pokarmowe — nietolerancja laktozy może powodować wzdęcia po spożyciu produktów mlecznych, a nietolerancję fruktozy może powodować trudności w trawieniu niektórych owoców, warzyw i słodzików.
  • Spożywanie dużych ilości jedzenia podczas jednego posiłku może wpływać na czas trawienia i prowadzić do wzdęć.
  • Nadmiar tłuszczów może opóźniać opróżnianie się żołądka, co może powodować wzdęcia.

Brzuch jak balon — choroby

"Brzuch jak balon" to określenie używane dla opisania wzdęcia lub dyskomfortu w okolicach brzucha. Uczucie to może być związane z różnymi schorzeniami, takimi jak IBS, choroba  Leśniowskiego-Crohna, zaparcia, zapalenie jelita czy infekcje.

  • Zespół jelita drażliwego (IBS) to schorzenie przewodu pokarmowego, które może powodować wzdęcia, ból brzucha, zmiany w rytmie wypróżnień i inne problemy trawienne.
  • Choroba Leśniowskiego-Crohna to przewlekła choroba zapalna jelit, która może objawiać się między innymi wzdęciami, bólami brzucha i biegunką.
  • Osoby cierpiące na celiakię mogą doświadczać wzdęć po spożyciu pokarmów zawierających gluten.
  • Zaparcia i nagromadzenie kału w jelitach może prowadzić do uczucia wzdęcia.
  • Zapalenie jelita grubego, zwłaszcza w postaci wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, może objawiać się bólami brzucha, wzdęciami i biegunką.
  • Bakteryjne lub wirusowe infekcje jelitowe mogą powodować wzdęcia, biegunki i inne objawy ze strony układu pokarmowego.

Wzdęty brzuch przyczyny ginekologiczne

Spuchnięty brzuch u kobiet może mieć swoje źródło również w problemach ginekologicznych. 

  • Zespół policystycznych jajników (PCOS) to powodujące wzdęcia brzucha schorzenie charakteryzujące się obecnością torbieli na jajnikach.
  • Endometrioza to choroba ginekologiczna, w której przebiegu komórki podobne do błony śluzowej macicy rosną poza nią. Może to powodować wzdęcia i ból brzucha oraz problemy z układem trawiennym.
  • Torbiele jajnika - duże torbiele mogą powodować niewielkie powiększenie brzucha i uczucie wzdęcia.
  • Mięśniaki macicy to rosnące w macicy guzy, które w zależności od ich rozmiaru i położenia, mogą powodować uczucie pełnego brzucha.
  • Niedrożność jajowodów może prowadzić do wzdęć i wywoływać uczucia rozpierania.
  • Ciąża pozamaciczna rozwijająca się najczęściej w jajowodzie, może powodować wzdęcie i ból brzucha.
  • Zakrzepica w okolicach miednicy może wpływać na krążenie krwi i powodować wzdęcia i zaparcia.
  • Niektóre kobiety mogą doświadczać wzdęć na skutek zmian hormonalnych związanych z cyklem menstruacyjnym.

Kobieta doświadczająca wzdęć brzucha w połączeniu z innymi objawami, takimi jak ból, nieregularne krwawienia, trudności w oddawaniu moczu czy zmiany w cyklu menstruacyjnym, powinna niezwłocznie skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Diagnostyka ginekologiczna, w tym badania obrazowe, badania krwi i inne, może być konieczna w celu zidentyfikowania przyczyny problemu i ustalenia odpowiedniego leczenia.

Wzdęcia objawy

Wzdęcia to objaw, który charakteryzuje się gromadzeniem się gazu w przewodzie pokarmowym, prowadząc do uczucia pełności i napięcia w jamie brzusznej. Objawy związane ze wzdęciami mogą różnić się w zależności od przyczyn problemu. 

  • Uczucie pełności — wzdęcia jelit często powodują uczucie napompowanego, pełnego brzucha.
  • Ból brzucha — wzdęciom mogą towarzyszyć bóle brzucha o różnej intensywności i długotrwałości.
  • Gazy — nadmiar powietrza w jelitach może prowadzić do gazów zwanych potocznie wiatrami.
  • Odbijanie — osoby cierpiące na wzdęcia mogą doświadczać nadmiernego odbijania nawet po niewielkim posiłku.
  • Zmiany w rytmie wypróżnień — częste wzdęcia mogą wpływać na rytm wypróżnień, prowadząc do biegunki, zaparć lub zmiany konsystencji stolca.
  • Zmiany w apetycie – osoby, którym dokuczają częste wzdęcia, mogą doświadczać zmniejszonego apetytu lub unikać jedzenia z obawy przed zaostrzeniem objawów.
  • Niepokój i stres — silne wzdęcia mogą wpływać na ogólne samopoczucie i wywoływać uczucie niepokoju czy stresu.

Co na wzdęty brzuch?

Wśród dostępnych bez recepty środków farmakologicznych łagodzących wzdęcia i gazy w brzuchu wymienia się: mieszanki ziołowe, probiotyki, leki z symetykonem, enzymy trawienne oraz węgiel aktywowany. Należy jednak pamiętać, że  przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia, należy skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli wzdęcia są uciążliwe lub długotrwałe.

  • Herbatki ziołowe, takie jak mięta pieprzowa, kminek, lub imbir, mogą pomóc w łagodzeniu objawów wzdęć i ułatwić uwalnianie gazów.
  • Probiotyki to dobre bakterie, które pomagają utrzymać zdrową florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym. Dostępne są w formie suplementów lub naturalnych produktów, takich jak jogurt czy kiszonki.
  • Węgiel aktywowany może pomóc w absorpcji gazów w przewodzie pokarmowym.
  • Preparaty na trawienie przyspieszają rozkład pokarmów i zmniejszają nadprodukcję gazów.
  • Zawierające symetykon tabletki na wzdęcia mogą pomóc w rozbiciu pęcherzyków gazu w przewodzie pokarmowym.

Domowe sposoby na wzdęcia

Jak pozbyć się gazów domowymi sposobami? Zmiana diety, unikanie produktów gazotwórczych i dokładne przeżuwanie pokarmów pomoże zapobiec wzdęciom, ale jak uwolnić gazy z jelit kiedy czujemy napięcie i pełność w brzuchu? Aktywność fizyczna i ćwiczenia oddechowe, masowanie brzucha oraz ciepłe okłady złagodzą napięcie brzucha i towarzyszący mu dyskomfort.

Ćwiczenia na wzdęty brzuch takie jak przyciąganie kolan do klatki piersiowej, rowerek, skręty tułowia, skłony czy przysiady rozluźnią jelita, pobudzą perystaltykę i pomogą w przesuwaniu się nagromadzonych w przewodzie pokarmowym treści i gazów, a ćwiczenia oddechowe mogą pomóc w rozluźnieniu mięśni brzucha i zmniejszeniu napięcia.

Masowanie brzucha może być skutecznym sposobem na złagodzenie objawów wzdęć. Masaż może pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni brzucha, poprawie krążenia krwi w obszarze brzucha i ułatwieniu procesu trawienia. Masaż powinien być delikatny i odbywać się kolistymi ruchami zgodnie z ruchami wskazówek zegara. 

Ciepło może pomóc w rozszerzeniu naczyń krwionośnych, zrelaksowaniu mięśni brzucha i zmniejszeniu napięcia, co może przyczynić się do ulgi w przypadku dolegliwości związanych ze wzdęciami. Do terapii ciepłem najwygodniej wykorzystać termofor – klasyczny – gumowego lub termofor z pestek wiśni, który kojarzy się głównie z łagodzeniem kolki niemowlęcej. Okłady powinny trwać kilka minut i mogą być powtarzane kilka razy dziennie. 

Bibliografia:

  1. Gulbicka P., Grzymisławski M., Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie. Piel. Zdr. Publ. 2016; 6 (1): 69–76.
  2. Jarosz M., Dzieniszewski J. (red.), Gazy jelitowe, PZWL, Warszawa, 2003
    Słomka M., Małecka-Panas E., Wzdęcia i odbijania, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2011, 1 (7): 30–34.
  3. Wzdęcia i nadmierne gazy jelitowe, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, online: https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2024/06/zalecenia_dietetycy_wzdecia-i-gazy-jelitowe.pdf [29.03.2025]
  4. Yamada T., Postępowanie u chorego ze wzdęciem i odbijaniem. W: Podręcznik gastroenterologii. Wydawnictwo Czelej 2007: 76‑83.
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Ewa Rutkowska-Król – redaktor naczelna z ponad 10-letnim doświadczeniem, specjalizująca się w tworzeniu treści produktowych oraz artykułów o tematyce medycznej. Przez lata miała okazję współpracować z różnymi firmami z branży zdrowia i farmacji, dostarczając merytoryczne i angażujące teksty. Jej pasją jest przekształcanie skomplikowanych zagadnień medycznych w przystępne treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć świat zdrowia i dbania o siebie.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Spalacze tłuszczu - jak przyspieszyć metabolizm?
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Spalacze tłuszczu - jak przyspieszyć metabolizm?

Dbanie o szczupłą sylwetkę stało się nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia. Dążenie do osiągnięcia idealnej wagi i lepszej kondycji fizycznej skłania wiele osób do poszukiwań skutecznych sposobów wspomagających proces utraty tkanki tłuszczowej i zwiększania tempa przemiany materii. W związku z tym coraz większe zainteresowanie budzi temat spalaczy tłuszczu oraz naturalnych metod przyspieszania metabolizmu. Jakie są najpopularniejsze rodzaje spalaczy tłuszczu? Jak działają spalacze tłuszczu? Jak przyspieszyć metabolizm przez zmianę nawyków żywieniowych i aktywność fizyczną? Podpowiadamy poniżej.  Metabolizm co to? Metabolizm to ogół procesów biochemicznych zachodzących w organizmie, które służą przetwarzaniu pokarmów i substancji odżywczych na energię potrzebną do życia oraz na materiał budulcowy dla wzrostu, naprawy tkanek i regulacji funkcji organizmu. Procesy metaboliczne obejmują zarówno katabolizm, czyli rozkład związków chemicznych w celu uwolnienia energii, jak i anabolizm, czyli synteza związków chemicznych w celu budowy substancji potrzebnych do wzrostu i naprawy. Zaburzenia metabolizmu mogą prowadzić do różnych chorób, takich jak cukrzyca, otyłość, czy choroby metaboliczne. Dlatego zachowanie prawidłowego metabolizmu jest istotne dla zdrowia, dobrego samopoczucia i szczupłej sylwetki.

czytaj
Wzdęcia brzucha – objaw przejedzenia, nietolerancji pokarmowej, a może groźnego dla zdrowia schorzenia? Jakie są domowe sposoby i dostępne bez recepty leki na wzdęcia?
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Wzdęcia brzucha – objaw przejedzenia, nietolerancji pokarmowej, a może groźnego dla zdrowia schorzenia? Jakie są domowe sposoby i dostępne bez recepty leki na wzdęcia?

Wzdęcia brzucha to powszechny problem, który choć zazwyczaj nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia, może znacząco wpływać na komfort życia. Wzdęcia wynikają z nadmiaru gazów w jelitach, co najczęściej wiąże się z uczuciem rozdęcia, pełności i bólem brzucha. Aby móc skutecznie radzić sobie nadmiarem gazów warto poznać przyczyny, metody leczenia oraz domowe sposoby na wzdęcia. Wzdęty brzuch przyczyny Wzdęty brzuch to nieprzyjemny objaw będący wynikiem między innymi nadmiernej ilości gazów w jelitach, nietolerancji pokarmowych, problemów z trawieniem, zatrucia czy infekcji oraz zaparć. Wzdęcia mogą towarzyszyć także chorobom układu pokarmowego, a w przypadku kobiet – problemów ginekologicznych. Wzdęty brzuch po jedzeniu Nieprawidłowa, ciężkostrawna dieta bogata w gazotwórcze bądź tłuste produkty oraz spożywanie posiłków w pośpiechu to czynniki, które mogą prowadzić do wzdęć po jedzeniu Połykanie powietrza podczas jedzenia, picia, żucia gumy lub rozmawiania może prowadzić do wzdęć. Niektóre produkty spożywcze mogą powodować nadprodukcję gazów w przewodzie pokarmowym. Do produktów gazotwórczych należą między innymi fasola, kapusta, brukselka, cebula, brokuły, gazowane napoje i produkty mleczne. Wzdęcia po jedzeniu mogą wywoływać także nietolerancje pokarmowe — nietolerancja laktozy może powodować wzdęcia po spożyciu produktów mlecznych, a nietolerancję fruktozy może powodować trudności w trawieniu niektórych owoców, warzyw i słodzików. Spożywanie dużych ilości jedzenia podczas jednego posiłku może wpływać na czas trawienia i prowadzić do wzdęć. Nadmiar tłuszczów może opóźniać opróżnianie się żołądka, co może powodować wzdęcia. Brzuch jak balon — choroby "Brzuch jak balon" to określenie używane dla opisania wzdęcia lub dyskomfortu w okolicach brzucha. Uczucie to może być związane z różnymi schorzeniami, takimi jak IBS, choroba  Leśniowskiego-Crohna, zaparcia, zapalenie jelita czy infekcje. Zespół jelita drażliwego (IBS) to schorzenie przewodu pokarmowego, które może powodować wzdęcia, ból brzucha, zmiany w rytmie wypróżnień i inne problemy trawienne. Choroba Leśniowskiego-Crohna to przewlekła choroba zapalna jelit, która może objawiać się między innymi wzdęciami, bólami brzucha i biegunką. Osoby cierpiące na celiakię mogą doświadczać wzdęć po spożyciu pokarmów zawierających gluten. Zaparcia i nagromadzenie kału w jelitach może prowadzić do uczucia wzdęcia. Zapalenie jelita grubego, zwłaszcza w postaci wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, może objawiać się bólami brzucha, wzdęciami i biegunką. Bakteryjne lub wirusowe infekcje jelitowe mogą powodować wzdęcia, biegunki i inne objawy ze strony układu pokarmowego. Wzdęty brzuch przyczyny ginekologiczne Spuchnięty brzuch u kobiet może mieć swoje źródło również w problemach ginekologicznych.  Zespół policystycznych jajników (PCOS) to powodujące wzdęcia brzucha schorzenie charakteryzujące się obecnością torbieli na jajnikach. Endometrioza to choroba ginekologiczna, w której przebiegu komórki podobne do błony śluzowej macicy rosną poza nią. Może to powodować wzdęcia i ból brzucha oraz problemy z układem trawiennym. Torbiele jajnika - duże torbiele mogą powodować niewielkie powiększenie brzucha i uczucie wzdęcia. Mięśniaki macicy to rosnące w macicy guzy, które w zależności od ich rozmiaru i położenia, mogą powodować uczucie pełnego brzucha. Niedrożność jajowodów może prowadzić do wzdęć i wywoływać uczucia rozpierania. Ciąża pozamaciczna rozwijająca się najczęściej w jajowodzie, może powodować wzdęcie i ból brzucha. Zakrzepica w okolicach miednicy może wpływać na krążenie krwi i powodować wzdęcia i zaparcia. Niektóre kobiety mogą doświadczać wzdęć na skutek zmian hormonalnych związanych z cyklem menstruacyjnym. Kobieta doświadczająca wzdęć brzucha w połączeniu z innymi objawami, takimi jak ból, nieregularne krwawienia, trudności w oddawaniu moczu czy zmiany w cyklu menstruacyjnym, powinna niezwłocznie skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Diagnostyka ginekologiczna, w tym badania obrazowe, badania krwi i inne, może być konieczna w celu zidentyfikowania przyczyny problemu i ustalenia odpowiedniego leczenia.

czytaj
Adaptogeny - naturalne wsparcie w walce ze stresem
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Adaptogeny - naturalne wsparcie w walce ze stresem

Życie w ciągłym stresie, nadmiar obowiązków i brak czasu na regenerację mogą odbić się negatywnie na zdrowiu i samopoczuciu. Poszukując naturalnych sposobów na wsparcie organizmu w walce z codziennymi wyzwaniami, warto sięgnąć po adaptogeny – rośliny i zioła, które zwiększają odporność na stres, poprawiają koncentrację i przywracają równowagę emocjonalną. Znajomość adaptogenów oraz sposobu ich działania pomoże świadomie wprowadzić je do diety oraz odkryć ich potencjał w naturalnym wspieraniu zdrowia. Adaptogeny co to? Adaptogeny to naturalne substancje pochodzenia roślinnego wykorzystywane od wieków w medycynie ajurwedyjskiej i chińskiej. Ich działanie polega na wzmacnianiu odporności na czynniki stresogenne, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, ponadto pomagają zwiększyć energię, poprawić koncentrację oraz wspierać układ odpornościowy. 

czytaj
Wypadanie włosów u mężczyzn – przyczyny łysiny, rodzaje łysienia i sposoby leczenia
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Wypadanie włosów u mężczyzn – przyczyny łysiny, rodzaje łysienia i sposoby leczenia

Choć wypadanie włosów i łysienie może być postrzegane jako naturalna konsekwencja starzenia się, dla wielu mężczyzn stanowi to istotny problem emocjonalny, prowadzący do utraty pewności siebie i zakłócenia postrzegania własnej atrakcyjności. Znajomość przyczyn problemu oraz umiejętność rozpoznania rodzaju łysienia może pomóc w doborze odpowiedniej kuracji, która zahamuje proces utraty włosów, wzmocni cebulki i będzie stymulować porost nowych kosmyków. Dlaczego wypadają włosy? Przyczyny łysienia u mężczyzn Do najczęściej wymienianych powodów utraty włosów u mężczyzn wymienia się geny, hormony, starzenie, stres, a także choroby dermatologiczne, nieprawidłowe nawyki pielęgnacyjne i niehigieniczny tryb życia.  Najczęstszą przyczyną łysienia u mężczyzn jest dziedziczność. Hormony, zwłaszcza dihydrotestosteron (DHT), odgrywają istotną rolę w łysieniu u mężczyzn. DHT może powodować, że włosy stają się cieńsze i słabsze, a w rezultacie prowadzić do wypadania włosów. Wraz z wiekiem u wielu mężczyzn obserwuje się naturalne przerzedzenie włosów. Proces ten może być przyspieszony przez inne czynniki, takie jak genetyka czy zmiany hormonalne. Silny stres może wpływać na funkcjonowanie organizmu, w tym również na zdrowie włosów. Stres może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów u mężczyzn. Dieta uboga między innymi w żelazo, cynk czy witaminy z grupy B, może prowadzić do osłabienia włosów. Niektóre choroby skóry głowy, takie jak łupież, łuszczyca czy zapalenie mieszków włosowych, mogą powodować wypadanie włosów u mężczyzn. Palenie papierosów może wpływać na krążenie krwi w skórze głowy i prowadzić do osłabienia włosów oraz ich wypadania. Częste stosowanie preparatów do stylizacji włosów, takich jak żele czy lakiery, może przyczynić się do uszkodzenia kosmyków.

czytaj