Kosmetyki i pielęgnacja. Jak zadbac o swój wygląd?
Ewa Rutkowska-Król
Redaktor naczelna
Choć wypadanie włosów i łysienie może być postrzegane jako naturalna konsekwencja starzenia się, dla wielu mężczyzn stanowi to istotny problem emocjonalny, prowadzący do utraty pewności siebie i zakłócenia postrzegania własnej atrakcyjności. Znajomość przyczyn problemu oraz umiejętność rozpoznania rodzaju łysienia może pomóc w doborze odpowiedniej kuracji, która zahamuje proces utraty włosów, wzmocni cebulki i będzie stymulować porost nowych kosmyków. Dlaczego wypadają włosy? Przyczyny łysienia u mężczyzn Do najczęściej wymienianych powodów utraty włosów u mężczyzn wymienia się geny, hormony, starzenie, stres, a także choroby dermatologiczne, nieprawidłowe nawyki pielęgnacyjne i niehigieniczny tryb życia. Najczęstszą przyczyną łysienia u mężczyzn jest dziedziczność. Hormony, zwłaszcza dihydrotestosteron (DHT), odgrywają istotną rolę w łysieniu u mężczyzn. DHT może powodować, że włosy stają się cieńsze i słabsze, a w rezultacie prowadzić do wypadania włosów. Wraz z wiekiem u wielu mężczyzn obserwuje się naturalne przerzedzenie włosów. Proces ten może być przyspieszony przez inne czynniki, takie jak genetyka czy zmiany hormonalne. Silny stres może wpływać na funkcjonowanie organizmu, w tym również na zdrowie włosów. Stres może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów u mężczyzn. Dieta uboga między innymi w żelazo, cynk czy witaminy z grupy B, może prowadzić do osłabienia włosów. Niektóre choroby skóry głowy, takie jak łupież, łuszczyca czy zapalenie mieszków włosowych, mogą powodować wypadanie włosów u mężczyzn. Palenie papierosów może wpływać na krążenie krwi w skórze głowy i prowadzić do osłabienia włosów oraz ich wypadania. Częste stosowanie preparatów do stylizacji włosów, takich jak żele czy lakiery, może przyczynić się do uszkodzenia kosmyków.
czytajEwa Rutkowska-Król
Redaktor naczelna
Trądzik młodzieńczy to powszechny problem dermatologiczny, który dotyka szczególnie młodych ludzi w okresie dojrzewania. Choć często uważany jest za przejściową dolegliwość, może stanowić poważne wyzwanie zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i emocjonalnego. Trądzik wpływa bowiem nie tylko na wygląd skóry, ale także może mieć znaczący wpływ na samoocenę i relacje społeczne osoby borykającej się z tym problemem. Zrozumienie przyczyn oraz poznanie różnorodnych metod leczenia i pielęgnacji skóry skłonnej do powstawania niedoskonałości zwiększy świadomość na temat trądziku, oraz pomoże zapobiec powstawaniu szpecących skórę wykwitów. Jak wygląda trądzik? Trądzik młodzieńczy występuje najczęściej na twarzy, plecach, klatce piersiowej i ramionach, ale może również dotyczyć innych obszarów ciała. Objawia się różnymi rodzajami wykwitów skórnych, takimi jak pryszcze, zaskórniki otwarte (czarne kropki), zaskórniki zamknięte (białe grudki), krostki, guzki i torbiele. Trądzikowi towarzyszyć może również tłusta, intensywnie błyszcząca skóra oraz blizny potrądzikowe, szczególnie jeśli wykwity były intensywnie zapalne, duże lub nieprawidłowo leczone.
czytajEwa Rutkowska-Król
Redaktor naczelna
Cellulit to problem, z którym boryka się wiele kobiet niezależnie od wieku, budowy ciała czy wagi. To nie tylko kwestia estetyki, ale także źródło wielu frustracji i kompleksów. Często określany jako "skórka pomarańczowa" cellulit pojawia się na udach, pośladkach, brzuchu i innych obszarach ciała, a jego występowanie związane jest z różnorodnymi czynnikami, takimi jak genetyka, styl życia, dieta oraz zmiany hormonalne. Zrozumienie mechanizmów powstawania cellulitu, czynników powodujących nierówności skórne oraz znajomość zasad profilaktyki i metod walki z cellulitem pomoże przywrócić skórze gładkość i elastyczność. Rodzaje cellulitu. Cellulit wodny a tłuszczowy W zależności od przyczyn i charakterystyki zmian rozróżnia się dwa główne rodzaje cellulitu: wodny i tłuszczowy. Cellulit wodny, znany również jako cellulit obrzękowy, jest wynikiem problemów z retencją wody w organizmie oraz zaburzeniami krążenia. Występuje najczęściej u osób o szczupłej sylwetce, a jego główną przyczyną jest gromadzenie nadmiaru płynów w tkankach, co prowadzi do obrzęków i nierówności widocznych nawet bez naciskania skóry. Cellulit wodny pojawia się zazwyczaj na udach, pośladkach oraz kostkach, ale może dotyczyć także ramion. Cellulit tłuszczowy, inaczej nazywany lipidowym, związany jest głównie z nagromadzeniem tkanki tłuszczowej pod skórą. Występuje najczęściej u osób z nadwagą lub skłonnością do gromadzenia tkanki tłuszczowej. W przeciwieństwie do cellulitu wodnego zmiany te są związane z nieprawidłowym metabolizmem tłuszczów, co prowadzi do powstawania nierówności w strukturze tkanki podskórnej. Cellulit tłuszczowy objawia się miękkimi, grudkowatymi zmianami, widocznymi zazwyczaj po uciśnięciu skóry i występuje najczęściej na udach, pośladkach, biodrach oraz brzuchu.
czytajEwa Rutkowska-Król
Redaktor naczelna
Cera tłusta to jeden z najczęstszych problemów dermatologicznych, który, choć kojarzony jest głównie z okresem dojrzewania, dotyka ludzi w różnym wieku. Skóra łojotokowa charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem sebum przez gruczoły łojowe, co prowadzi do błyszczenia oraz powstawania zaskórników i wyprysków. Pomimo że jest to powszechny problem, wiele osób boryka się z trudnościami w odpowiedniej pielęgnacji. Bliższe przyjrzenie się specyfice cery tłustej, jej głównym cechom oraz dedykowanym jej potrzebom produktów kosmetycznych pomoże w utrzymaniu zdrowego i matowego wyglądu skóry, oraz minimalizowaniu ryzyka wystąpienia stanów zapalnych i zaskórników. Cera tłusta charakterystyka Tłusta cera to jeden z typów skóry charakteryzujący się nadmiernym wydzielaniem sebum przez gruczoły łojowe. Gruczoły łojowe produkują zbyt dużą ilość sebum, co powoduje, że skóra staje się przetłuszczona i błyszcząca (szczególnie w strefie T – czoło, broda, nos). Nadmiar sebum może również prowadzić do zatkania porów, a w efekcie do powstawania zaskórników i trądziku. Tłusta cera wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która będzie równoważyć produkcję sebum i zapobiegać powstawaniu niedoskonałości. Regularne oczyszczanie, stosowanie odpowiednich kosmetyków i dbanie o dietę mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej i matowej cery. Sebum co to? Sebum to naturalna wydzielina produkowana przez znajdujące się w skórze gruczoły łojowe. Jest to mieszanina substancji tłuszczowych, wosków, cholesterolu, komórek naskórka oraz innych substancji, która pełni kilka istotnych funkcji w pielęgnacji skóry. Sebum tworząc cienką warstwę ochronną na powierzchni skóry działa jako naturalna substancja nawilżająca, która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody, co pomaga utrzymać elastyczność i miękkość skóry. Warstwa sebum działa również jako bariera ochronna, która chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak bakterie, wirusy, zanieczyszczenia środowiskowe i promieniowanie UV. Produkcja sebum jest regulowana przez różne czynniki, takie jak hormony, dieta, genetyka i pielęgnacja skóry. Nadmierna produkcja sebum może prowadzić do problemów skórnych, takich jak tłusta cera, trądzik i zaskórniki, podczas gdy niedostateczna produkcja sebum może prowadzić do suchości skóry i podatności na podrażnienia. Dlatego utrzymanie równowagi produkcji sebum jest kluczowe dla zdrowia i kondycji skóry.
czytajEwa Rutkowska-Król
Redaktor naczelna
Troska o skórę dziecka jest nieodłączną częścią rodzicielskiej przygody. Kąpiel czy zmiana pieluszki to nie tylko higieniczne zabiegi, ale także budujące bliskość rytuały, podczas których każdy gest ma znaczenie. Pełen wskazówek przewodnik po pielęgnacji skóry noworodków i niemowląt nie tylko podpowie czym kierować się podczas kąpieli i przewijania, jakich produktów używać, ale także wskaże skuteczne strategie w walce z takimi wyzwaniami jak AZS, ciemieniucha czy trądzik niemowlęcy. Kąpiel noworodka Kąpiel noworodka to nie tylko rutynowe zadanie, ale również wyjątkowy moment, podczas którego buduje się więzi z maleństwem. Aby zagwarantować dziecku komfort i odpowiednią pielęgnację warto trzymać się kilku kluczowych zasadach, na których czele stoją delikatność i bezpieczeństwo. Kąpiel dzieci należy rozpocząć od doboru wody, której temperatura powinna wynosić około 37 stopni Celsjusza. Temperaturę wody najłatwiej zmierzyć specjalnym, wodoodpornym termometrem. Do wody warto dodać emulsję lub specjalny, dostosowany do potrzeb delikatnej skóry płyn do kąpieli dla niemowląt zawierający natłuszczające emolienty. Zaleca się, by kąpiel rozpocząć od łagodnego umycia główki dziecka, a następnie reszty ciała schodząc od szyi w dół. Po kąpieli otulamy niemowlę ręcznikiem, a następnie delikatnie osuszamy skórę, skupiając się na miejscach, gdzie skóra jest podatna na otarcia, takich jak fałdki. Jeśli podczas kąpieli zamoczeniu ulegnie pępek noworodka, kikut pępowinowy zaleca się delikatnie osuszyć bawełnianym gazikiem. Umytą i osuszoną skórę można dodatkowo zabezpieczyć, stosując dobry balsam nawilżający lub oliwkę dla niemowląt.
czytajEwa Rutkowska-Król
Redaktor naczelna
Masaże twarzy zyskują na popularności nie tylko jako relaksujące doświadczenie, ale także jako skuteczna forma pielęgnacji skóry. Znając najczęściej stosowane techniki, kosmetyki i akcesoria do masażu łatwiej dobrać odpowiadający indywidualnym potrzebom rodzaj zabiegu, a zapoznanie się z instrukcją automasażu pozwoli na chwilę upiększającego relaksu w zaciszu własnego domu. Odkrycie tajemnic masażu twarzy może stać się kluczowym elementem pielęgnacyjnej rutyny, wspierającej zdrowie skóry i ogólny stan emocjonalny. Rodzaje masażu twarzy — tradycyjne techniki i nowoczesne podejścia W zróżnicowanym świecie pielęgnacji, w którym innowacje spotykają się z tradycyjnymi praktykami, masaż twarzy staje się obszarem splatającym w całość manualne techniki i nowoczesne, wykorzystujące zaawansowane technologie podejścia. Tradycyjne techniki masażu twarzy Wśród tradycyjnych sposobów masowania twarzy wymienia się: masaż klasyczny, masaż limfatyczny oraz akupresurę. Masaż klasyczny składa się z delikatnych ruchów, głaskania, i oklepywania, mających na celu poprawę krążenia krwi, relaksację mięśni, i stymulację skóry. Masaż limfatyczny jest szczególnie polecany do redukcji opuchlizny. Delikatne ruchy mają na celu pobudzenie układu limfatycznego, co pomaga w eliminacji toksyn i nadmiaru płynów i zmniejszeniu obrzęków na twarzy. Akupresura wykorzystuje nacisk na konkretne punkty na twarzy, co może pomóc w równoważeniu energii, redukcji napięcia mięśniowego i poprawie ogólnej kondycji skóry. Nowoczesne podejścia do masażu twarzy Współczesne techniki masażu twarzy coraz częściej wykorzystują różnorodne akcesoria i zaawansowane urządzenia, które mogą zwiększyć efektywność zabiegu. Rolki, kamień do masażu gua sha, bańki oraz profesjonalna endermologia bądź masaż ultardźwiękami nie tylko zrelaksują i wyciszą, ale także pomogą uelastycznić skórę, wygładzić ją i odmłodzić. Masaż twarzy rollerem wyposażonym w rolkę wykonaną z jadeitu, różowego kwarcu czy stali nierdzewnej może pomóc w poprawie krążenia krwi, co z kolei może przyczynić się do lepszego dostarczania skórze składników odżywczych i tlenu. Rolowanie twarzy może wspomagać drenaż limfatyczny, przez co przyczyni się do redukcji opuchlizny i obrzęków, szczególnie w okolicach oczu. Regularnie stosowany wałek do twarzy będzie stymulować produkcję kolagenu, co jest kluczowe dla elastyczności i jędrności skóry. Masaż twarzy kamieniem gua sha to tradycyjna chińska praktyka, w której używa się specjalnego, gładkiego i płaskiego kamienia wykonanego jak w przypadku rollera z jadeitu lub różowego kwarcu. Podobnie jak masaż rollerem, gua sha stymuluje krążenia krwi, redukuje opuchliznę oraz pomaga w rozluźnieniu napiętych mięśni twarzy. Regularne stosowanie kamienia Gua Sha przywraca kontur twarzy i poprawia jędrność skóry. Masaż twarzy bańkami to technika, która wykorzystuje bańki próżniowe (nazywane również bańkami chińskimi lub bańkami do masażu) do stymulacji skóry i mięśni twarzy. Proces ten opiera się na tworzeniu próżni wewnątrz bańki, która jest umieszczane na skórze, co prowadzi do podciśnienia i zwiększonego przepływu krwi. Masaż twarzy bańkami może przynieść kilka potencjalnych korzyści, w tym poprawę krążenia, redukcję napięcia mięśniowego, stymulację kolagenu i ogólną poprawę wyglądu skóry. Endermologia twarzy to rodzaj głębokiego masażu wykonywanego przy użyciu wyposażonego w rolki (wałki) i systemy podciśnienia urządzenia. Dzięki masażowi i podciśnieniu endermologia twarzy może pomóc w poprawie krążenia krwi, co z kolei wspomaga dostarczanie skórze tlenu i składników odżywczych. Masaż i podciśnienie pomagają rozluźnić tkanki, zmniejszyć zastoje limfatyczne i obrzęki oraz pobudzić usuwanie toksyn. Poprzez stymulowanie skóry endermologia twarzy może również wspomagać produkcję kolagenu, co przyczynia się do utrzymania jędrności skóry. Masaż twarzy ultradźwiękami to innowacyjny zabieg kosmetyczny, który można wykonać w gabinecie kosmetycznym bądź, po zaopatrzeniu się w masażer ultradźwiękowy, także w zaciszu domowym. Fale ultradźwiękowe przenikają skórę, generując ciepło i stymulując komórki skóry, co wpływa na poprawę krążenia krwi, zwiększenie elastyczności skóry, a także wspiera procesy regeneracyjne skóry. Masaż ultradźwiękowy może również zwiększyć wchłanianie substancji aktywnych z produktów pielęgnacyjnych, które są stosowane na skórę, co potęguje korzyści pielęgnacyjne. Masaż kobido Masaż kobido to tradycyjna technika masażu, która ma korzenie w dawnej japońskiej praktyce. "Kobido" oznacza "droga do piękna", a masaż kobido opiera się na przekazywanych z pokolenia na pokolenie technikach. Choć ma długą historię, zyskał na popularności w ostatnich latach jako holistyczny zabieg pielęgnacji skóry i poprawy ogólnego stanu zdrowia skóry twarzy. Masaż Kobido jest wykonywany głównie przy użyciu dłoni, palców i kciuka. Obejmuje techniki akupresury, drenażu limfatycznego oraz techniki lifftingujące. Techniki akupresury polegają na naciskaniu określonych punktów akupunkturowych na twarzy. Techniki drenażu limfatycznego są używane w celu poprawy odprowadzania płynów limfatycznych, co może pomóc w redukcji obrzęków i poprawie krążenia. Techniki lifftingujące pomagają w uniesieniu mięśni i skóry, co przyczynia się do efektu odmłodzenia. Oprócz korzyści kosmetycznych masaży Kobido często używa się również w celu relaksacji, redukcji napięcia i stresu.
czytajEwa Rutkowska-Król
Redaktor naczelna
Obecność blizn może być nie tylko fizycznie uciążliwa, ale także może wpływać na samopoczucie i pewność siebie oraz przypominać o przebytej chorobie, urazie czy przeżytym emocjonalnym wyzwaniu. W zależności od ich pochodzenia blizny mogą mieć różny wygląd i strukturę — mogą być płytkie i delikatne lub też wypukłe i szorstkie, a nawet zmieniać kolor. W obliczu takiej różnorodności istnieją również różne podejścia do leczenia blizn. Tradycyjne metody obejmują stosowanie maści, kremów czy opatrunków silikonowych, które mają na celu zmniejszenie widoczności blizn poprzez regenerację skóry. Jednak wraz z postępem medycyny, coraz częściej sięgamy po bardziej zaawansowane techniki, takie jak laseroterapia czy zabiegi chirurgiczne. Znajomość rodzajów blizn oraz najskuteczniejszych metod ich leczenia pomoże osobom borykającym się z tym problemem znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie.
czytajEwa Rutkowska-Król
Redaktor naczelna
Nadejście zimy zmienia nie tylko krajobraz za oknem, ale również potrzeby skóry i włosów. Chłodne powietrze, wiatr i niska wilgotność sprawiają, że zimowa aura staje się wyzwaniem dla urody. Znajomość tajników kompleksowej zimowej pielęgnacji pozwoli cieszyć się zdrową i promienną urodą, niezależnie od kaprysów aury. Ochrona twarzy przed wiatrem i mrozem Zimowy klimat ma swój urok, ale towarzyszący mu mróz i wiatr stawiają wyzwanie odpowiedniej pielęgnacji delikatnej skóry twarzy i zapewnienia jej należytej ochrony. Ujemne temperatury w towarzystwie silniejszych podmuchów wiatru mogą sprawić, że skóra staje się podrażniona, sucha i pozbawiona blasku. Odpowiednia pielęgnacja i ochrona twarzy zimą to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia skóry. Odpowiednie produkty i stosowanie właściwych praktyk pielęgnacyjnych będzie wspierać zachowanie zdrowej i promiennej skóry, nawet gdy za oknem panuje szorstki, zimowy klimat. Nawilżanie twarzy Nawilżanie odgrywa kluczową rolę w ochronie skóry przed wiatrem i mrozem. Bogate w składniki aktywne nawilżające kremy do twarzy pomagają utrzymać naturalną wilgotność skóry. Produkty z kwasem hialuronowym czy gliceryną doskonale sprawdzają się w zimowych warunkach, chroniąc skórę przed przesuszeniem. Ochronny krem do twarzy na zimę Odpowiednio dobrane kremy na zimę pełnią rolę barier ochronnych, chroniąc skórę przed szkodliwym działaniem wiatru i mrozu. Składniki takie jak masło shea czy witamina E wzmacniają naturalną barierę lipidową skóry, zapewniając jednocześnie uczucie komfortu. Nieodłącznym elementem zimowej ochrony twarzy powinien być także przeciwsłoneczny krem z filtrem. Choć zimą dni są krótsze, a niebo często zachmurzone, promienie UV wciąż docierają do naszej skóry, dodatkowo białe pokrywy śnieżne potrafią działać jak lustra, odbijając promienie UV, dlatego właśnie zimą skóra może być narażona na podwójne działanie szkodliwego promieniowania. Stosowany codziennie krem przeciwsłoneczny zapewni ochronę przed tym zjawiskiem, redukując ryzyko uszkodzeń skóry. Domowe zabiegi na twarz Zimowe rytuały pielęgnacyjne wygładzą naskórek i będą wspierać jego regenerację. Łagodny peeling usunie martwe komórki skóry, przygotowując ją do lepszego wchłaniania substancji odżywczych zawartych w intensywnie pielęgnujących kosmetykach, takich jak serum czy maseczka do twarzy. Aby uniknąć potencjalnych problemów związanych ze zimową pielęgnacją, warto dostosować swoją rutynę i rodzaj kosmetyków do specyfiki skóry, a w przypadku utrzymującego się podrażnienia, zaczerwienienia czy pękających naczynek skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem.
czytajEwa Rutkowska-Król
Redaktor naczelna
Właściwa higiena jamy ustnej nie tylko zapobiega powstawaniu próchnicy i chroni przed chorobami dziąseł, ale także wpływa na ogólną kondycję organizmu. Jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej? Za jakie nawyki zęby odwdzięczą się olśniewającym uśmiechem? Dobór odpowiedniej szczoteczki i dostosowanej do indywidualnych potrzeb pasty do zębów to absolutne podstawy. Dołączając do tego systematyczne nitkowanie, stosowanie płynu do płukania jamy ustnej oraz regularne kontrole stomatologiczne zwiększamy maksymalnie szanse na zachowanie zdrowych i mocnych zębów. Mycie zębów – podstawowe zasady Mycie zębów to podstawowy element codziennej higieny jamy ustnej. Dobór odpowiedniej szczoteczki i pasty oraz przestrzeganie kilku podstawowych zasad dotyczących szczotkowania, zapewni skuteczną ochronę przed próchnicą i chorobami przyzębia, przywróci zębom naturalną biel oraz zapewni świeży oddech. Ile razy dziennie myć zęby? Zęby powinny być myte przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Poranne szczotkowanie usuwa nagromadzone w nocy bakterie, natomiast wieczorne mycie zębów jest kluczowe zarówno dla usuwania bakterii, jak i resztek jedzenia i nagromadzonych w ciągu dnia osadów. Dla osób noszących aparaty ortodontyczne lub mających skłonności do chorób przyzębia może być wskazane dodatkowe szczotkowanie po posiłkach. Ile czasu powinno się myć zęby? Mycie zębów powinno trwać co najmniej 2 minuty — taki czas zapewnia dokładne oczyszczenie powierzchni zębów oraz przestrzeni międzyzębowych. Dwuminutowe szczotkowanie pomaga skutecznie usunąć też płytkę nazębną, usuwa resztki jedzenia i bakterie odpowiedzialne za produkcję kwasów uszkadzających szkliwo oraz masuje i oczyszcza dziąsła. Utrzymanie rutyny, w której poświęcamy odpowiedni czas na szczotkowanie, kształtuje zdrowe nawyki higieniczne, które przynoszą długoterminowe korzyści. Jak prawidłowo myć zęby? Instrukcja mycia zębów Proces mycia zębów należy rozpocząć od nałożenia na szczoteczkę odpowiedniej ilości pasty do zębów. Rekomenduje się, by ilość pasty odpowiadała wielkości ziarnka grochu. Podczas szczotkowania należy trzymać szczoteczkę pod kątem 45 stopni w stosunku do linii dziąseł, taka pozycja pozwala na skuteczne usuwanie płytki nazębnej. Ruchem okrężnym lub wymiatającym szczotkujemy powierzchnię zewnętrzną dolnych i górnych zębów, zaczynając od tylnej części jamy ustnej i przesuwając się ku przodowi. Stosując tę samą technikę, oczyszczamy wewnętrzne powierzchnie zębów. Używając ruchów okrężnych, dokładnie myjemy powierzchnie żujące. Delikatnie szczotkujemy język, aby usunąć bakterie i odświeżyć oddech. Dokładnie płuczemy usta wodą.
czytajEwa Rutkowska-Król
Redaktor naczelna
Wrastające paznokcie to bolesny problem, który objawia się wbijaniem krawędzi płytki w otaczającą skórę, co prowadzi do dyskomfortu, a w niektórych przypadkach nawet do infekcji. Przyczyny mogą obejmować niewłaściwe obcinanie paznokci, noszenie ciasnego obuwia, a nawet predyspozycje genetyczne. Dla osób narażonych na wrastanie paznokci oraz borykających się z tym schorzeniem dostępne są różne metody profilaktyki i leczenia – od domowych sposobów, które mogą przynieść ulgę w początkowej fazie, po specjalistyczne zabiegi medyczne. Wrastanie paznokcia przyczyny Wrastanie paznokcia to dolegliwość, która występuje, gdy brzeg płytki paznokciowej wrasta w skórę, co może prowadzić do stanu zapalnego i obrzęku powodując ból, dyskomfort, a nawet problemy z chodzeniem. Wśród przyczyn wrastania paznokcia wymienia się niewłaściwie wykonany pedicure, nieprawidłową higienę stóp, źle dobrane obuwie oraz kontuzje i urazy, a także predyspozycje genetyczne, problemy zdrowotne, choroby i infekcje grzybicze. Obcinane paznokci zbyt blisko skóry lub zaokrąglanie ich krawędzi może powodować ich wrastanie w tkankę. Niedostateczna higiena i niewłaściwa pielęgnacja stóp może prowadzić do problemów z paznokciami, a nagromadzenie brudu i zanieczyszczeń wokół paznokci może prowadzić do infekcji i stanu zapalnego. Noszenie zbyt ciasnych, uciskających palce butów może prowadzić do nieprawidłowego wzrostu paznokci. Urazy palców stóp, takie jak stłuczenia czy złamania mogą powodować nieprawidłowy wzrost paznokci, prowadząc do ich wrastania. Niektóre osoby mogą mieć naturalną skłonność do wrastania paznokci z powodu wrodzonych cech anatomicznych. W takich przypadkach paznokcie mogą wzrastać w kierunku skóry, niezależnie od czynników zewnętrznych. Niektóre schorzenia, takie jak cukrzyca czy choroby zapalne stawów, mogą wpływać na zdrowie paznokci i predysponować do ich wrastania. Problemy z krążeniem i zmniejszona zdolność do gojenia ran mogą również przyczyniać się do tej dolegliwości. Grzybica paznokci może zmieniać ich strukturę, powodując deformacje i zwiększając podatność na wrastanie.
czytajEwa Rutkowska-Król
Redaktor naczelna
Stopy są jedną z najbardziej eksploatowanych części ciała. Niosąc nas przez życie, wystawiane są na co dzień na różnorodne obciążenia i trudne, szkodzące ich zdrowiu i wyglądowi czynniki zewnętrzne. Regularna pielęgnacja stóp nie tylko zapewni im estetyczny wygląd, ale również wpłynie pozytywnie na zdrowie i komfort życia. Pękające pięty przyczyny Popękane i suche pięty to uciążliwy, ale powszechny problem, dotyczący zarówno kobiet jak i mężczyzn, niezależnie od wieku czy stylu życia. Są źródłem dyskomfortu i bólu, ale również wpływają negatywnie na estetykę stóp. Przyczyny tego zjawiska są różnorodne i mogą wynikać z wielu czynników, takich jak: niewłaściwa pielęgnacja, nieodpowiednio dobrane obuwie, nadwaga, długie stanie czy chodzenie, a także niewłaściwa dieta, choroby dermatologiczne czy zaburzenia hormonalne. Nieodpowiednia pielęgnacja — zaniedbywanie regularnego złuszczania zrogowaciałego naskórka i brak odpowiedniego nawilżenia skóry prowadzi do jej wysuszenia i pękania. Niewłaściwe obuwie — noszenie butów wykonanych z syntetycznych materiałów, o twardych podeszwach lub odkrytych klapek, które nie zapewniają odpowiedniego wsparcia, może przyczyniać się do pękania skóry na piętach. Nadwaga — nadmierny ciężar ciała wywiera większy nacisk na stopy, obciążając je i przyczyniając się do pękania naskórka. Długie stanie i chodzenie — spędzanie wielu godzin w pozycji stojącej może powodować nadmierny nacisk na pięty. Brak witamin i minerałów — nieodpowiednia, uboga w witaminy A, C, E, cynk i zdrowe kwasy tłuszczowe dieta może wpływać negatywnie na kondycję skóry, w tym skóry stóp. Choroby skóry – schorzenia dermatologiczne takie jak łuszczyca czy egzema mogą powodować suchość i pęknięcia naskórka. Zaburzenia hormonalne — problemy z tarczycą czy spadek poziomu estrogenów w okresie menopauzy mogą prowadzić do zmian w strukturze skóry i jej elastyczności, wpływając negatywnie również na kondycję skóry stóp.
czytajEwa Rutkowska-Król
Redaktor naczelna
Zmiana koloru paznokcia i widoczna przestrzeń między płytką a łożyskiem to pierwsze objawy onycholizy. Choć kojarzona głównie jako efekt nieprawidłowo wykonanego manicure hybrydowego, stanowi problem dermatologiczny dotyczący zarówno kobiet jak i mężczyzn, którego przyczyną są najczęściej urazy mechaniczne, reakcje alergiczne, a także choroby ogólnoustrojowe, takie jak łuszczyca czy infekcje grzybicze. Znajomość mechanizmów powstawania onycholizy oraz dostępnych metod leczenia mogą pomóc w przywróceniu paznokciom zdrowia i estetycznego wyglądu. Onycholiza co to? Objawy onycholizy Onycholiza to stan, w którym paznokieć oddziela się od łożyska paznokcia, co prowadzi do powstawania wolnej przestrzeni pod płytką. Najczęściej występuje na paznokciach u rąk, ale może również dotyczyć paznokci u stóp. Objawy onycholizy: oddzielanie się paznokcia: paznokieć zaczyna odchodzić od łożyska, co można zauważyć jako białą lub żółtą przestrzeń pod płytką; zmiana koloru: paznokieć może zmienić kolor na biały, żółty lub brązowy w miejscach oddzielenia; zgrubienie paznokcia: w miarę trwania problemu płytka może stawać się grubsza; kruchość paznokcia: oddzielony paznokieć jest bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne, co może prowadzić do jego łamania; ból lub dyskomfort: w niektórych przypadkach onycholiza może powodować ból, zwłaszcza jeśli doszło do infekcji. Onycholiza paznokcia przyczyny Przyczyny onycholizy mogą się różnić w zależności od jej lokalizacji. Onycholiza paznokci u rąk Wśród przyczyn onycholizy paznokci u rąk najczęściej wymienia się reakcje alergiczne, urazy, zakażenia oraz schorzenia dermatologiczne. Onycholiza po hybrydzie to częsty przypadek onycholizy paznokci u rąk, który może być wynikiem alergii na lakier bądź uszkodzenia mechanicznego podczas zdejmowania hybrydy. Reakcje alergiczne na produkty kosmetyczne takie jak lakiery i zmywacze do paznokci oraz stosowane detergenty mogą stanowić przyczynę oddzielania się płytki od łożyska. Urazy mechaniczne spowodowane uderzeniem, nieprawidłowym przycinaniem czy piłowaniem paznokci to najczęstszy powód onycholizy paznokci u rąk. Zakażenia takie jak infekcje bakteryjne lub grzybicze mogą prowadzić do oddzielania się paznokcia. Grzyby, takie jak dermatofity, mogą infekować paznokcie, prowadząc do zmiany koloru i struktury. Choroby skóry, np. łuszczyca lub egzema mogą wpływać na zdrowie paznokci, prowadząc do ich oddzielania się płytki od łożyska. Onycholiza paznokci u nóg Onycholiza dotykająca paznokcie stóp wynika zazwyczaj z noszenia nieodpowiedniego obuwia, niewłaściwej higieny, chorób dermatologicznych, a nawet z problemów z krążeniem. Ucisk i urazy w wyniku noszenia ciasnych butów mogą powodować oddzielanie się paznokci u nóg od łożyska. Nadmierne pocenie się stóp oraz niewłaściwa higiena mogą sprzyjać rozwojowi infekcji grzybiczych, które prowadzą do onycholizy. Problemy z krążeniem, często związane z cukrzycą lub chorobami naczyń krwionośnych, mogą prowadzić do słabego odżywienia paznokci, osłabiając ich ogólną kondycję.
czytajEwa Rutkowska-Król
Redaktor naczelna
Zapalenie mieszka włosowego jest powszechnym schorzeniem skórnym, które może prowadzić do dyskomfortu, bólu oraz problemów estetycznych. Dotyka ono zarówno dorosłych, jak i dzieci, często pojawiając się na różnych obszarach ciała, takich jak skóra głowy, twarz, pachy, nogi, a nawet okolice intymne. Choć zwykle jest to schorzenie łagodne, w niektórych przypadkach może wymagać interwencji lekarskiej. Jakie czynniki mogą przyczyniać się do wystąpienia tego schorzenia, jakie są najczęstsze objawy zapalenia okołomieszkowego i jakie są dostępne sposoby leczenia oraz sposoby zapobiegania? Zapalenie mieszków włosowych objawy Zapalenie mieszków włosowych to stan zapalny, który dotyczy mieszka włosowego oraz przylegającej skóry. Objawy zapalenia mieszków włosowych mogą różnić się w zależności od miejsca, przyczyny i stopnia zaawansowania, ale zazwyczaj obejmują: czerwone grudki lub krostki na skórze, które mogą być bolesne lub swędzące, obrzęk wokół dotkniętych zapaleniem mieszków włosowych, swędzenie skóry, ból lub dyskomfort dotkniętych problemem obszarów skóry, płyn surowiczy lub ropa wewnątrz krostek, łysienie w miejscach dotkniętych zapaleniem mieszków włosowych, jeśli zapalenie jest chroniczne lub ciężkie. W zależności od przyczyny zapalenia mieszków włosowych (np. bakteryjnej, grzybiczej, wirusowej, mechanicznej), mogą występować dodatkowe objawy, takie jak gorączka w przypadku infekcji bakteryjnej, lub zmiany w wyglądzie skóry w przypadku infekcji wirusowych. W każdym przypadku zapalenie mieszków włosowych powinno zostać skonsultowane z lekarzem w celu diagnozy i podjęcia odpowiedniego leczenia.
czytaj