Wrastający paznokieć – przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie

Wrastające paznokcie to bolesny problem, który objawia się wbijaniem krawędzi płytki w otaczającą skórę, co prowadzi do dyskomfortu, a w niektórych przypadkach nawet do infekcji. Przyczyny mogą obejmować niewłaściwe obcinanie paznokci, noszenie ciasnego obuwia, a nawet predyspozycje genetyczne. Dla osób narażonych na wrastanie paznokci oraz borykających się z tym schorzeniem dostępne są różne metody profilaktyki i leczenia – od domowych sposobów, które mogą przynieść ulgę w początkowej fazie, po specjalistyczne zabiegi medyczne.   Wrastanie paznokcia przyczyny Wrastanie paznokcia to dolegliwość, która występuje, gdy brzeg płytki paznokciowej wrasta w skórę, co może prowadzić do stanu zapalnego i obrzęku powodując ból, dyskomfort, a nawet problemy z chodzeniem. Wśród przyczyn wrastania paznokcia wymienia się niewłaściwie wykonany pedicure, nieprawidłową higienę stóp, źle dobrane obuwie oraz kontuzje i urazy, a także predyspozycje genetyczne, problemy zdrowotne, choroby i infekcje grzybicze. Obcinane paznokci zbyt blisko skóry lub zaokrąglanie ich krawędzi może powodować ich wrastanie w tkankę. Niedostateczna higiena i niewłaściwa pielęgnacja stóp może prowadzić do problemów z paznokciami, a nagromadzenie brudu i zanieczyszczeń wokół paznokci może prowadzić do infekcji i stanu zapalnego. Noszenie zbyt ciasnych, uciskających palce butów może prowadzić do nieprawidłowego wzrostu paznokci. Urazy palców stóp, takie jak stłuczenia czy złamania mogą powodować nieprawidłowy wzrost paznokci, prowadząc do ich wrastania. Niektóre osoby mogą mieć naturalną skłonność do wrastania paznokci z powodu wrodzonych cech anatomicznych. W takich przypadkach paznokcie mogą wzrastać w kierunku skóry, niezależnie od czynników zewnętrznych. Niektóre schorzenia, takie jak cukrzyca czy choroby zapalne stawów, mogą wpływać na zdrowie paznokci i predysponować do ich wrastania. Problemy z krążeniem i zmniejszona zdolność do gojenia ran mogą również przyczyniać się do tej dolegliwości. Grzybica paznokci może zmieniać ich strukturę, powodując deformacje i zwiększając podatność na wrastanie.

czytaj

Higiena jamy ustnej – jak dbać o zęby krok po kroku?

Właściwa higiena jamy ustnej nie tylko zapobiega powstawaniu próchnicy i chroni przed chorobami dziąseł, ale także wpływa na ogólną kondycję organizmu. Jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej? Za jakie nawyki zęby odwdzięczą się olśniewającym uśmiechem? Dobór odpowiedniej szczoteczki i dostosowanej do indywidualnych potrzeb pasty do zębów to absolutne podstawy. Dołączając do tego systematyczne nitkowanie, stosowanie płynu do płukania jamy ustnej oraz regularne kontrole stomatologiczne zwiększamy maksymalnie szanse na zachowanie zdrowych i mocnych zębów.  Mycie zębów – podstawowe zasady Mycie zębów to podstawowy element codziennej higieny jamy ustnej. Dobór odpowiedniej szczoteczki i pasty oraz przestrzeganie kilku podstawowych zasad dotyczących szczotkowania, zapewni skuteczną ochronę przed próchnicą i chorobami przyzębia, przywróci zębom naturalną biel oraz zapewni świeży oddech.  Ile razy dziennie myć zęby? Zęby powinny być myte przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Poranne szczotkowanie usuwa nagromadzone w nocy bakterie, natomiast wieczorne mycie zębów jest kluczowe zarówno dla usuwania bakterii, jak i resztek jedzenia i nagromadzonych w ciągu dnia osadów.  Dla osób noszących aparaty ortodontyczne lub mających skłonności do chorób przyzębia może być wskazane dodatkowe szczotkowanie po posiłkach.  Ile czasu powinno się myć zęby? Mycie zębów powinno trwać co najmniej 2 minuty — taki czas zapewnia dokładne oczyszczenie powierzchni zębów oraz przestrzeni międzyzębowych. Dwuminutowe szczotkowanie pomaga skutecznie usunąć też płytkę nazębną, usuwa resztki jedzenia i bakterie odpowiedzialne za produkcję kwasów uszkadzających szkliwo oraz masuje i oczyszcza dziąsła. Utrzymanie rutyny, w której poświęcamy odpowiedni czas na szczotkowanie, kształtuje zdrowe nawyki higieniczne, które przynoszą długoterminowe korzyści.  Jak prawidłowo myć zęby? Instrukcja mycia zębów Proces mycia zębów należy rozpocząć od nałożenia na szczoteczkę odpowiedniej ilości pasty do zębów. Rekomenduje się, by ilość pasty odpowiadała wielkości ziarnka grochu. Podczas szczotkowania należy trzymać szczoteczkę pod kątem 45 stopni w stosunku do linii dziąseł, taka pozycja pozwala na skuteczne usuwanie płytki nazębnej.  Ruchem okrężnym lub wymiatającym szczotkujemy powierzchnię zewnętrzną dolnych i górnych zębów, zaczynając od tylnej części jamy ustnej i przesuwając się ku przodowi. Stosując tę samą technikę, oczyszczamy wewnętrzne powierzchnie zębów. Używając ruchów okrężnych, dokładnie myjemy powierzchnie żujące. Delikatnie szczotkujemy język, aby usunąć bakterie i odświeżyć oddech. Dokładnie płuczemy usta wodą.

czytaj

Pielęgnacja stóp – jak zapobiegać zrogowaceniom i popękanym piętom?

Stopy są jedną z najbardziej eksploatowanych części ciała. Niosąc nas przez życie, wystawiane są na co dzień na różnorodne obciążenia i trudne, szkodzące ich zdrowiu i wyglądowi czynniki zewnętrzne.  Regularna pielęgnacja stóp nie tylko zapewni im estetyczny wygląd, ale również wpłynie pozytywnie na zdrowie i komfort życia. Pękające pięty przyczyny Popękane i suche pięty to uciążliwy, ale powszechny problem, dotyczący zarówno kobiet jak i mężczyzn, niezależnie od wieku czy stylu życia. Są źródłem dyskomfortu i bólu, ale również wpływają negatywnie na estetykę stóp. Przyczyny tego zjawiska są różnorodne i mogą wynikać z wielu czynników, takich jak: niewłaściwa pielęgnacja, nieodpowiednio dobrane obuwie, nadwaga, długie stanie czy chodzenie, a także niewłaściwa dieta, choroby dermatologiczne czy zaburzenia hormonalne. Nieodpowiednia pielęgnacja — zaniedbywanie regularnego złuszczania zrogowaciałego naskórka i brak odpowiedniego nawilżenia skóry prowadzi do jej wysuszenia i pękania. Niewłaściwe obuwie — noszenie butów wykonanych z syntetycznych materiałów, o twardych podeszwach lub odkrytych klapek, które nie zapewniają odpowiedniego wsparcia, może przyczyniać się do pękania skóry na piętach. Nadwaga — nadmierny ciężar ciała wywiera większy nacisk na stopy, obciążając je i przyczyniając się do pękania naskórka. Długie stanie i chodzenie — spędzanie wielu godzin w pozycji stojącej może powodować nadmierny nacisk na pięty. Brak witamin i minerałów — nieodpowiednia, uboga w witaminy A, C, E, cynk i zdrowe kwasy tłuszczowe dieta może wpływać negatywnie na kondycję skóry, w tym skóry stóp. Choroby skóry – schorzenia dermatologiczne takie jak łuszczyca czy egzema mogą powodować suchość i pęknięcia naskórka. Zaburzenia hormonalne — problemy z tarczycą czy spadek poziomu estrogenów w okresie menopauzy mogą prowadzić do zmian w strukturze skóry i jej elastyczności, wpływając negatywnie również na kondycję skóry stóp.

czytaj

Zapalenie mieszków włosowych na głowie, twarzy i nogach – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie mieszka włosowego jest powszechnym schorzeniem skórnym, które może prowadzić do dyskomfortu, bólu oraz problemów estetycznych. Dotyka ono zarówno dorosłych, jak i dzieci, często pojawiając się na różnych obszarach ciała, takich jak skóra głowy, twarz, pachy, nogi, a nawet okolice intymne. Choć zwykle jest to schorzenie łagodne, w niektórych przypadkach może wymagać interwencji lekarskiej. Jakie czynniki mogą przyczyniać się do wystąpienia tego schorzenia, jakie są najczęstsze objawy zapalenia okołomieszkowego i jakie są dostępne sposoby leczenia oraz sposoby zapobiegania?  Zapalenie mieszków włosowych objawy Zapalenie mieszków włosowych to stan zapalny, który dotyczy mieszka włosowego oraz przylegającej skóry. Objawy zapalenia mieszków włosowych mogą różnić się w zależności od miejsca, przyczyny i stopnia zaawansowania, ale zazwyczaj obejmują: czerwone grudki lub krostki na skórze, które mogą być bolesne lub swędzące, obrzęk wokół dotkniętych  zapaleniem mieszków włosowych, swędzenie skóry, ból lub dyskomfort dotkniętych problemem obszarów skóry, płyn surowiczy lub ropa wewnątrz krostek, łysienie w miejscach dotkniętych zapaleniem mieszków włosowych, jeśli zapalenie jest chroniczne lub ciężkie. W zależności od przyczyny zapalenia mieszków włosowych (np. bakteryjnej, grzybiczej, wirusowej, mechanicznej), mogą występować dodatkowe objawy, takie jak gorączka w przypadku infekcji bakteryjnej, lub zmiany w wyglądzie skóry w przypadku infekcji wirusowych. W każdym przypadku zapalenie mieszków włosowych powinno zostać skonsultowane z lekarzem w celu diagnozy i podjęcia odpowiedniego leczenia.

czytaj

Onycholiza – choroba paznokci. Jakie są jej przyczyny i jak wygląda leczenie onycholizy paznokcia?

Zmiana koloru paznokcia i widoczna przestrzeń między płytką a łożyskiem to pierwsze objawy onycholizy. Choć kojarzona głównie jako efekt nieprawidłowo wykonanego manicure hybrydowego, stanowi problem dermatologiczny dotyczący zarówno kobiet jak i mężczyzn, którego przyczyną są najczęściej urazy mechaniczne, reakcje alergiczne, a także choroby ogólnoustrojowe, takie jak łuszczyca czy infekcje grzybicze. Znajomość mechanizmów powstawania onycholizy oraz dostępnych metod leczenia mogą pomóc w przywróceniu paznokciom zdrowia i estetycznego wyglądu.  Onycholiza co to? Objawy onycholizy Onycholiza to stan, w którym paznokieć oddziela się od łożyska paznokcia, co prowadzi do powstawania wolnej przestrzeni pod płytką. Najczęściej występuje na paznokciach u rąk, ale może również dotyczyć paznokci u stóp. Objawy onycholizy: oddzielanie się paznokcia: paznokieć zaczyna odchodzić od łożyska, co można zauważyć jako białą lub żółtą przestrzeń pod płytką; zmiana koloru: paznokieć może zmienić kolor na biały, żółty lub brązowy w miejscach oddzielenia; zgrubienie paznokcia: w miarę trwania problemu płytka może stawać się grubsza; kruchość paznokcia: oddzielony paznokieć jest bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne, co może prowadzić do jego łamania; ból lub dyskomfort: w niektórych przypadkach onycholiza może powodować ból, zwłaszcza jeśli doszło do infekcji. Onycholiza paznokcia przyczyny Przyczyny onycholizy mogą się różnić w zależności od jej lokalizacji. Onycholiza paznokci u rąk Wśród przyczyn onycholizy paznokci u rąk najczęściej wymienia się reakcje alergiczne, urazy, zakażenia oraz schorzenia dermatologiczne. Onycholiza po hybrydzie to częsty przypadek onycholizy paznokci u rąk, który może być wynikiem alergii na lakier bądź uszkodzenia mechanicznego podczas zdejmowania hybrydy. Reakcje alergiczne na produkty kosmetyczne takie jak lakiery i zmywacze do paznokci oraz stosowane detergenty mogą stanowić przyczynę oddzielania się płytki od łożyska. Urazy mechaniczne spowodowane uderzeniem, nieprawidłowym przycinaniem czy piłowaniem paznokci to najczęstszy powód onycholizy paznokci u rąk. Zakażenia takie jak infekcje bakteryjne lub grzybicze mogą prowadzić do oddzielania się paznokcia. Grzyby, takie jak dermatofity, mogą infekować paznokcie, prowadząc do zmiany koloru i struktury. Choroby skóry, np. łuszczyca lub egzema mogą wpływać na zdrowie paznokci, prowadząc do ich oddzielania się płytki od łożyska. Onycholiza paznokci u nóg Onycholiza dotykająca paznokcie stóp wynika zazwyczaj z noszenia nieodpowiedniego obuwia, niewłaściwej higieny, chorób dermatologicznych, a nawet z problemów z krążeniem. Ucisk i urazy w wyniku noszenia ciasnych butów mogą powodować oddzielanie się paznokci u nóg od łożyska.  Nadmierne pocenie się stóp oraz niewłaściwa higiena mogą sprzyjać rozwojowi infekcji grzybiczych, które prowadzą do onycholizy. Problemy z krążeniem, często związane z cukrzycą lub chorobami naczyń krwionośnych, mogą prowadzić do słabego odżywienia paznokci, osłabiając ich ogólną kondycję.

czytaj

Kosmetyki i pielęgnacja ↓

Kosmetyki i pielęgnacja. Jak zadbac o swój wygląd?

Wrastający paznokieć – przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Wrastający paznokieć – przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie

Wrastające paznokcie to bolesny problem, który objawia się wbijaniem krawędzi płytki w otaczającą skórę, co prowadzi do dyskomfortu, a w niektórych przypadkach nawet do infekcji. Przyczyny mogą obejmować niewłaściwe obcinanie paznokci, noszenie ciasnego obuwia, a nawet predyspozycje genetyczne. Dla osób narażonych na wrastanie paznokci oraz borykających się z tym schorzeniem dostępne są różne metody profilaktyki i leczenia – od domowych sposobów, które mogą przynieść ulgę w początkowej fazie, po specjalistyczne zabiegi medyczne.   Wrastanie paznokcia przyczyny Wrastanie paznokcia to dolegliwość, która występuje, gdy brzeg płytki paznokciowej wrasta w skórę, co może prowadzić do stanu zapalnego i obrzęku powodując ból, dyskomfort, a nawet problemy z chodzeniem. Wśród przyczyn wrastania paznokcia wymienia się niewłaściwie wykonany pedicure, nieprawidłową higienę stóp, źle dobrane obuwie oraz kontuzje i urazy, a także predyspozycje genetyczne, problemy zdrowotne, choroby i infekcje grzybicze. Obcinane paznokci zbyt blisko skóry lub zaokrąglanie ich krawędzi może powodować ich wrastanie w tkankę. Niedostateczna higiena i niewłaściwa pielęgnacja stóp może prowadzić do problemów z paznokciami, a nagromadzenie brudu i zanieczyszczeń wokół paznokci może prowadzić do infekcji i stanu zapalnego. Noszenie zbyt ciasnych, uciskających palce butów może prowadzić do nieprawidłowego wzrostu paznokci. Urazy palców stóp, takie jak stłuczenia czy złamania mogą powodować nieprawidłowy wzrost paznokci, prowadząc do ich wrastania. Niektóre osoby mogą mieć naturalną skłonność do wrastania paznokci z powodu wrodzonych cech anatomicznych. W takich przypadkach paznokcie mogą wzrastać w kierunku skóry, niezależnie od czynników zewnętrznych. Niektóre schorzenia, takie jak cukrzyca czy choroby zapalne stawów, mogą wpływać na zdrowie paznokci i predysponować do ich wrastania. Problemy z krążeniem i zmniejszona zdolność do gojenia ran mogą również przyczyniać się do tej dolegliwości. Grzybica paznokci może zmieniać ich strukturę, powodując deformacje i zwiększając podatność na wrastanie.

czytaj
Pielęgnacja stóp – jak zapobiegać zrogowaceniom i popękanym piętom?
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Pielęgnacja stóp – jak zapobiegać zrogowaceniom i popękanym piętom?

Stopy są jedną z najbardziej eksploatowanych części ciała. Niosąc nas przez życie, wystawiane są na co dzień na różnorodne obciążenia i trudne, szkodzące ich zdrowiu i wyglądowi czynniki zewnętrzne.  Regularna pielęgnacja stóp nie tylko zapewni im estetyczny wygląd, ale również wpłynie pozytywnie na zdrowie i komfort życia. Pękające pięty przyczyny Popękane i suche pięty to uciążliwy, ale powszechny problem, dotyczący zarówno kobiet jak i mężczyzn, niezależnie od wieku czy stylu życia. Są źródłem dyskomfortu i bólu, ale również wpływają negatywnie na estetykę stóp. Przyczyny tego zjawiska są różnorodne i mogą wynikać z wielu czynników, takich jak: niewłaściwa pielęgnacja, nieodpowiednio dobrane obuwie, nadwaga, długie stanie czy chodzenie, a także niewłaściwa dieta, choroby dermatologiczne czy zaburzenia hormonalne. Nieodpowiednia pielęgnacja — zaniedbywanie regularnego złuszczania zrogowaciałego naskórka i brak odpowiedniego nawilżenia skóry prowadzi do jej wysuszenia i pękania. Niewłaściwe obuwie — noszenie butów wykonanych z syntetycznych materiałów, o twardych podeszwach lub odkrytych klapek, które nie zapewniają odpowiedniego wsparcia, może przyczyniać się do pękania skóry na piętach. Nadwaga — nadmierny ciężar ciała wywiera większy nacisk na stopy, obciążając je i przyczyniając się do pękania naskórka. Długie stanie i chodzenie — spędzanie wielu godzin w pozycji stojącej może powodować nadmierny nacisk na pięty. Brak witamin i minerałów — nieodpowiednia, uboga w witaminy A, C, E, cynk i zdrowe kwasy tłuszczowe dieta może wpływać negatywnie na kondycję skóry, w tym skóry stóp. Choroby skóry – schorzenia dermatologiczne takie jak łuszczyca czy egzema mogą powodować suchość i pęknięcia naskórka. Zaburzenia hormonalne — problemy z tarczycą czy spadek poziomu estrogenów w okresie menopauzy mogą prowadzić do zmian w strukturze skóry i jej elastyczności, wpływając negatywnie również na kondycję skóry stóp.

czytaj
Onycholiza – choroba paznokci. Jakie są jej przyczyny i jak wygląda leczenie onycholizy paznokcia?
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Onycholiza – choroba paznokci. Jakie są jej przyczyny i jak wygląda leczenie onycholizy paznokcia?

Zmiana koloru paznokcia i widoczna przestrzeń między płytką a łożyskiem to pierwsze objawy onycholizy. Choć kojarzona głównie jako efekt nieprawidłowo wykonanego manicure hybrydowego, stanowi problem dermatologiczny dotyczący zarówno kobiet jak i mężczyzn, którego przyczyną są najczęściej urazy mechaniczne, reakcje alergiczne, a także choroby ogólnoustrojowe, takie jak łuszczyca czy infekcje grzybicze. Znajomość mechanizmów powstawania onycholizy oraz dostępnych metod leczenia mogą pomóc w przywróceniu paznokciom zdrowia i estetycznego wyglądu.  Onycholiza co to? Objawy onycholizy Onycholiza to stan, w którym paznokieć oddziela się od łożyska paznokcia, co prowadzi do powstawania wolnej przestrzeni pod płytką. Najczęściej występuje na paznokciach u rąk, ale może również dotyczyć paznokci u stóp. Objawy onycholizy: oddzielanie się paznokcia: paznokieć zaczyna odchodzić od łożyska, co można zauważyć jako białą lub żółtą przestrzeń pod płytką; zmiana koloru: paznokieć może zmienić kolor na biały, żółty lub brązowy w miejscach oddzielenia; zgrubienie paznokcia: w miarę trwania problemu płytka może stawać się grubsza; kruchość paznokcia: oddzielony paznokieć jest bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne, co może prowadzić do jego łamania; ból lub dyskomfort: w niektórych przypadkach onycholiza może powodować ból, zwłaszcza jeśli doszło do infekcji. Onycholiza paznokcia przyczyny Przyczyny onycholizy mogą się różnić w zależności od jej lokalizacji. Onycholiza paznokci u rąk Wśród przyczyn onycholizy paznokci u rąk najczęściej wymienia się reakcje alergiczne, urazy, zakażenia oraz schorzenia dermatologiczne. Onycholiza po hybrydzie to częsty przypadek onycholizy paznokci u rąk, który może być wynikiem alergii na lakier bądź uszkodzenia mechanicznego podczas zdejmowania hybrydy. Reakcje alergiczne na produkty kosmetyczne takie jak lakiery i zmywacze do paznokci oraz stosowane detergenty mogą stanowić przyczynę oddzielania się płytki od łożyska. Urazy mechaniczne spowodowane uderzeniem, nieprawidłowym przycinaniem czy piłowaniem paznokci to najczęstszy powód onycholizy paznokci u rąk. Zakażenia takie jak infekcje bakteryjne lub grzybicze mogą prowadzić do oddzielania się paznokcia. Grzyby, takie jak dermatofity, mogą infekować paznokcie, prowadząc do zmiany koloru i struktury. Choroby skóry, np. łuszczyca lub egzema mogą wpływać na zdrowie paznokci, prowadząc do ich oddzielania się płytki od łożyska. Onycholiza paznokci u nóg Onycholiza dotykająca paznokcie stóp wynika zazwyczaj z noszenia nieodpowiedniego obuwia, niewłaściwej higieny, chorób dermatologicznych, a nawet z problemów z krążeniem. Ucisk i urazy w wyniku noszenia ciasnych butów mogą powodować oddzielanie się paznokci u nóg od łożyska.  Nadmierne pocenie się stóp oraz niewłaściwa higiena mogą sprzyjać rozwojowi infekcji grzybiczych, które prowadzą do onycholizy. Problemy z krążeniem, często związane z cukrzycą lub chorobami naczyń krwionośnych, mogą prowadzić do słabego odżywienia paznokci, osłabiając ich ogólną kondycję.

czytaj
Higiena jamy ustnej – jak dbać o zęby krok po kroku?
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Higiena jamy ustnej – jak dbać o zęby krok po kroku?

Właściwa higiena jamy ustnej nie tylko zapobiega powstawaniu próchnicy i chroni przed chorobami dziąseł, ale także wpływa na ogólną kondycję organizmu. Jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej? Za jakie nawyki zęby odwdzięczą się olśniewającym uśmiechem? Dobór odpowiedniej szczoteczki i dostosowanej do indywidualnych potrzeb pasty do zębów to absolutne podstawy. Dołączając do tego systematyczne nitkowanie, stosowanie płynu do płukania jamy ustnej oraz regularne kontrole stomatologiczne zwiększamy maksymalnie szanse na zachowanie zdrowych i mocnych zębów.  Mycie zębów – podstawowe zasady Mycie zębów to podstawowy element codziennej higieny jamy ustnej. Dobór odpowiedniej szczoteczki i pasty oraz przestrzeganie kilku podstawowych zasad dotyczących szczotkowania, zapewni skuteczną ochronę przed próchnicą i chorobami przyzębia, przywróci zębom naturalną biel oraz zapewni świeży oddech.  Ile razy dziennie myć zęby? Zęby powinny być myte przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Poranne szczotkowanie usuwa nagromadzone w nocy bakterie, natomiast wieczorne mycie zębów jest kluczowe zarówno dla usuwania bakterii, jak i resztek jedzenia i nagromadzonych w ciągu dnia osadów.  Dla osób noszących aparaty ortodontyczne lub mających skłonności do chorób przyzębia może być wskazane dodatkowe szczotkowanie po posiłkach.  Ile czasu powinno się myć zęby? Mycie zębów powinno trwać co najmniej 2 minuty — taki czas zapewnia dokładne oczyszczenie powierzchni zębów oraz przestrzeni międzyzębowych. Dwuminutowe szczotkowanie pomaga skutecznie usunąć też płytkę nazębną, usuwa resztki jedzenia i bakterie odpowiedzialne za produkcję kwasów uszkadzających szkliwo oraz masuje i oczyszcza dziąsła. Utrzymanie rutyny, w której poświęcamy odpowiedni czas na szczotkowanie, kształtuje zdrowe nawyki higieniczne, które przynoszą długoterminowe korzyści.  Jak prawidłowo myć zęby? Instrukcja mycia zębów Proces mycia zębów należy rozpocząć od nałożenia na szczoteczkę odpowiedniej ilości pasty do zębów. Rekomenduje się, by ilość pasty odpowiadała wielkości ziarnka grochu. Podczas szczotkowania należy trzymać szczoteczkę pod kątem 45 stopni w stosunku do linii dziąseł, taka pozycja pozwala na skuteczne usuwanie płytki nazębnej.  Ruchem okrężnym lub wymiatającym szczotkujemy powierzchnię zewnętrzną dolnych i górnych zębów, zaczynając od tylnej części jamy ustnej i przesuwając się ku przodowi. Stosując tę samą technikę, oczyszczamy wewnętrzne powierzchnie zębów. Używając ruchów okrężnych, dokładnie myjemy powierzchnie żujące. Delikatnie szczotkujemy język, aby usunąć bakterie i odświeżyć oddech. Dokładnie płuczemy usta wodą.

czytaj
Zapalenie mieszków włosowych  na głowie, twarzy i nogach – przyczyny, objawy i leczenie
Ewa Rutkowska-Król

Ewa Rutkowska-Król

Redaktor naczelna

Zapalenie mieszków włosowych na głowie, twarzy i nogach – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie mieszka włosowego jest powszechnym schorzeniem skórnym, które może prowadzić do dyskomfortu, bólu oraz problemów estetycznych. Dotyka ono zarówno dorosłych, jak i dzieci, często pojawiając się na różnych obszarach ciała, takich jak skóra głowy, twarz, pachy, nogi, a nawet okolice intymne. Choć zwykle jest to schorzenie łagodne, w niektórych przypadkach może wymagać interwencji lekarskiej. Jakie czynniki mogą przyczyniać się do wystąpienia tego schorzenia, jakie są najczęstsze objawy zapalenia okołomieszkowego i jakie są dostępne sposoby leczenia oraz sposoby zapobiegania?  Zapalenie mieszków włosowych objawy Zapalenie mieszków włosowych to stan zapalny, który dotyczy mieszka włosowego oraz przylegającej skóry. Objawy zapalenia mieszków włosowych mogą różnić się w zależności od miejsca, przyczyny i stopnia zaawansowania, ale zazwyczaj obejmują: czerwone grudki lub krostki na skórze, które mogą być bolesne lub swędzące, obrzęk wokół dotkniętych  zapaleniem mieszków włosowych, swędzenie skóry, ból lub dyskomfort dotkniętych problemem obszarów skóry, płyn surowiczy lub ropa wewnątrz krostek, łysienie w miejscach dotkniętych zapaleniem mieszków włosowych, jeśli zapalenie jest chroniczne lub ciężkie. W zależności od przyczyny zapalenia mieszków włosowych (np. bakteryjnej, grzybiczej, wirusowej, mechanicznej), mogą występować dodatkowe objawy, takie jak gorączka w przypadku infekcji bakteryjnej, lub zmiany w wyglądzie skóry w przypadku infekcji wirusowych. W każdym przypadku zapalenie mieszków włosowych powinno zostać skonsultowane z lekarzem w celu diagnozy i podjęcia odpowiedniego leczenia.

czytaj