Status: Dostępny
LEK

LEK

Essentiale Forte, 300 mg, 90 kapsułek

Roślinny lek stosowanym w chorobach wątroby

Essentiale Forte kapsułki z fosfolipidami stosowane w chorobach wątroby, które przyspieszają regenerację uszkodzonych komórek wątrobowych.

44,99 zł

Darmowa wysyłka od 199,00 zł
Dostawa 1-2 dni.

Informacje o produkcie

Opis

Essentiale Forte lek regenerujący wątrobę

Essentiale Forte produkt leczniczy w postaci kapsułek doustnych. Preparat zawiera niezbędne fosfolipidy (Phospholipidum essentiale), które są estrami glicerolowymi kwasu cholinofosforowego i nienasyconych kwasów tłuszczowych: linolowego, linolenowego i oleinowego. Fosfolipidy te ze względu na zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w łańcuchach bocznych nie mogą być syntezowane w organizmie. Preparat przeznaczony dzieci powyżej 12. roku życia i dorosłych.

Skład

Co zawiera lek Essentiale Forte?

Substancją czynną leku są: fosfolipidy z nasion soi zawierające (3-sn-fosfatydylo)cholinę,
1 kapsułka zawiera 300 mg.
Substancje pomocnicze to: rafinowany olej sojowy, uwodorniony olej rycynowy, uwodornione glicerydy pochodzenia roślinnego (Witepsol W 35), trójglicerydy wyższych kwasów tłuszczowych (Witepsol S 55), etanol, etylowanilina, p-metoksyacetofenon, -tokoferol.
Otoczka: żelatyna, tlenek żelaza żółty (E 172), tlenek żelaza czarny (E 172), tlenek żelaza czerwony (E 172), tytanu dwutlenek (E 171), sodu laurylosiarczan, woda oczyszczona.

Wskazania

Kiedy stosować lek Essentiale Forte?

Zmniejsza subiektywne dolegliwości pacjenta takie jak: brak apetytu, wrażenie ucisku w prawym nadbrzuszu spowodowane uszkodzeniem wątroby w wyniku nieprawidłowej diety, działania substancji toksycznych lub w przebiegu zapalenia wątroby.

Działanie

Jak działa lek Essentiale Forte?

Produkt leczniczy Essentiale Forte zawiera niezbędne fosfolipidy, które są estrami glicerolowymi kwasu cholinofosforowego i nienasyconych kwasów tłuszczowych: linolowego, linolenowego i oleinowego. Składniki te ze względu na zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w łańcuchach bocznych nie mogą być syntezowane w organizmie. Fosfolipidy zawarte w leku Essentiale Forte po dostaniu się do wątroby są wbudowywane w błony komórek wątrobowych. Powoduje to uzupełnienie istniejących ubytków powstałych wskutek procesu chorobowego oraz szybszą regenerację uszkodzonych komórek wątrobowych. Ponadto wielonienasycone kwasy tłuszczowe wchodzące w skład fosfolipidów zmniejszają stężenie cholesterolu, wykazując korzystne działanie przeciwmiażdżycowe. Zwiększają dodatkowo transport cholesterolu z tkanek pozawątrobowych do wątroby i aktywują enzymy lipolityczne. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe poprawiają przepływ krwi w naczyniach poprzez zmniejszanie adhezji krwinek płytkowych i zwiększenie elastyczności krwinek czerwonych.

  • Fosfolipidy są niezbędne w procesie różnicowania się i proliferacji komórek wątrobowych. Hamują procesy włóknienia w wątrobie poprzez zmniejszenie produkcji kolagenu i zwiększenie aktywności rozkładającego go enzymu, czyli kolagenazy.
  • Wbudowywane w błony komórek wątrobowych fosfolipidy powodują obniżenie wrażliwości tych komórek na mogące uszkadzać je czynniki układu odpornościowego.
  • Fosfolipidy są wydzielane do żółci, w której powodują obniżenie stosunku cholesterol/fosfolipidy i zwiększenie rozpuszczalności w niej cholesterolu. Dzięki emulgującym właściwościom niezbędnych fosfolipidów wpływają w profilaktyce kamicy żółciowej.
  • Fosfolipidy odgrywają rolę w trawieniu tłuszczów oraz wchłanianiu się rozpuszczonych w nich witamin.

Dawkowanie

Jak stosować produkt leczniczy Essentiale Forte?

Młodzież powyżej 12.  roku życia i dorośli: 2 kapsułki 3 razy na dobę,
Należy popić szklanką wody.

Zasadniczo, nie ma ograniczeń czasowych co do czasu stosowania leku Essentiale Forte, jednakże zalecany czas trwania leczenia powinien wynosić co najmniej 1-3 miesięcy.
Długość leczenia może być także ustalona indywidualnie przez lekarza.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Essentiale Forte?

Przeciwskazaniem do stosowania jest w szczególności nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu.
Uczulenie na soję, orzeszki ziemne.

Przechowywanie

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, chronić od wilgoci.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Częstość nieznana (częstość występowania nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
może wystąpić reakcja alergiczna, taka jak rumień, wysypka, pokrzywka, świąd, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego np. nudności, wymioty, luźne stolce, biegunka, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, podwyższone ciśnienie tętnicze, kołatanie serca, zawroty głowy.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Przed jednoczesnym zastosowaniem leku ze środkami przeciwzakrzepowymi należy poradzić się lekarza.

Ciąża i karmienie piersią

Stosowanie leku w czasie ciąży i karmienia piersią nie jest zalecane.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania leku Essentiale Forte u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Dlatego też nie należy stosować leku Essentiale Forte u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Prowadzenie pojazdów i maszyn

Nie ma wpływu na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Ostrzeżenia

To jest lek. Dla bezpieczeństwa, stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Przed rozpoczęciem stosowania Essentiale Forte należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.

  • Stosowanie leku Essentiale Forte nie może zastąpić wykluczenia z diety substancji szkodliwych, które wywołują uszkodzenie wątroby (np. alkoholu).
  • W przewlekłym zapaleniu wątroby stosowanie leczenia wspomagającego lekiem Essentiale Forte jest uzasadnione tylko, gdy w trakcie terapii pacjent odczuwa poprawę ogólnego samopoczucia.
  • Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa, pacjent czuje się gorzej, objawy uległy nasileniu lub wystąpiły inne niespecyficzne objawy, należy zwrócić się do lekarza.