Nowość
Status: Dostępny
Producent: Biofarm

LEK

Producent: Biofarm

Famiflux 20 mg, 30 tabletek

Tabletki z famotydyną

Famiflux 20 mg 30 tabletek z famotydyną do stosowania w objawowym leczeniu dolegliwości żołądkowych takich jak niestrawność, zgaga, nadkwaśność.

17,79 zł

Darmowa wysyłka od 199,00 zł
Dostawa 1-2 dni.

Informacje o produkcie

Opis

Famiflux 20 mg tabletki z famotydyną 

Famiflux 20 mg to produkt leczniczy w postaci tabletek zawierających famotydynę. Produkt przeznaczony dla osób dorosłych w leczeniu niestrawności, zgagi, nadkwaśności.  

Skład

Co zawiera lek Famiflux?

Substancją czynną leku jest famotydyna. Każda tabletka zawiera 20 mg famotydyny.

Pozostałe składniki leku to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, typ 102, skrobia żelowana, kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, typ 105, talk, magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: hypromeloza typ 2910 (5 mPa·s), tytanu dwutlenek (E 171), makrogol, żelaza tlenek żółty (E 172)

Wskazania

W jakim celu stosuje się lek Famiflux?

Wskazaniem do stosowania leku jest krótkotrwałe objawowe leczenie u dorosłych dolegliwości żołądkowych niezwiązanych z chorobą organiczną przewodu pokarmowego, takich jak: niestrawność (dyspepsja), zgaga, nadkwaśność. 

Działanie

Właściwości famotydyny

Famiflux zawiera famotydynę, która należy do grupy leków nazywanych antagonistami receptora H2. Hamuje ona wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Działanie leku utrzymuje się przez 10 do 12 godzin. 

Dawkowanie

Jak stosować lek Famiflux?

Dorośli: w przypadku wystąpienia objawów niestrawności zwykle stosuje się 1 tabletkę 20 mg na dobę. W razie nawrotu dolegliwości można zastosować 1 tabletkę 20 mg 2 razy na dobę.
Dobowa dawka leku nie powinna być większa niż 40 mg (2 tabletki).
Tabletkę należy połknąć w całości, popijając niewielką ilością wody.
Leku nie należy stosować bez konsultacji z lekarzem przez dłużej niż 2 tygodnie. Jeżeli dolegliwości nie ustąpią po 2 tygodniach leczenia, należy bezzwłocznie zasięgnąć porady lekarza. 

Przeciwwskazania

Kiedy nie przyjmować leku Famiflux?

  • Jeśli pacjent ma uczulenie na famotydynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
  • Jeśli pacjent ma uczulenie na inne leki z grupy antagonistów receptorów H2 w wywiadzie.
  • Jeśli u pacjenta występuje niewydolność nerek. 

Przechowywanie

Jak przechowywać lek Famiflux?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci

Działania niepożądane

Możliwe działania niepożądane

W przypadku zauważenia którychkolwiek spośród poniższych bardzo rzadkich, lecz poważnych działań niepożądanych należy zaprzestać przyjmowania leku Famiflux oraz niezwłocznie skontaktować się z lekarzem:

  • nagłe świsty, obrzmienie warg, języka i gardła lub ciała, wysypka, zaczerwienienie, omdlenie lub utrudnienie przełykania (ciężka reakcja alergiczna),
  • zaczerwienienie skóry z powstawaniem pęcherzy lub złuszczaniem. Możliwe jest także powstawanie dużych pęcherzy i krwawienia w okolicy warg, oczu, ust, nosa i narządów płciowych lub spełzanie dużych powierzchni naskórka. Może to być zespół StevensaJohnsona lub toksyczna rozpływna martwica naskórka;
  • zażółcenie skóry, ciemny mocz oraz zmęczenie, które mogą być objawami zaburzeń czynności wątroby (zapalenie wątroby, żółtaczka cholestatyczna). 

Stosowanie innych leków

Famiflux a inne leki

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

  • Ciąża: lek Famiflux może być stosowany u kobiet w ciąży tylko wtedy, kiedy zdaniem lekarza jest to bezwzględnie konieczne.
  • Karmienie piersią: kobiety karmiące piersią powinny zaprzestać stosowania leku Famiflux lub karmienia piersią, gdyż famotydyna przenika do mleka kobiecego. 

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży.

Prowadzenie pojazdów i maszyn

Brak danych na temat przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn w czasie stosowania famotydyny. Jednakże u niektórych pacjentów obserwowano działania niepożądane, takie jak: zawroty głowy, które mogą zaburzać sprawność psychofizyczną. Jeśli wystąpią takie objawy niepożądane nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn. 

Ostrzeżenia

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.