Status: Niedostępny
LEK

LEK

Ibuprofen Apteo Med żel, 100g

Stosowany w celu zmniejszania bólu i stanów zaplanych

Ibuprofen Apteo Med żel z ibuprofenem do miejscowego, krótkotrwałego, objawowego leczenia sporadycznie występującego bólu i stanów zapalnych.

20,09 zł

Wysyłka w 1-2 dni robocze.

Informacje o produkcie

Opis

Ibuprofen Apteo Med żel z ibuprofenem

Ibuprofen Apteo Med to produkt leczniczy w postaci żelu. Preparat zawiera ibuprofen. Lek wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Lek Ibuprofen Apteo Med jest wskazany do miejscowego, krótkotrwałego, objawowego leczenia sporadycznie występującego bólu mięśni spowodowanego niewielkimi siniakami, uderzeniami lub nadwyrężeniami, sztywnością karku lub innymi przykurczami, lekkimi skręceniami oraz bólu dolnej części pleców. Preparat przeznaczony dla dzieci powyżej 12. roku życia i dorosłych.

Skład

Co zawiera lek Ibuprofen Apteo Med?

Substancją czynną jest ibuprofen. Każdy gram leku Ibuprofen APTEO MED zawiera 50 mg ibuprofenu.
Pozostałe składniki to: lewomentol, karbomer A, diizopropanolamina 90% (do ustalenia pH), alkohol izopropylowy, glicerol (E 422), woda oczyszczona.

Wskazania

W jakim celu się go stosuje?

Lek Ibuprofen Apteo Med jest wskazany do miejscowego, krótkotrwałego, objawowego leczenia sporadycznie występującego bólu mięśni spowodowanego niewielkimi siniakami, uderzeniami lub nadwyrężeniami, sztywnością karku lub innymi przykurczami, lekkimi skręceniami oraz bólu dolnej części pleców.

Działanie

Ibuprofen Apteo Med z ibuprofenem

 Lek Ibuprofen Apteo Med wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Dawkowanie

Jak stosować lek Ibuprofen Apteo Med?

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do farmaceuty.
Dorośli i młodzież (w wieku powyżej 12 lat):
Nakładać od 4 do 10 cm żelu (ilość odpowiadająca 50−125 mg ibuprofenu) na bolące miejsce i delikatnie wcierać aż do całkowitego wchłonięcia. W razie konieczności można lek stosować częściej, maksymalnie do 4 razy na dobę.
Lek przeznaczony wyłącznie do stosowania na skórę.
Cienką warstwę żelu nanieść na powierzchnię ciała i delikatnie wetrzeć w skórę. Po wtarciu żelu w 
skórę, ręce należy wytrzeć ręcznikiem papierowym, a następnie umyć, chyba że to właśnie ręce są miejscem leczonym. Ręcznik papierowy należy wyrzucić do pojemnika na odpady. Przed 
nałożeniem bandaża należy odczekać kilka minut, aż żel wyschnie na skórze. Także, przed wzięciem prysznica lub kąpieli, należy poczekać, aż żel wyschnie na skórze.
Lek Ibuprofen Apteo Med należy stosować w najmniejszej skutecznej dawce przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów. Żel przeznaczony jest wyłącznie do krótkotrwałego stosowania. Nie stosować tego leku dłużej niż 7 dni (5 dni u młodzieży). Jeśli po upływie 3 dni objawy utrzymują się lub nasilają należy zwrócić się do lekarza.
Dzieci (w wieku poniżej 12 lat): 
Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności leku Ibuprofen Apteo Med u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Ibuprofen Apteo Med?

  • jeśli pacjent ma uczulenie na ibuprofen lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
  • jeśli u pacjenta kiedykolwiek wystąpiła reakcja alergiczna, taka jak skurcz oskrzeli (zaciśnięcie mięśni w płucach, które może powodować duszność), astma, katar, swędzenie nosa i zapalenie błony śluzowej nosa z kichaniem, pokrzywka (swędząca wysypka) lub obrzęk naczynioruchowy (obrzęk pod skórą) podczas przyjmowania kwasu acetylosalicylowego lub innych leków z grupy NLPZ;
  • na uszkodzoną lub chorobowo zmienioną skórę;
  • w trzech ostatnich miesiącach ciąży.

Przechowywanie

Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku, po upływie terminu ważności zamieszczonego na etykiecie lub pudełku.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi są zmiany skórne. Ogólnoustrojowa dostępność ibuprofenu stosowanego miejscowo jest niska w porównaniu z lekami z grupy NLPZ podawanymi doustnie. Działania niepożądane, zwłaszcza te wpływające na układ pokarmowy, występują znacznie rzadziej w przypadku miejscowego stosowania ibuprofenu. Niemniej jednak podczas długotrwałego stosowania i (lub) stosowania ibuprofenu na dużą powierzchnię skóry, istnieje możliwość wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Mogą wystąpić reakcje takie jak ból brzucha, niestrawność, zaburzenia żołądka i nerek.
NALEŻY PRZESTAĆ stosować ten lek i natychmiast skontaktować się z lekarzem jeśli wystąpią:

  • Objawy reakcji alergicznej takie jak astma, niewyjaśniony świszczący oddech lub skrócenie oddechu, swędzenie, katar lub wysypki skórne.
  • Objawy reakcji nadwrażliwości i reakcje skórne takie jak zaczerwienienie, obrzęk, odpadanie płatów skóry, powstawanie pęcherzy lub łuszczenie się skóry.
  • Zaczerwienione, niewypukłe, podobne do tarczy lub okrągłe plamy na tułowiu, często z pęcherzami na środku, łuszczenie się skóry, owrzodzenia w ustach, gardle, nosie, narządach płciowych i oczach. Te ciężkie wysypki skórne może poprzedzać gorączka i objawy grypopodobne (złuszczające zapalenie skóry, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka).
  • Rozległa wysypka, wysoka temperatura ciała i powiększone węzły chłonne (zespół DRESS).
  • Czerwona, łuszcząca się wysypka z guzkami pod skórą i pęcherzami, z jednoczesną gorączką. 
  • Objawy zwykle pojawiają się na początku leczenia (ostra uogólniona osutka krostkowa).

Działania niepożądane występujące często (mogą dotyczyć do 1 na 10 pacjentów) 

  • podrażnienie skóry w miejscu podania,
  • wysypka skórna,
  • świąd,
  • pokrzywka
  • zaczerwienienie,
  • uczucie pieczenia,
  • kontaktowe zapalenie skóry.

Działania niepożądane występujące niezbyt często (mogą dotyczyć do 1 na 100 pacjentów)

  • złuszczanie naskórka,
  • suchość skóry,
  • obrzęk.

Działania niepożądane występujące rzadko (mogą dotyczyć do 1 na 1 000 pacjentów)

  • pęcherzowe zapalenie skóry.

Działania niepożądane występujące bardzo rzadko (mogą dotyczyć do 1 na 10 000 pacjentów)

  • reakcje nadwrażliwości,
  • obrzęk naczynioruchowy (szybkie puchnięcie skóry i błony śluzowej lub tkanki podskórnej),
  • skurcz oskrzeli (objawy reakcji nadwrażliwości),
  • dyskomfort w jamie brzusznej.

Działania niepożądane o nieznanej częstości występowania (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)

  •  nadwrażliwość na światło (skóra staje się wrażliwa na światło),
  •  wysypka krostkowa.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Leku Ibuprofen Apteo Med nie stosować jednocześnie z innymi produktami leczniczymi stosowanymi miejscowo.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
W ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży nie należy stosować leku Ibuprofen Apteo Med, jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne i zalecane przez lekarza. Nie wolno stosować tego leku w ciągu ostatnich trzech miesięcy ciąży. Jeżeli konieczne jest leczenie w tym okresie, należy stosować najmniejszą dawkę przez jak najkrótszy czas.
Nie należy stosować tego leku bezpośrednio na okolicę piersi u kobiet karmiących piersią.
Postacie doustne (np. tabletki) leku Ibuprofen Apteo Med mogą powodować działania niepożądane u nienarodzonego dziecka. Nie wiadomo, czy to samo ryzyko dotyczy lekuIbuprofen Apteo Med, gdy jest stosowany na skórę.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności leku Ibuprofen Apteo Med u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Prowadzenie pojazdów i maszyn

Lek Ibuprofen Apteo Med nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Ostrzeżenia

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.