Status: Dostępny
LEK
Producent: USP Zdrowie

LEK

Inovox Ultra, smak miętowy, 24 pastylki do ssania

Pastylki na ból gardła

Inovox Ultra, smak miętowy pastylki do ssania na ból gardła łagodzące objaw stanu zapalnego gardła, czyli ból, obrzęk i trudności w połykaniu.

23,44 zł

Darmowa wysyłka od 199,00 zł
Dostawa 1-2 dni.

Informacje o produkcie

Opis

Inovox Ultra, miętowe pastylki na ból gardła 

Inovox Ultra to produkt leczniczy w postaci tabletek do ssania o miętowym smaku przeznaczony dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia. Zawiera flurbiprofen, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Skład

Co zawiera lek INOVOX Ultra smak miętowy?

Substancją czynną leku jest flurbiprofen. Jedna pastylka twarda zawiera 8,75 mg flurbiprofenu. 
Pozostałe składniki leku to: sacharoza, glukoza ciekła, makrogol 300 (E-1521), olejek eteryczny miętowy, lewomentol, wodorotlenek potasu. 

Wskazania

W jakim celu się go stosuje?

Inovox Ultra smak miętowy jest stosowany w krótkotrwałym łagodzeniu objawów stanu zapalnego gardła, takich jak: ból, obrzęk i trudności w połykaniu, u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. 

Działanie

Pastylki na gardło

Inovox Ultra smak miętowy zawiera substancję czynną flurbiprofen. Flurbiprofen należy do grupy leków zwanych niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), które mają właściwości przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. 

Dawkowanie

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: w razie potrzeby 1 pastylka co 3 do 6 godzin. 
Nie należy przyjmować więcej niż 5 pastylek na dobę.  
Powoli ssać 1 pastylkę do jej rozpuszczenia w jamie ustnej. 
Zawsze należy przemieszczać pastylkę w jamie ustnej, aż do jej rozpuszczenia.

Przeciwwskazania

Kiedy nie przyjmować leku INOVOX Ultra smak miętowy?

  • Jeśli pacjent ma uczulenie na flurbiprofen lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
  • Jeśli pacjent choruje  na astmę, miał świszczący oddech lub duszność, katar, obrzęk twarzy lub wysypkę skórną ze świądem (pokrzywkę) po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub jakiegokolwiek leku z grupy tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). 
  • Jeśli obecnie lub w przeszłości stwierdzono u pacjenta owrzodzenie w żołądku lub jelitach (dwa lub więcej epizodów owrzodzenia żołądka lub dwunastnicy).
  • Jeśli u pacjenta wystąpiło krwawienie lub perforacja przewodu pokarmowego, ciężkie zapalenie jelita grubego lub zaburzenia dotyczące krwi po stosowaniu innego leku z grupy NLPZ.
  • Jeśli pacjentka jest w ostatnich trzech miesiącach  ciąży.
  • Jeśli u pacjenta stwierdzono ciężką niewydolność serca, wątroby lub nerek. 

Przechowywanie

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. 
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C. 

Działania niepożądane

NALEŻY PRZERWAĆ PRZYJMOWANIE leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem jeśli wystapią następujące objawy: 

  • objawy reakcji alergicznych, np. astma, niewyjaśniony świszczący oddech lub skrócony oddech, świąd, nieżyt nosa, wysypki skórne, i inne, - obrzęk twarzy, języka lub gardła powodujący trudności w oddychaniu, kołatanie serca, spadek ciśnienia krwi prowadzący do wstrząsu (mogą wystąpić nawet przy pierwszym użyciu leku),
  • ciężkie reakcje skórne takie jak łuszczenie, powstawanie pęcherzy. 

Działania niepożądane, które mogą wystąpić:

  • często (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 10 osób): zawroty głowy, ból głowy, podrażnienie gardła, owrzodzenie jamy ustnej i ból jamy ustnej, ból gardła, dyskomfort lub nietypowe odczucia w jamie ustnej (takie jak uczucie ciepła, pieczenie, mrowienie, cierpnięcie, itp.), nudności i biegunka;
  • niezbyt często (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 100 osób): ospałość, uczucie senności lub trudności w zasypianiu, zaostrzenie astmyi skurcz oskrzeli, duszność świszczący oddech, pęcherze w jamie ustnej i gardle, uczucie drętwienia gardła, suchość w jamie ustnej, uczucie palenia w ustach, zaburzenia smaku, wzdęcia brzucha, ból brzucha, wiatry, zaparcia, niestrawność, wymioty, zmniejszenie czucia w gardle, gorączka, ból, wysypki skórne, świąd skóry;
  • rzadko (mogą dotyczyć mniej niż jednej na 1 000 osób): reakcja anafilaktyczna;
  • częstość nieznana (nie można ocenić częstości na podstawie dostępnych danych): niedokrwistość, małopłytkowość (mała liczba płytek krwi, co może powodować powstawanie siniaków i krwawienia), opuchlizna (obrzęk), wysokie ciśnienie krwi, niewydolność serca lub atak serca, ciężkie postacie reakcji skórnych, takie jak reakcje pęcherzowe, włączając zespół  Stevensa-Johnsona, zespół Lyell’s i toksyczna nekroliza naskórka, zapalenie wątroby. 

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych obecnie lub w ostatnim czasie lekach, w tym dostępnych bez recepty. Szczególnie należy powiedzieć o przyjmowaniu:

  • małych dawek kwasu acetylosalicylowego (do 75 mg na dobę), 
  • leków stosowanych w nadciśnieniu lub niewydolności serca (leki hipotensyjne, glikozydy nasercowe),
  • leków wpływających na równowagę wodną (diuretyki, w tym oszczędzające potas),
  • leków rozrzedzających krew (przeciwzakrzepowe, przeciwpłytkowe),
  • leków na dnę (probenecid, sulfinpirazon),
  • innych leków z grupy NLZP lub kortykosteroidów (np. celekoksyb, ibuprofen, sól sodowa diklofenaku lub prednizolon),
  • mifeprostonu (lek stosowany w celu terminacji ciąży),
  • antybiotyków z grupy chinolonów (np. cyprofloksacyna),
  • cyklosporyny lub takrolimusu (leki stosowane w supresji układu odpornościowego),
  • fenytoiny (lek stosowany w leczeniu padaczki),
  • metotreksatu (lek stosowany w leczeniu chorób autoimmunologicznych lub nowotworów),
  • litu lub selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (leki stosowane w leczeniu depresji),
  • doustnych leków przeciwcukrzycowych (stosowanych w leczeniu cukrzycy),
  • zidowudyny (stosowanej w celu leczenia zakażenia wirusem HIV). 

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Postacie doustne (np. tabletki) flurbiprofenu mogą powodować działania niepożądane u nienarodzonego dziecka. Nie wiadomo, czy to samo ryzyko dotyczy leku Inovox Ultra smak miętowy. 
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje zajść w ciążę, powinna zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie należy stosować leku InovoxUltra smak miętowy w ostatnich 3 miesiącach ciąży.
Nie należy stosować leku Inovox Ultra smak miętowy w trakcie pierwszych 6 miesięcy ciąży, jeżeli nie jest to bezwzględnie koniecznie i zalecone przez lekarza. Jeżeli konieczne jest leczenie w tym okresie, należy stosować najmniejszą dawkę przez jak najkrótszy czas. 

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy podawać tego leku dzieciom w wieku poniżej 12 lat. 

Prowadzenie pojazdów i maszyn

Nie prowadzono badań dotyczących wpływu tego leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Jednakże po przyjęciu leków z grupy NLPZ mogą wystąpić zawroty głowy lub zaburzenia widzenia. Jeśli wystąpią w/w objawy, nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.  

Ostrzeżenia

  • To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą maskować objawy zakażenia, takie jak gorączka i ból. Może to opóźnić odpowiednie leczenie zakażeń, co może prowadzić do zwiększonego ryzyka powikłań. Jeśli pacjent przyjmuje ten lek podczas trwającego zakażenia i jego objawy utrzymują się lub nasilają, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.