Status: Dostępny
LEK
Producent: Perrigo

LEK

NiQuitin MINI 2 mg, 20 tabletek do ssania

Nicotinum 2 mg, tabletki do ssania

Pastylki do ssania NiQuitin MINI wskazane są do stosowania w celu łagodzenia objawów wynikających z odstawienia nikotyny.

16,49 zł

Wysyłka w 1-2 dni robocze.

Informacje o produkcie

Opis

NiQuitin MINI

NiQuitin MINI to produkt leczniczy w postaci tabletek do ssania w dawce 2 mg odpowiedni dla osób wypalających 20 lub mniej papierosów na dobę. 

Skład

Co zawiera lek NiQuitin MINI?

Substancją czynną leku jest nikotyna w postaci nikotyny z kationitem w ilości równoważnej 2 mg nikotyny.
Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: mannitol (E 421), sodu alginian (E 401), guma ksantan (E 415), potasu wodorowęglan (E 501), wapnia polikarbofil, sodu węglan (E 500), acesulfam potasowy (E 950), aromat miętowy (D,L-mentol, olejek mięty pieprzowej, guma arabska, aromat mięty), magnezu stearynian (E 470b), sukraloza.

Wskazania

Wskazania do stosowania leku NiQuitin MINI

Tabletki do ssania NiQuitin MINI pomagają odzwyczaić się od palenia tytoniu. Stosowanie leku tego typu nazywane jest Nikotynową Terapią Zastępczą lub NTZ.
Lek NiQuitin MINI jest wskazany do stosowania u osób dorosłych i młodzieży (w wieku 12-17 lat, po zasięgnięciu porady fachowego personelu medycznego).

Działanie

Nikotyna zawarta w tytoniu powoduje fizyczne uzależnienie od palenia papierosów. Tabletki do ssania NiQuitin MINI pomagają rzucić palenie zastępując pacjentowi część nikotyny przyjmowanej z papierosów. Dostarczona nikotyna łagodzi część nieprzyjemnych objawów wynikających z odstawienia papierosów, między innymi złe samopoczucie i rozdrażnienie.
Dostarczona nikotyna łagodzi również objawy głodu nikotynowego i pomaga powstrzymać ochotę na zapalenie papierosa.

Dawkowanie

Jak stosować lek NiQuitin MINI?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami fachowego personelu medycznego.
W razie wątpliwości należy zwrócić się do fachowego personelu medycznego.

Produkt przeznaczony jest do przyjmowania na śluzówkę jamy ustnej. Oznacza to, że nikotyna zawarta w tabletce do ssania uwalnia się powoli do jamy ustnej, skąd jest wchłaniana do organizmu.
Jedną tabletkę NiQuitin MINI należy umieścić w jamie ustnej, od czasu do czasu przemieszczać ją z jednej strony jamy ustnej na drugą, do czasu jej całkowitego rozpuszczenia (około 10 minut).
Tabletek nie należy żuć ani połykać w całości.

Dalsze zalecenia dotyczące dawkowania zależą od tego czy:
a) pacjent zamierza rzucić palenie natychmiast,
b) pacjent zamierza stopniowo ograniczać palenie przed całkowitym jego zaprzestaniem.

Dorośli (od 18 lat)

Monoterapia:
a) Natychmiastowe rzucenie palenia

  • Przez okres do 6 tygodni przyjmować jedną tabletkę do ssania (stosując od 8 do 12 tabletek do ssania na dobę) za każdym razem, gdy pojawi się silna potrzeba zapalenia. Następnie stopniowo zmniejszać liczbę tabletek przyjmowanych w ciągu doby.
  • Gdy liczba stosowanych w ciągu doby tabletek obniży się do 1 lub 2, należy całkowicie zaprzestać ich stosowania.

Po rzuceniu palenia może czasem pojawić się nagła potrzeba zapalenia papierosa. W takim przypadku można ponownie zastosować tabletki do ssania.

b) Stopniowe rzucanie palenia
W przypadku silnej potrzeby zapalenia należy wziąć tabletkę do ssania NiQuitin MINI zamiast papierosa. Należy jak najbardziej ograniczać liczbę wypalanych dziennie papierosów. Jeśli nie uda się ograniczyć liczby wypalanych codziennie papierosów po 6 tygodniach, należy skonsultować się z fachowym personelem medycznym.

Użytkownik powinien całkowicie zrezygnować z palenia papierosów, gdy tylko poczuje, że jest to możliwe. Należy to uczynić jak najszybciej. Jeśli całkowite zaprzestanie palenia nie powiedzie się w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia stosowania tabletek do ssania NiQuitin MINI, należy skonsultować się z fachowym personelem medycznym.

Nie przekraczać zalecanej dawki. Należy dokładnie przestrzegać zaleceń i nie stosować więcej niż 15 tabletek do ssania w ciągu jednego dnia (24 godzin).

W przypadku odczuwania potrzeby korzystania z tabletek do ssania NiQuitin MINI w sumie przez ponad 9 miesięcy, należy zwrócić się o poradę do fachowego personelu medycznego. 

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku NiQuitin MINI?

  • Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na nikotynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
  • u dzieci w wieku poniżej 12 lat,
  • u osób niepalących. 

Przechowywanie

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu, po „EXP”.
Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25ºC.
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu bezpośrednim w celu ochrony przed wilgocią.
Pojemnika nie należy używać do innych celów, ponieważ na jego ściankach może osiadać drobny pył z tabletek.

Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa.
Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Samo zaprzestanie palenia może powodować objawy takie jak zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia snu, kaszel i objawy grypopodobne. Inne objawy (objawy odstawienia), takie jak depresja, rozdrażnienie, lęk, niepokój, zwiększony apetyt i bezsenność mogą również być spowodowane zaprzestaniem palenia tytoniu.
W przypadku zauważenia któregokolwiek z poniższych poważnych działań niepożądanych należy przerwać stosowanie produktu NiQuitin i natychmiast skontaktować się z lekarzem, ponieważ mogą one być oznaką ciężkiej reakcji alergicznej:

  • Ciężka reakcja alergiczna, której objawy obejmują nagłe pojawienie się świszczącego oddechu lub ucisku w klatce piersiowej, wysypkę i uczucie zasłabnięcia (częstość występowania: bardzo rzadko).
  • Obrzęk skóry lub błony śluzowej, twarzy, języka i gardła powodujący trudności w oddychaniu (częstość występowania: nieznana).

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć fachowemu personelowi medycznemu o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio. Nikotyna może prawdopodobnie nasilać niektóre działania leków stosowanych na nieregularne lub szybkie bicie serca (adenozyna), tj. wzrost ciśnienia tętniczego i częstości rytmu serca, a także nasilać odpowiedź na ból.
Zaprzestanie palenia tytoniu może zmienić działanie innych stosowanych leków. W przypadku wątpliwości należy zwrócić się do fachowego personelu medycznego.
Następujące produkty lecznicze mogą wymagać dostosowania dawki przy zaprzestaniu palenia: leki stosowane w leczeniu astmy (teofilina), leki przeciwbólowe (pentazocyna), leki przywracające prawidłowy rytm serca (flekainid), leki przeciwpsychotyczne (klozapina, olanzapina), agoniści dopaminy (ropinirol) i kofeina.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Stosowanie terapii łączonej w czasie ciąży lub karmienia piersią nie jest zalecane, o ile fachowy personel medyczny nie uzna inaczej.

Ciąża
Palenie tytoniu w czasie ciąży jest niebezpieczne dla dziecka. Może być przyczyną opóźnienia wzrostu płodu, przedwczesnego porodu lub urodzenia martwego dziecka. Zaprzestanie palenia jest jedyną skuteczną metodą poprawy zdrowia zarówno ciężarnej jak i dziecka. Im szybciej dojdzie do zaprzestania palenia tym lepiej.
Kobiety w ciąży powinny rzucić palenie bez stosowania Nikotynowej Terapii Zastępczej. Jeżeli jednak się to nie uda, fachowy personel medyczny może zalecić stosowanie Nikotynowej Terapii Zastępczej ponieważ będzie ona korzystniejsza dla dziecka niż kontynuowanie palenia.

Karmienie piersią
Dym tytoniowy, na który narażone są niemowlęta i dzieci powoduje u nich trudności z oddychaniem i inne problemy zdrowotne. Nikotyna pochodząca z palenia i NTZ znajduje się w mleku matki. Kobiety karmiące piersią powinny rzucić palenie bez stosowania Nikotynowej Terapii Zastępczej. Jeżeli jednak po podjętej próbie to się nie uda, fachowy personel medyczny może zalecić stosowanie Nikotynowej Terapii Zastępczej. Kiedy kobieta karmiąca piersią potrzebuje stosować Nikotynową Terapię Zastępczą, aby rzucić palenie, ilość nikotyny, na którą niemowlę jest narażone jest niewielka i znacznie mniej szkodliwa niż bierne palenie, na które niemowlę byłoby narażone w przypadku kontynuowania palenia przez matkę. Lepiej jest również karmić dziecko przed zastosowaniem Nikotynowej Terapii Zastępczej, tak aby dziecko dostało najmniej nikotyny jak to możliwe.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie wolno stosować tego leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Typowa dawka nikotyny stosowana u osoby dorosłej może spowodować u dziecka ciężkie lub śmiertelne zatrucie.
Dlatego też należy przechowywać produkt NiQuitin MINI w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Młodzież (w wieku 12-17 lat) powinna stosować tabletki do ssania NiQuitin MINI wyłącznie po konsultacji z fachowym personelem medycznym.
Podczas odstawiania palenia młodzież nie powinna stosować terapii łączonej NTZ.

Prowadzenie pojazdów i maszyn

Brak danych dotyczących wpływu tabletek NiQuitin MINI na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Należy jednak pamiętać, że rzucenie palenia może spowodować zmiany w zachowaniu, które wpływają na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Ostrzeżenia

  • To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
    W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Przed rozpoczęciem stosowania leku NiQuitin MINI należy omówić to z fachowym personelem medycznym:

  • Osoby uzależnione od palenia tytoniu, które niedawno przebyły zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu, chorujące na niestabilną lub nasilającą się dławicę piersiową (ból w klatce piersiowej), lub spoczynkową postać dławicy piersiowej, ciężkie zaburzenia rytmu serca powinny próbować rzucić palenie bez stosowania Nikotynowej Terapii Zastępczej, chyba, że lekarz zezwoli na jej stosowanie.
  • Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią.