Status: Dostępny
LEK
Producent: Zentiva K.S.

LEK

Paracetamol Zentiva 500 mg, 50 tabletek

Z paracetamolem o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym

Paracetamol Zentiva 500 mg to tabletki z paracetamolem o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym stosowane w krótkotrwałym, objawowym leczeniu bólu.

5,90 zł

Darmowa wysyłka od 199,00 zł
Dostawa 1-2 dni.

Informacje o produkcie

Opis

Paracetamol Zentiva 500 mg, 50 tabletek

Paracetamol Zentiva 500 mg to produkt leczniczy z paracetamolem o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Tabletki dla dorosłych do stosowania w krótkotrwałym, objawowym leczeniu bólu oraz podczas grypy i przeziębienia w celu obniżenia gorączki.  Dla dorosłych, młodzieży i dzieci o masie ciała powyżej 21 kg w wieku 6 lat i powyżej. 

Skład

Co zawiera Paracetamol Zentiva 500 mg?

Substancją czynną leku jest paracetamol. Każda tabletka zawiera 500 mg paracetamolu.
Pozostałe składniki to: skrobia kukurydziana żelowana, skrobia kukurydziana, talk (E 553), kwas stearynowy (E 570), powidon (E 1201)

Wskazania

Kiedy stosować Paracetamol Zentiva 500 mg?

Wskazaniem do stosowania jest: 

  • krótkotrwałe, objawowe leczeniu bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, takiego jak: ból głowy, ból zębów, ból menstruacyjny, ból mięśni i stawów podczas grypy i przeziębienia.
  •  obniżenie gorączki podczas  grypy i przeziębienia,

Należy pamiętać że jeżeli po upływie 3 dni (w przypadku gorączki) lub 5 dni (w przypadku bólu) nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy powiedzieć o tym lekarzowi.
Nie należy podawać leku dzieciom dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem.

Działanie

Jakie właściwości mają składniki tabletek Paracetamol Zentiva 500 mg?

Lek zawiera paracetamol, substancję czynną o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym.

Dawkowanie

Jak stosować Paracetamol Zentiva 500 mg?

Wiek Masa ciała Dawkowanie Maksymalna dawka dobowa
6 do 8 lat 21 do 24 kg ½ tabletki (250 mg) w razie potrzeby, w odstępach co najmniej 4 do 6 godzin 2,5 tabletki (1,25 g)
9 do 10 lat 25 do 32 kg ½ tabletki (250 mg) w razie potrzeby, w odstępach co najmniej 4 do 6 godzin 3 tabletki (1,5 g)
10 do 12 lat powyżej 33 kg 1 tabletka (500 mg) w razie potrzeby, w odstępach co najmniej 4 do 6 godzin 4 tabletki (2 g)
12 do 15 lat 34 do 60 kg 1 tabletka (500 mg) w razie potrzeby, w odstępach co najmniej 4 do 6 godzin 6 tabletek (3 g)
powyżej 15 lat 34 do 60 kg 1 tabletka (500 mg) w razie potrzeby, w odstępach co najmniej 4 do 6 godzin 6 tabletek (3 g)
powyżej 15 lat powyżej 60 kg 1 do 2 tabletek (500 do 1000 mg) w razie potrzeby, w odstępach co najmniej 4 do 6 godzin 6 tabletek (3 g)

Maksymalną dawkę dobową 8 tabletek (4 g) mogą przyjmować wyłącznie pacjenci z masą ciała powyżej 60 kg po konsultacji lekarskiej.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować tabletek Paracetamol Zentiva 500 mg?

Nie należ stosować leku jeśli u pacjenta:

  • stwierdzono nadwrażliwość na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
  • występuje ciężka niewydolność wątroby.
  • występuje ostre zapalenie wątroby.

Przechowywanie

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Działania niepożądane występujące rzadko: niektóre choroby krwi, w tym agranulocytoza, małopłytkowość, plamica małopłytkowa, niedokrwistość hemolityczna, leukopenia, zaburzenia dotyczące płytek krwi (zaburzenia krzepnięcia krwi) i zaburzenia dotyczące komórek macierzystych (zaburzenia dotyczące komórek krwionośnych w szpiku kostnym); reakcje alergiczne; depresja, splątanie i omamy; drgawki i bóle głowy; zaburzenia widzenia; obrzęk (nieprawidłowe gromadzenie się płynu pod skórą); ból brzucha, krwawienie z żołądka lub jelit, biegunka, nudności, wymioty; zaburzenia czynności wątroby, niewydolność wątroby, żółtaczka (z objawami takimi jak zażółcenie skóry i oczu), marskość wątroby (martwica komórek wątroby); wysypka, świąd, pocenie się, pokrzywka, czerwone plamy na skórze, obrzęk naczynioruchowy z objawami, takimi jak obrzęk twarzy, warg, gardła lub języka, zawroty głowy, ogólne złe samopoczucie, gorączka, uspokojenie, interakcje z lekami; przedawkowanie i zatrucie.

Działania niepożądane występujące bardzo rzadko: pancytopenia (zmniejszenie liczby krwinek); reakcje alergiczne (należy wówczas przerwać leczenie), w tym obrzęk naczynioruchowy, trudności w oddychaniu, pocenie się, nudności, spadek ciśnienia tętniczego, wstrząs i anafilaksja; małe stężenie cukru we krwi; hepatotoksyczność (uszkodzenie wątroby spowodowane chemikaliami); mętny mocz oraz zaburzenia nerek; skurcz oskrzeli (trudności z oddychaniem) u pacjentów z nadwrażliwością na aspirynę i inne leki przeciwzapalne; krwiomocz (krew w moczu); moczenie mimowolne (niemożność oddawania moczu).

Działania niepożądane częstość nieznana: ostra uogólniona osutka krostkowa (wysypka polekowa charakteryzująca się licznymi, małymi, głównie niepęcherzykowymi, sterylnymi krostkami); ciężka wysypka lub łuszcząca się skóra; zespół Stevensa-Johnsona (ciężka choroba skóry zagrażająca życiu); obrzęk skóry, pęcherze lub wysypka spowodowane przyjęciem paracetamolu.

Stosowanie innych leków

Nie stosować jednocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol.
Paracetamol może wpływać na działanie innych leków oraz inne leki, przyjmowane w tym samym czasie, mogą wpływać na działanie paracetamolu.
Przed zastosowaniem leku należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą, jeżeli pacjent przyjmuje którykolwiek z następujących leków:

  • niektóre leki zmniejszające krzepliwość krwi (np. warfaryna),
  • leki na nudności i wymioty (np. metoklopramid lub domperidon) lub leki obniżające poziom cholesterolu (cholestyramina),
  • kwas acetylosalicylowy, inne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe należące do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ),
  • niektóre antybiotyki (ryfampicyna, chloramfenikol),
  • niektóre leki stosowane w leczeniu dny moczanowej (probenecyd),
  • niektóre leki stosowane w leczeniu padaczki (fenobarbital, fenytoina, karbamazepina),
  • roślinne leki zawierające ziele dziurawca,
  • zydowudyna (stosowana w leczeniu zakażenia wirusem HIV),
  • izoniazyd (stosowany w leczeniu gruźlicy),
  • flukloksacylinę (antybiotyk), ze względu na poważne ryzyko zaburzenia dotyczącego krwi i płynów ustrojowych (kwasicy metabolicznej z dużą luką anionową).

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
W razie konieczności lek Paracetamol Zentiva może być stosowany w czasie ciąży. Należy stosować najmniejszą możliwą dawkę, która zmniejsza ból i (lub) gorączkę, i stosować ją przez jak najkrótszy czas. 
Lek przenika do mleka matki, ale jest mało prawdopodobne, aby miał wpływ na dziecko karmione piersią. Nie ma konieczności przerywania karmienia piersią podczas krótkotrwałego leczenia zalecanymi dawkami tego leku.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie jest przeznaczony dla dzieci w wieku poniżej 6 lat i o masie ciała poniżej 21 kg.

Prowadzenie pojazdów i maszyn

Nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwanie maszyn.

Ostrzeżenia

Nie należy stosować leku jednocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol.
Stosowanie dawek wyższych niż zalecane może prowadzić do ryzyka ciężkiego uszkodzenia wątroby.
Nie należy pić alkoholu podczas przyjmowania tego leku.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa, stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.