Status: Dostępny
LEK
Producent: Aflofarm

LEK

Pluscard, 60 tabletek

Tabletki z kwasem acetylosalicylowym i glicyną

Pluscard tabletki z kwasem acetylosalicylowym i gliceryną do stosowania w zapobieganiu zawałowi mięśnia sercowego i w świeżym zawale serca.

9,99 zł

Wysyłka w 1-2 dni robocze.

Informacje o produkcie

Opis

Pluscard, 100 mg + 40 mg, tabletki 

Pluscard to produkt leczniczy w postaci tabletek zawierający kwas acetylosalicylowy i glicerynę. Lek dla osób dorosłych i młodzieży od 16. roku życia do stosowania w zapobieganiu zawałowi mięśnia sercowego u pacjentów z chorobą sercowo-naczyniową, w zapobieganiu powikłaniom zakrzepowo-zatorowym oraz w świeżym zawale serca lub podejrzeniu świeżego zawału serca. 

Skład

Co zawiera lek Pluscard?

Substancjami czynnymi leku są kwas acetylosalicylowy oraz glicyna. Jedna tabletka zawiera 100 mg kwasu acetylosalicylowego oraz 40 mg glicyny.
Pozostałe substancje pomocnicze to: skrobia ziemniaczana, talk. 

Wskazania

W jakim celu się go stosuje?

Lek Pluscard stosuje się:

  • w zapobieganiu zawałowi mięśnia sercowego u pacjentów z chorobą sercowo-naczyniową;
  • w zapobieganiu powikłaniom zakrzepowo-zatorowym po przebytym zawale mięśnia sercowego, udarze mózgu, zabiegach na naczyniach wieńcowych, w dławicy piersiowej;
  • w świeżym zawale serca lub podejrzeniu świeżego zawału serca. 

Działanie

Jak działają tabletki Pluscard?

Lek Pluscard zawiera dwie substancje czynne: kwas acetylosalicylowy i glicynę. Kwas acetylosalicylowy hamuje ,,zlepianie się” (agregację) płytek krwi, a glicyna chroni przewód pokarmowy przed drażniącym działaniem kwasu acetylosalicylowego. Małe dawki kwasu acetylosalicylowego (50 do 325 mg) skutecznie hamują agregację płytek krwi, odgrywając istotną rolę w hamowaniu powstawania zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Druga z substancji czynnych leku, glicyna, zwiększa rozpuszczalność kwasu acetylosalicylowego i ułatwia jego wchłanianie. 

Dawkowanie

Jak przyjmować lek Pluscard?

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Decyzję o rozpoczęciu leczenia i stosowanej dawce leku Pluscard powinien podjąć lekarz.

Zalecana dawka:

Dorośli i młodzież powyżej 16 lat:

  • Zapobieganie zawałowi mięśnia sercowego: zwykle 1 tabletka na dobę.
  • Zapobieganie powikłaniom zakrzepowo-zatorowym po przebytym: zawale mięśnia sercowego - zwykle 1 tabletka na dobę; udarze mózgu - zwykle 2 tabletki na dobę.
  • Zapobieganie powikłaniom zakrzepowo-zatorowym po przebytych zabiegach na naczyniach wieńcowych: zwykle 1 tabletka na dobę.
  •  W dławicy piersiowej: zwykle 1 tabletka na dobę.
  • W świeżym zawale serca lub podejrzeniu świeżego zawału serca: jednorazowo 3 tabletki - należy je dokładnie rozgryźć, aby przyspieszyć wchłanianie.

Tabletki należy przyjmować w czasie lub po posiłku popijając wodą. Tabletki należy połykać w całości (z wyjątkiem wskazania: świeży zawał serca lub podejrzenie świeżego zawału serca). 

Przeciwwskazania

Kiedy nie przyjmować leku Pluscard?

  • Jeśli pacjent ma uczulenie na kwas acetylosalicylowy, glicynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. 
  • W przypadku nadwrażliwości na salicylany.
  • W przypadku reakcji uczuleniowej na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), np. astma aspirynowa, gorączka sienna. 
  • Jeśli pacjent ma czynną chorobę wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy.
  • Jeśli pacjent ma zwiększoną skłonność do krwawień oraz zaburzenia krzepnięcia krwi (np. hemofilię, małopłytkowość) oraz gdy pacjent jest leczony jednocześnie lekami przeciwzakrzepowymi (np. pochodnymi kumaryny, heparyną).
  • Jeśli pacjent ma dnę moczanową.
  • Jeśli pacjent ma ciężką niewydolność wątroby, nerek lub serca.
  • Jeśli pacjent ma niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (choroba genetyczna krwinek czerwonych), gdyż podanie kwasu acetylosalicylowego może spowodować hemolizę – niszczenie krwinek czerwonych lub niedokrwistość hemolityczną – niedokrwistość spowodowaną nadmiernym rozpadem krwinek czerwonych.
  • Jeśli pacjentka przyjmuje kwas acetylosalicylowy w dawce > 150 mg na dobę w III  trymestrze ciąży (trzy ostatnie miesiące ciąży).
  • Ze względu na ryzyko zespołu Reye'a nie należy stosować kwasu acetylosalicylowego u dzieci w wieku do 16 lat. 

Przechowywanie

Jak przechowywać lek Pluscard?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC. 

Działania niepożądane

Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystapią.

Należy natychmiast powiadomić lekarza lub zgłosić się do najbliższego szpitala, jeśli: wystąpi obrzęk naczynioruchowy (szybko postępujący obrzęk skóry, tkanki podskórnej, błony śluzowej lub tkanki podśluzówkowej). Obrzęk w obrębie głowy i szyi może powodować trudności w przełykaniu i oddychaniu; pojawią się krwawienia, np. z przewodu pokarmowego (objawy: czarne stolce) lub krwotoki. 

Stosowanie innych leków

Lek Pluscard a inne leki

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z niżej wymienionych leków: Inhibitory konwertazy angiotensyny, Acetazolamid, leki przeciwzakrzepowe, kwas walproinowy, leki moczopędne, Metotreksat, niesteroidowe leki przeciwzapalne, glikokortykosteroidy stosowane układowo, leki przeciwcukrzycowe, leki zwiększające wydalanie kwasu moczowego, Digoksyna, leki trombolityczne, leki spazmolityczne, związki metali, Metamizol.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

  • Ciąża: leku nie należy stosować w ciąży, przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Kwas acetylosalicylowy w dawce > 150 mg na dobę jest przeciwwskazany podczas ostatniego trymestru ciąży bez specjalnego polecenia lekarza, ponieważ kwas acetylosalicylowy może powodować wady rozwojowe u płodu i komplikacje podczas porodu.
  • Karmienie piersią: przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Salicylany przechodzą w niewielkich ilościach do mleka matki, dlatego należy unikać stosowania leku w czasie karmienia piersią. 

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Ze względu na ryzyko zespołu Reye'a nie należy stosować kwasu acetylosalicylowego u dzieci w wieku do 16 lat. 

Prowadzenie pojazdów i maszyn

Pluscard nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwanie maszyn. 

Ostrzeżenia

  • To jest lek. Dla bezpieczeństwa, stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
  • Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Pluscard należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą: jeśli występują utrzymujące się objawy dzwonienia, lub szumu w uszach oraz ból głowy; jeśli planowany jest zabieg chirurgiczny, lek należy odstawić 5-7 dni wcześniej ze względu na ryzyko wydłużonego czasu krwawienia, zarówno w czasie zabiegu jak i po nim; jeśli występują krwotoki maciczne, nadmierne krwawienia miesiączkowe, stosowana jest wewnątrzmaciczna wkładka antykoncepcyjna; jeśli pacjent przebył chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy.