Status: Dostępny
LEK
Producent: Polpharma

LEK

Senes fix zioła do zaparzania w saszetkach, 30 sztuk

Zioła w saszetkach przeznaczone do krótkotrwałego stosowania w zaparciach występujących sporadycznie

Senes fix zioła do zaparzania w saszetkach z suszonymi liśćmi senesu przeczyszczające przeznaczone do krótkotrwałego stosowania w zaparciach.

6,11 zł

Wysyłka w 1-2 dni robocze.

Informacje o produkcie

Opis

Senes fix zioła do zaparzania w saszetkach z suszonymi liśćmi senesu 

Senes fix to produkt leczniczy w postaci ziół do zaparzania w saszetkach. Preparat zawiera w swoim składzie suszone liście senesu. Lek Senes fix produkt leczniczy roślinny stosowany w zaparciach występujących sporadycznie przeznaczony do krótkotrwałego. Preparat przeznaczony dla młodzieży powyżej 12. roku życia i dorosłych. 

Skład

Co zawiera lek Senes fix?

Każda saszetka zawiera 1 g wysuszonych listków senesu (Sennae foliolum) otrzymywanych z różnych gatunków Cassia senna L. (C. acutifolia Delile), znanego jako senes aleksandryjski lub chartumski, lub Cassia angustifolia Vahl, znanego jako senes Tinnevelly.

Każda saszetka zawiera 1 g listków senesu, co odpowiada 25-30 mg glikozydów hydroksyantracenowych w przeliczeniu na sennozyd B.

Wskazania

W jakim celu się go stosuje? 

Produkt leczniczy roślinny Senes fix przeczyszczający przeznaczony do krótkotrwałego stosowania w zaparciach występujących sporadycznie.

Dawkowanie

Jak stosować lek Senes fix?

Dawkowanie
Maksymalna dawka dobowa glikozydów hydroksyantracenowych wynosi 30 mg. Jest to dawka równoważna 1 saszetce produktu (około 200 ml naparu).

Młodzież w wieku powyżej 12 lat, dorośli, pacjenci w podeszłym wieku
Pojedyncza dawka:
Lek (odpowiadający 25-30 mg pochodnych hydroksyantracenowych w przeliczeniu na sennozyd B) należy stosować raz na dobę wieczorem.
Właściwą dawką indywidualną jest najniższa dawka niezbędna do uzyskania miękkiego stolca.
1 saszetkę (1 g) zalać szklanką (około 200 ml) gorącej wody i naparzać pod przykryciem przez około 10 min. Pić raz dziennie od około ½ do całej szklanki ciepłego naparu wieczorem przed snem.
Wypróżnienie następuje zazwyczaj po upływie 8-12 godzin.
Stosować zawsze świeżo przygotowany napar.

Dzieci
Produkt leczniczy jest przeciwskazany u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Czas stosowania
Nie należy stosować produktu dłużej niż przez 1 tydzień. Zwykle wystarczające jest stosowanie produktu od 2 do 3 razy w tygodniu.
Jeśli objawy utrzymują się podczas stosowania produktu leczniczego, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Senes fix? 

  • Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na substancję czynną (listki senesu).
  • Niedrożność i zwężenie, atonia jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego, choroby zapalne okrężnicy (np. choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy), bóle brzucha nieznanego pochodzenia, ciężkie odwodnienie z utratą wody i elektrolitów.
  • Ciąża i karmienie piersią.
  • Stosowanie u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Przechowywanie

Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku, po upływie terminu ważności zamieszczonego na etykiecie lub pudełku. 

Działania niepożądane

Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
Nadwrażliwość:
Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości (świąd, pokrzywka, miejscowa lub uogólniona wysypka).

Zaburzenia żołądka i jelit:
Listki senesu mogą powodować bóle i skurcze w obrębie jamy brzusznej oraz wodnisty stolec, w szczególności u pacjentów z zespołem jelita drażliwego. Takie objawy mogą być często wynikiem indywidualnego przedawkowania produktu i w takim przypadku należy zmniejszyć dawkę. Ponadto, długotrwałe stosowanie produktu może spowodować zmiany pigmentacyjne w błonie śluzowej jelita grubego (pseudomelanosis coli), które zazwyczaj ustępuje po zaprzestaniu przyjmowania produktu leczniczego.

Zaburzenia nerek i dróg moczowych:
Długotrwałe stosowanie może prowadzić do zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej i może skutkować wystąpieniem białkomoczu i krwiomoczu.
Przyjmowanie produktu leczniczego może prowadzić do zmiany zabarwienia moczu na żółte lub czerwono-brązowe (w zależności od pH moczu), jednak objaw ten nie ma istotnego znaczenia klinicznego.

W przypadku wystąpienia innych działań niepożądanych, nie wymienionych powyżej, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie innych leków

Hipokaliemia (będąca wynikiem długotrwałego nadużywania środków przeczyszczających) nasila działanie glikozydów nasercowych i prowadzi do wystąpienia interakcji z lekami przeciwarytmicznymi.
Jednoczesne stosowanie z lekami moczopędnymi, adrenokortykosteroidami i produktami zawierającymi korzeń lukrecji może zwiększać utratę potasu.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Stosowanie w ciąży jest przeciwwskazane ze względu na dane doświadczalne dotyczące ryzyka genotoksyczności kilku antranoidów, np. emodyny i aloe-emodyny.

Karmienie piersią
Stosowanie w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane, ponieważ po podaniu antranoidów aktywne metabolity, takie jak reina, przenikały do mleka kobiecego w niewielkich ilościach.

Płodność
Brak danych.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Lek Senes fix przeznaczony dla młodzieży powyżej 12. roku życia. 

Prowadzenie pojazdów i maszyn

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Ostrzeżenia

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.