LEK
Profilaktyka niedoborów witamin z grupy B.
Produkt leczniczy Vitaminum B compositum jest stosowany w profilaktyce i leczeniu niedoborów witamin z grupy B w okresach zwiększonego zapotrzebowania.
Uzupełnij swoją apteczkę
Informacje o produkcie
Vitaminum B compositum to produkt leczniczy wielowitaminowy, zawierający zestaw witamin z grupy B niezbędny w prawidłowym przebiegu procesów przemiany materii.
Substancjami czynnymi leku są: tiaminy azotan (witamina B1), ryboflawina (witamina B2), pirydoksyny chlorowodorek (witamina B6), nikotynamid (witamina PP), wapnia pantotenian (witamina B5).
Każda tabletka drażowana zawiera 3 mg witaminy B1, 5 mg witaminy B2, 5 mg witaminy B6, 40 mg witaminy PP, 5 mg wapnia pantotenianu.
Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, powidon K-25, talk, magnezu stearynian, sacharoza, karmeloza sodu, powidon K-30, krzemionka koloidalna bezwodna, polisorbat 80, tytanu dwutlenek, talk, lak żółcieni pomarańczowej (E 110), wosk Capol.
Vitaminum B compositum stosuje się:
Witaminy zawarte w leku uczestniczą w wielu procesach zachodzących w organizmie, np. w oddychaniu tkankowym, w przemianach mediatorów ośrodkowego układu nerwowego (substancje pośredniczące w przenoszeniu bodźców). Witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie, nie kumulują się w organizmie, ponieważ nadmierne ilości są wydalane w moczu.
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Podanie doustne.
Dorośli: 3 do 5 razy na dobę po 1 tabletce drażowanej.
Dzieci: 1 do 3 razy na dobę po 1 tabletce drażowanej.
U pacjentów ze znaczną niewydolnością nerek dawkę leku należy zmniejszyć do 1 tabletki drażowanej na dobę.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Uwaga: w pojemniku znajduje się środek pochłaniający wilgoć oznakowany w języku angielskim Do not eat. Nie nadaje się on do spożycia i powinien pozostawać w pojemniku przez cały okres stosowania leku. Przechowywać pojemnik szczelnie zamknięty w celu ochrony przed wilgocią.
Nie należy stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Podczas stosowania zalecanych dawek leku nie obserwowano działań niepożądanych.
Po przekroczeniu zalecanych dawek może wystąpić: zaczerwienienie skóry, rumień twarzy, wysypka, pokrzywka, osłabienie, bóle głowy, drażliwość, bezsenność, przyspieszenie akcji serca, biegunka.
W czasie stosowania leku może wystąpić żółte zabarwienie moczu spowodowane obecnością witaminy B2 (ryboflawiny) - jest to objaw prawidłowy.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Jednoczesne stosowanie tego leku z lekami zawierającymi lewodopę (niektóre leki stosowane w chorobie Parkinsona) osłabia ich skuteczność działania.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lek nie zmniejsza sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.